Хід Кривоносом: Чим займатиметься полковник в РНБО

Петро Порошенко призначив заступника командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ полковника Сергія Кривоноса заступником секретаря РНБО. Цей кадровий хід можна вважати вдалим і для президента, і для полковника

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Хід Кривоносом: Чим займатиметься полков…

Тижнем раніше, 6 березня, Кривонос зняв свою кандидатуру з виборчих перегонів. Причому – саме на користь чинного глави держави. На своїй сторінці у Фейсбук полковник повідомив: "Вважаю сьогодні в тих умовах, яких знаходиться держава, недоцільним зміну Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України". Власне, активної кампанії він і не вів, тому це рішення для багатьох пройшло майже не поміченим. Хоча деякі експерти поспішили звинуватити полковника ледь не в "зраді". Можна припустити, у цьому ж контексті вони подаватимуть нинішнє кадрове рішення президента.

Тим більше, якщо розглядати його у світлі в дечому схожої ситуації 20-річної давнини, коли в листопаді 1999 року тодішній президент Леонід Кучма між першим і другим турами президентських виборів призначив одного зі своїх конкурентів у боротьбі за цей пост, генерала СБУ Євгена Марчука, на посаду секретаря все того ж РНБОУ. Нагадаємо, у першому турі виборів-1999 Марчук набрав 8,13 відсотка голосів і посів 5 місце з 13 претендентів. До речі, перед тим, 1996 року, Кучма звільнив Марчука з посади прем'єр-міністра України з неформальним поясненням, яке увійшло в політичний фольклор: "За створення власного політичного іміджу".

Однак, як видається, ситуація Кривоноса дещо інша. Авторитетний серед військовиків заступник командувача ССО не прогадав – посада в РНБОУ може стати адекватною компенсацією його неучасті у політичній боротьбі. Тим паче коли йшлося про явно безуспішну виборчу кампанію, адже носієм високих рейтингів Кривонос не був. Тому, якщо можна так сказати, він досить вигідно обміняв свій непевний статус кандидата в президенти на реальне крісло в Радбезі.

Вже з’явилася його перша заява на новій посаді, яка окреслила коло обов’язків нового заступника секретаря РНБО. Зустрічаючись із Петром Порошенком, новопризначенець висловив упевненість у тому, що "підлі щури", які розкрадають українську армію, будуть покарані. Кривонос пообіцяв докласти максимум зусиль, щоб унеможливити прояви корупції і мародерства в армії. І додав, що за підтримки президента та іноземних партнерів має завдання – здійснити комплекс заходів, які "зміцнять довіру наших друзів і нашого народу до оборонної промисловості".

З високим імовірності можна припустити, що Кривонос займатиметься в Раді нацбезпеки тією ж ділянкою роботи, якою до свого звільнення займався скандально відомий Олег Гладковський. Це оборонно-промисловий комплекс, військово-технічне співробітництво і експортний контроль. Цілком вірогідно – з новою функцією "щуролова", тобто координатора зачистки корупціонерів у цій сфері.

Варто звернути увагу на натяк про спільну роботу з іноземними партнерами. Особливо коли співставити слова Кривоноса з його ж повідомленням у Фейсбук: "Під час президентської компанії мною був здійснений робочий візит до нашого стратегічного партнера Сполучених Штатів Америки, під час якого були обговорені ключові питання щодо подальших кроків з розбудови сектору безпеки та оборони країни". Не виключено, що полковник здійснив свій візит до США саме з прицілом на пост в РНБОУ, і новий заступник Олександра Турчинова працюватиме спільно з американськими партнерами.

Який інтерес мав у цьому призначенні Петро Порошенко? Прихід у Радбез популярного серед учасників АТО військового націлений на хоча б часткове нівелювання негативу, який виник довкола скандалу з розкраданнями в оборонній сфері. Президент демонструє готовність до діалогу з військовим середовищем і до певних поступок йому.

Інша справа, скільки Кривоносу знадобиться часу, аби ввійти в курс справи. І чи не буде він на цій посаді конфліктувати з начальником Генштабу Збройних Сил України Віктором Муженком. ЗМІ повідомляли про конфлікт між цими високопоставленими військовими. У січні 2016 року Муженко начебто зумів пролобіювати призначення своєї креатури, генерал-майора Ігоря Луньова, на посаду керівника щойно створених Сил спецоперацій, віддавши йому перевагу перед Кривоносом. Відтоді заговорили про неприязні стосунки між Муженком і Кривоносом. Про суть конфлікту свого часу розповідав сайт Depo.ua. Більшість фахівців тоді була впевнена в призначенні професіонала спецоперацій, у тому числі в зоні АТО, Сергія Кривоноса. Але сталося як сталося.

Що ж до політичного боку справи, то це призначення може бути сигналом з Банкової військовим про те, кого їм варто підтримати на президентських виборах. Залишається відкритим питання сприйняття цього сигналу тією аудиторією, якій він адресований.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme