Хабар екс-голові Кіровоградської ОДА: Чому через затримання Балоня слід нервувати Зеленському

Події на Кропивниччині напередодні розвивалися блискавично: вдень Уряд погодив відставку очільника області, а ввечері стало відомо про "взяття" його на хабарі

Хабар екс-голові Кіровоградської ОДА: Чо…
Фото: НАБУ

В четвер, 25 червня, досі не декомунізована Кіровоградська область несподівано лишилася без голови: Кабінет міністрів на своєму засідані погодив відставку очільника Кропивниччини Андрія Балоня. Зазначимо, що з посади Балонь попросився сам.

Як написав журналіст Юрій Бутусов, рішення було швидким. "На порядку денному засідання уряду у вівторок питання звільнення Балоня не ставили, рішення "спустили" без обговорення", – написав він. А вже ввечері з'явилося повідомлення НАБУ та СБУ про "задокументування голови однієї з обласних держадміністрацій та посадовця цієї ж ОДА на вимаганні грошей з керівників деяких контролюючих структур регіону".

Декілька ЗМІ, з посиланням на свої джерела, а також вже згаданий Бутусов повідомили, що йдеться саме про ексголову Кропивниччини та одного з його заступників. На користь причетності Балоня до події свідчать обшуки, які, за повідомленнями місцевих ЗМІ, відбулися в будинку, що орендує родина ексголови. Заразом, голова Центральноукраїнського антикорупційного офісу Андрій Лаврусь повідомляє на своєму Телеграм-каналі, що другим взятим слідчими є начальник патронатної служби Сергій Шевченко.

Судячи з розвитку подій, робота слідчих почалася одразу по звільненню Балоня з посади. Згідно офіційних повідомлень, чиновники запропонували керівнику "регіонального осередку одного з органів державної влади в області (за неофіційними джерелами – держспоживслужби) надати їм хабаря в 1,8 млн грн в обмін на спокій, тобто "невчинення перешкод у його діяльності". Кошти мали передаватися траншами. Перший – у 100 тис. грн – посадовці нещодавно отримали, під час другого – вже у 250 тис. грн – їх і було "накрито". Обох затримано за статтею 208 КПК України. Тривають слідчі дії.

До призначення очільником Кропивниччини Балонь встиг побути заступником голови Херсонської ОДА, а туди прийшов зі слідчих органів Львівщини, Франківщини, Житомирщини. Кіровоградську ОДА очолив на початку листопада 2019 року, кандидатуру погодили за особистим проханням президента Зеленського. На офіційній церемонії був присутній заступник керівника Офісу президента Сергій Трофімов, висуванцем якого начебто і був Балонь, і дуже нахвалював нового голову, мовляв, це дуже фахова ефективна людина, яка ще й має характер та має слідчий досвід". Схоже, не всі навички були оголошені вголос.

Це – видима, фактологічна частина. Але є й інша. Справа в тому, що губернаторів в Україні не садять. Справи, подібні кропивницькому хабарю, зазвичай спускалися на гальмах, заминалися, фігурантів знімали по-тихому. Балонь, звісно ж, теж не сидить, принаймні поки що, але його зняття відбулося гучно. Це перше, що привертає увагу.

Друге: Балонь – людина, за яку просив Зеленський, тож його затримання б'є по репутації президента. Тож у такий спосіб НАБУ може натякати президенту, що в них є компромат, або вони можуть дістати і інших його людей. 

Цікавим є і те, хто саме повідомив про хабаря і оголосив прізвище: це відомий вже багатьом "таємний агент НАБУ" Євген Шевченко. Саме він передавав хабаря Артему Ситнику в недавній справі про $6 млн за закриття кримінального провадження проти ексміністра екології Миколи Злочевського. Цей же "агент" Шевченко "на добровільних засадах" брав участь у проведенні негласних слідчих дій про заволодіння газом і засобами "Укрзалізниці" компаніями братів Дубневичів. Це той же Шевченко, що "засвітився" і у так званій справі Гладковського – про постачання запчастин на заводи "Укроборонпрому", яка "потопила" попереднього президента Петра Порошенка. Це той Шевченко, який, за словами Холодницького, має доступ до всіх приміщень НАБУ. Це вже, можна сказати, спеціалізація – саме він з'являється тоді, коли НАБУ треба показати, які вони класні хлопці.

Щоправда, все більше з'являється враження, що головний і чи не єдиний їхній інстурмент – це провокація хабаря. Візьмуть – прекрасно, буде про що відзвітувати. Не "поведуться" – що ж, не вийшло, іншим разом. Такий підхід до роботи – складної інтелектуальної роботи – навряд чи можна назвати структурованим і ефективним: все зводиться до чисто механічних пошуків того, хто "клюне". Виникає питання, чи є в цій структурі взагалі аналітична служба, яка б працювала з цифрами і звітами, щоб доводити і викривати корупцію.

На даний можна констатувати, що ситуація перед вірогідними місцевими виборами стає все цікавішою: сторони хаотично обмінюються ударами, піпл, відриваючись від літньої спеки, "хаває інформаційну жуйку". А Кропивниччина чекає на нового голову області. За неофіційними даними, підтвердженими джерелами Depo.ua, ним може стати "зелений" нардеп Богдан Торохтій. Який став об’єктом пильної уваги ЗМІ після того, як 15 січня 2020 року на сесійному зaсідaнні Верховної Рaди обговорювaв з ріелтором Aндрієм Ципaрським придбaння нерухомості в Кропивницькому ціною в 2,3 мільйонa долaрів, а ще просив міського голову Києвa Вітaлія Кличкa виділити вісім квaртир для своїх помічників-консультaнтів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme