Казус Іванісова: Яке насильство застосує Зеленський

Депутат з фракції "Слуга народу" Роман Іванісов, який "засвітився" у скандалі зі зґвалтуванням, заявив, що не винен, але до з’ясування обставин призупинив членство у фракції. Однак таке призупинення не передбачене законом

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Казус Іванісова: Яке насильство застосує…

Як не передбачені й санкції до "ліфтерів", які підняли до рівня політичної еліти групу людей, чимало з яких за своїми моральними і професійними якостями не готові до статусу члена парламенту.

До парламенту 41-річний уродженець Бердянська Роман Іванісов потрапив як переможець виборів-2019 на Рівненщині (округ №153: частина обласного центру, місто Острог і кілька районів). До моменту обрання займався бізнесом, був юристом, 2010 року обирався депутатом Рівненської обласної ради від партії "Батьківщина". Особливих сенсацій довкола його імені досі не було. Аж до 18 листопада, коли скандальний колишній нардеп Ігор Мосійчук, якого підозрюють у співпраці з групою впливу Ігоря Коломойського, вибухнув у Телеграм заявою про те, що 1996 року Іванісов начебто був засуджений за зґвалтування неповнолітньої.

З посиланням на анонімні джерела деякі ЗМІ з’ясували, що нинішній "Слуга" був затриманий 14 вересня 1995 року Куйбишевським райвідділом міліції Запорізької області за ст.117 ч.3 (зґвалтування неповнолітньої), і ст.118 ч.2 (зґвалтування неповнолітньої неприродним чином) Кримінального кодексу України, який діяв на той час. Його посадили до СІЗО, а за три дні відпустили за рішенням суду. Однак 25 жовтня 1995 року Іванісова затримали знов. 21 березня 1996 року його засудили до 3,6 року позбавлення волі, з яких він відбув 2,6 року у виправно-трудовій колонії загального режиму в Маріуполі.

Коли хвиля обурення поширилася соцмережами і ЗМІ, заговорив і сам нардеп. Почав з того, що його "замовили" через активну позицію в боротьбі з корупцією (депутат є членом комітету Верховної Ради з антикорупційної політики). Розмістив у Фейсбук фото довідки про відсутність судимості. Але скандал наростав, і його фігурант таки призупинив членство у фракції "Слуга народу" до завершення перевірки.

Резонанс не дозволив замовчати ситуацію і представникам влади та змусив їх вийти з коментарями. На сьогоднішньому брифінгу голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що чекає на результати перевірки правдивості повідомлення про наявність у його колеги судимості. За підсумками перевірки ухвалюватиметься рішення про виключення Іванісова з фракції. "Якщо це (факт прихованої судимості – Ред.) було – йому не місце у фракції і партії. Якщо ні – ми його заберемо назад", – каже Арахамія.

Днем раніше президент Володимир Зеленський заявив, що змусить депутата Іванісова скласти мандат, якщо підтвердяться факти його причетності до зґвалтування і правдою виявиться те, що нардеп сфальсифікував свої персональні дані при поданні документів на кандидата в нардепи. І тут же не втримався від популістського нагадування: "Всіх людей в партію "Слуга народу" ми брали з народу. Це прості люди, які ніколи не були в політиці. І Служба безпеки їх перевіряла, і МВС перевіряло. І якщо дані були почищені, то буде розслідування. Це я всім обіцяю".

Вчора про те, що у згаданого "Слуги" судимість за зґвалтування неповнолітньої була, але наразі вона погашена, заявив генеральний прокурор Руслан Рябошапка. Було здійснено перевірку цієї інформації "відповідними органами" (не прокуратурою) і факт підтвердився, сказав генпрокурор. "Але судимість була погашена і вважається на даний момент, що особа не є судимою", – додав він.

Та до подиву швидко підлеглі генпрокурора фактично визнали чи то недостаню професійність свого шефа, чи його невисоку поінформованість, чи просто любов до гучних заяв на камери. Вже за кілька годин прес-служба ГПУ у доволі плутаному стилі уточнила, що перевірка судимості нардепа "не є підтвердженою" і ще триває.

Мосійчук тут же активізувався знов і пообіцяв "оприлюднити додаткові документи про засудженого громадянина Іванісова", а також представити тих, хто нібито відбував покарання разом з ним "як у Маріуполі, так і в Запоріжжі в СІЗО". Журналіст Юрій Бутусов сьогодні вже оприлюднив одну з історій. 

Цей сюжет обіцяє нові викриття. А вже зараз привернемо увагу до важливого нюансу. Поняття "призупинення членства у фракції" немає у Регламенті Верховної Ради – про це вже заявили фахівці. Нардепа можна або виключити з фракції, або задовольнити його заяву про вихід за власним бажанням.

Іванісов – мажоритарник, а позбавити мандата таких депутатів не можна. Законодавство передбачає цю процедуру лише щодо членів партійних списків, які вийшли з відповідних фракцій чи виключені з них. Максимум, що загрожує мажоритарнику, – поповнити лави позафракційних. Що, як показують голосування за важливі законопроекти, може бути доволі вигідною фінансово позицією.

От саме для таких прецедентів і намагаються у Зеленського добитися від цієї Ради ухвалення закону про "імперативний мандат". І зрозуміло чому цим спробам так опираються депутати, обрані на округах. Немає й обіцяного "Слугами" закону про відкликання народного депутата. А після резонансного вигнання з фракції  одномандатників Полякова і Скороход та такої ж перспективи для Іванісова шанси на ухвалення цих законів тануть, як сльози на очах Анни Скороход.

Тож турбуватися про свою перспективу Іванісову не варто. Чого не скажеш про владу загалом, рейтинги якої під тиском скандалів знижуються. І всі заяви її представників спроможні лише нівелювати наслідки, а не усунути причину. Яка полягає в неякісному доборі кандидатів у нардепи від партії "Слуга народу". І зараз питання ще й у тому, хто понесе відповідальність за "ліфт", який вивіз у владу сексуально стурбованих, нервово неврівноважених, закомплексованих і схильних до корупції людей. Якщо Зе-партія хоче мати майбутнє, а не стати черговим проектом-одноденкою, вона просто зобов’язана провести глибокий внутрішній аудит і знайти тих "рекрутерів", які понабирали таку ганьбу. Можливо, в процесі такого аудиту знайдеться й відповідь на поставлене виключеним з фракції Антоном Поляковим питання про продаж округів у регіонах деякими партійними лідерами.

Та головний наслідок скандалу ляже на плечі самого Зеленського, який брав на себе відповідальність не лише за свою команду, але й на все, що відбувається в країні. Розуміючи несприйняття таких ситуацій суспільством, президент зараз намагається зайняти принципову позицію. Однак рішення про призупинення членства у фракції Іванісова не затулить іміджеву прогалину в борту "Слуги народу", а обіцяє суттєві репутаційні втрати для влади.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme