ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Кастинг для Кремля: Де Рабінович прибере до рук "креолів" Партії регіонів

Після того, як "За життя" утворила фракцію у міськраді Дніпра з перебіжчиків від "Опозиційного блоку", стало зрозуміло: ця партія – не лише балакуча голова Рабіновича

Depo.Влада
12 жовтня 2017 13:15
ФОТО: depo.ua

Існує так звана "креольська концепція", за якою населення, яке перебувало в колоніальному статусі, після деколонізації продовжує сповідувати цінності культури колонізаторів, їхню мову і звички, при цьому "креоли" залишаються свідомими свого громадянства. Тільки живуть з комплексом меншовартості і тому колишнім колонізаторам легко ними маніпулювати. Значна маса такого населення є скрізь, де пройшлися колонізатори. В Україні "креолів" занадто багато. От саме на такий електорат розраховує відразу кілька політичних проектів, які почали процес поглинання слабших сильнішими. Так би мовити, соціал-дарвінізм в дії.

У середу в Дніпрі сталася знакова подія: на руїнах колись найчисельнішої фракції міськради - "Опозиційного блоку" виникли два нових фракційних утворення – "За життя" і "Наш край". Останні – це колишні "регіонали", які перемогли у конкурсі зі швидкості переодягання костюмів "від Вітька Януковича" у вишиванки. Політпроект "правильних регіоналів" тихою сапою виполює "неправильних регіоналів", і поява фракції "Нашого краю" в міськраді Дніпра доказ того, що робиться це доволі успішно. Що ж до партії Рабіновича, то перетікання до неї дніпровських "опоблоківців" з когорти Олександра Вілкула змусило уважніше придивитися до внутрішньопартійного життя "За життя". І, як виявилося, там є багато цікавого.

Судячи з партійного сайту, Рабінович пішов у регіони і вже має чим похвалитися. Перехід до нього "опоблоківців" трапився не вперше. Просто останнім часом цей процес стає схожим на тенденцію. Депутатська група "За життя" існує у Сіверськодонецькій міськраді. Її очолює такий собі Андрій Гавриленко, помічник (кажуть, навіть родич) екс-нардепа від Партії регіонів, колишнього соціаліста і колишнього голови наглядової ради ЗАТ "Сіверськодонецьке об'єднання Азот" (до продажу його Дмитрові Фірташу) Олексія Кунченка. Нагадаємо, це той Кунченко, який у розпал голосування за Кримінально-процесуальний кодекс у квітні 2012 року переписувався з "кошеням", яке у ЗМІ назвали його молодою коханкою. Епічна історія була. Так от, попри відсутність на перших ролях, Олексій Кунченко залишив за собою вплив в рідному місті і регіоні. Схоже, зараз цей вплив конвертує Рабінович. І не лише в Сіверськодонецьку.

5 жовтня стало відомо про розкол у фракції "Опозиційний блок" у Лисичанській міській раді. Депутати Андрій Ажипа і Сергій Кравченко заявили, що долучаються до лав партії "За життя". Таке рішення вони ухвалили після зустрічі з головою Луганської регіональної організації партії Ростиславом Дубовим. Лисичанськ восени 2014 року проголосував за одіозного екс-"регіонала" Сергія Дунаєва, який перебував в орбіті Олександра Єфремова та "газовиків". Але, як бачимо, запобігти розвалу фракції "ОБ" у міськраді Лисичанська він не може. Чи не хоче.

"За життя" на Луганщині очолює київський підприємець, уродженець Рубіжного Ростислав Дубовий. Ще 2014 року він був соратником Олега Ляшка і навіть балотувався до ВР за списками "радикалів". На місцевих виборах 2015-го він вже очолював список "Нашого краю" до міськради Рубіжного. Але партія не пройшла. У травні цього року Дубовий став керівником Луганського осередку "За життя". І, як бачимо, відразу взявся розвалювати фракції "Опозиційного блоку" в місцевих радах, аби на їх руїнах піднявся його новий партійний шеф Вадим Рабінович.

Подібні процеси відбуваються й на Одещині. У місті Теплодар два депутати перейшли з "Опоблоку" до партії "За життя". Пояснили це так: не згодні з політикою "ОБ" в парламенті, бо він голосує за урядові закони. Тобто, повторили тези Вадима Зіновійовича. За словами представників регіонального осередку політсили, загалом, на 11 жовтня, з лав "Опоблоку" до партії "За життя" перейшло приблизно 15-20 осіб, проте це не депутати, а політичні діячі у різних районах області. "До нас приходить багато членів "ОБ", які бажають вступити до нашої партії, проте їм спочатку необхідно вийти з "Опозиційного блоку" і тоді ми зможемо їх прийняти", - розповіла Depo.ua представник політсили "За життя".

Регіональний осередок партії очолює досвідчений Микола Пундик, екс-голова Одеської облради з орбіти Едуарда Матвійчука (нині позафракційний). Пундик - цінний кадр для Рабіновича. Він має гарні зв'язки з місцевими елітами, а його син Євген був секретарем Ізмаїльської міськради. А це може означати, що вже найближчим часом лави "За життя" поповнять не лише теплодарці, але й ізмаїльці.

Ще один регіон, де варто очікувати посилення діяльності партії Рабіновича і Мураєва – Харківщина. Вони обидва звідти родом, Мураєв обирався депутатом ВР по мажоритарному округу у Змієві. Поки в регіоні депутатів, фракцій і груп партії "За життя" немає. Та й розвалювати їй нема кого, бо "Опозиційний блок" не брав участі у виборах до жодної з міських рад на Харківщині, йому дозволили брати участь тільки у виборах до облради. Там він має 19 депутатів. В жодні альянси вони не вступають, голосують найчастіше з партією "Відродження" та БПП. Фракцію "ОБ" очолює товариш Михайла Добкіна, його довірена особа в бізнесі Олег Каратуманов, який також обраний у Зміївському районі. Цей район можна назвати "вотчиною" Мураєва, тому, найімовірніше, кандидатури, що висувалися на виборах, були погоджені з ним. Відтак, можна припустити, що Добкін і Мураєв мають спільні плани. Здійснитися вони можуть саме зараз, коли Добкін з пересердя вирішив гучно вийти з "Опозиційного блоку" у Раді.

Окрім Каратуманова, претендентами на входження до депутатської групи "За життя" в Харківській облраді називають депутатів, обраних у Зміївському районі - Дениса Кришталя, Валерію Мураєву – дружину нардепа та керівницю Харківського офісу партії "За життя", Євгена Сироткіна. Також натякають на Володимира Юркова, Олену Пилипенко і Віталія Кошеленка. Для утворення депутатської групи у складі облради цієї кількості депутатів достатньо. Крім того, не можна виключати переходу більшої кількості депутатів "ОБ", на яких впливає Добкін.

А от у Харківській міській раді, де все залежить від мера Геннадія Кернеса, в імовірність створення групи "За життя" не вірять. Геннадія Адольфовича влаштовує нинішня більшість з "Відродженням". В обласному центрі є кілька банерів із політичною рекламою партії "За життя", однак вона не дуже помітна. На відміну від Зміївського району, який став форпостом політпроекту в регіоні.

У Запоріжжі і регіоні позиції "Опоблоку", точніше ахметовської гілки партії, виглядають непорушними. Мабуть, тому Запорізьку область Рабінович довірив адвокатесі Олені Кляшторній, яка поки робить в політиці перші кроки.

А от на Кіровоградщині ситуація виглядає цікаво. Обласну організацію тут очолює колишній есдек (об'єднаний) Сергій Грінченко. Він колись був навіть помічником нардепа і першого президента Леоніда Кравчука. Та про впливовість цієї особи в регіоні в останні роки говорити не доводиться. На Кіровоградщині "рулять" інші люди, і саме від них залежить перспектива "За життя" в області. Отже, у міськраді Кропивницького п'ятеро "опоблоківців", усі – люди Сергія Ларіна, пов'язаного з групою Сергія Льовочкіна, проти якого воює Рабінович. Без дозволу Ларіна жодних рухів ці п'ятеро не зроблять. А от в облраді ситуація трохи інша. З 13 депутатів "Опозиційного блоку" шестеро – олександрійці. Всіх вважають близькими до мера Олександрії Степана Цапюка, який завжди конфліктував з Ларіним. 10 листопада очікується сесія облради, тоді й стане зрозумілим – валиться "Опоблок" на Кіровоградщині, чи й далі стоїть на глиняних ногах.

На Вінничині активність "За життя" почалася восени. Але поки на рівні налагодження контактів зі ЗМІ. Осередком керує такий собі Донатас Піскун – виконавчий директор Федерації боксу і спортивний директор профі клубу "Українські отамани". Сам також був боксером. Закінчив університет Блеза Паскаля у Франції. По боксерській лінії пов'язаний з підприємцем Владиславом Продивусом, головою наглядової ради компанії "Мостобуд". У пресі його звинувачували у причетності до незаконного видобутку бурштину. Та, як кажуть, не впіймали – не крав. Якщо реальним опікуном "За життя" в регіоні є саме Продивус, тоді у партії Рабіновича є шанси розбудувати більш-менш помітну організацію. Головне – аби розбудову не супроводжували скандали з напівкримінальним душком.

Активізувалися партійці Рабіновича і в деяких інших регіонах. Зокрема, на Миколаївщині. Тут обласну організацію очолює Володимир Пащенко, колишній перший заступник голови Миколаївської облради, екс-"регіонал". Його пов'язують з колишнім нардепом від Миколаївщини, також екс-"регіоналом" Сергієм Майбородою. Міську організацію Рабінович довірив Геннадію Бессолову, який був депутатом міськради Миколаєва від Партії регіонів. Входив до складу комісії з питань архітектури, будівництва і земельних відносин. Позиції "Опоблоку" на Миколаївщині і в самому обласному центрі виглядали ще донедавна досить сильними, доки правоохоронці не взяли місцевого кримінального авторитета "Мультика" (Титова), з яким, згідно з даними слідства, пов'язані й екс-"регіонали", й нова влада. Нещодавно міськрада оголосила імпічмент мерові Сєнкевичу, а голова ОДА Олексій Савченко хоче тепер розпустити й міськраду. Тобто, життя бурлить і чому б цим не скористатися партії "За життя". Кажуть, що деякі міські "опоблоківці" розглядають варіант піти до Рабіновича, аби врятуватися від розпуску міськради. Логіка проста: аби мандат зберегти, хай "Опоблок" іде під три чорти. Втім, якщо в місті корабелів дійсно запахло перевиборами, то проект "За життя" може зіграти на них і без людей одіозного Ігоря Дятлова, яких у міськраді більшість.

Загомоніли про партію Рабіновича-Мураєва і на Сумщині. Тут осередок очолює Анатолій Шадрін, колись він керував обласною організацією партії "Центр". Вона і стала прототипом "За життя". Партію "Центр" очолював Степан Гавриш, який часто з'являється на каналі NewsOne. Колись Гавриш був перспективним політиком, одним зі спікерів команди Януковича. Партія "Центр" брала участь у виборах до ВР двічі – у складі опозиційного блоку "Не так!" 2006 року, і блоку "КУЧМА", який створив колишній "директор парламенту" Олександр Волков у 2007 році. Рабінович колись казав, що питання про партію йому варто задавати з того моменту, коли він очолив саме "За життя". Проте зв'язок з політичними пенсіонерами Волковим і Гавришем експерти можуть прослідкувати.

Так само, як і ще з одним персонажем з минулого – соціалістом Миколою Рудьковським. Чернігівський осередок "За життя" очолює Віталій Голець, який був спочатку помічником нардепа Рудьковського, а зараз – нардепа з БПП Олега Дмитренка, який обрався по Прилуцькому округу, де були міцними позиції Рудьковського. Тобто, соратник опозиціонера Рабіновича на платній основі працює помічником депутата з пропрезидентського БПП. Вам тут нічого не муляє?

На Полтавщині "За життя" поки не активне, хоча має організації в області (керівник – маловідомий Олександр Попенко) і в Полтаві (керівник – підприємець Тарас Гененко, який балотувався до Машівської райради в 2015 році від партії "Совість України", одним із лідерів якої був мер Полтави Олександр Мамай). Фракція "Опоблоку" в облраді не чисельна – 6 депутатів – які політичну прописку поки змінювати не збираються. У міськраді "опоблоківців" немає.

На Західній Україні з ідеологічних причин партія Рабіновича виглядає білою вороною. Проте є осередки на Львівщині (очолює Богдан Кобрин – колишній президент львівських "Карпат", керівник спортклубу "Сокіл" (Золочів), був депутатом Львівської міськради від "Нашої України", а на останніх парламентських виборах вразив львів'ян балотуванням від партії Геннадій Балашова 5.10) й на Закарпатті (очолює депутат Закарпатської облради Іван Чубирко, мукачівський підприємець, який у своїй політичній біографії мав і квиток СДПУ (о), і Партії регіонів). В облраді Чубирко входить до складу фракції "Відродження". Чи здатен він розколоти цю фракцію і створити "За життя", підібравши чотирьох "опоблоківців"? Закарпаття славиться тим, що там сформувалися клани, які воюють, миряться, знову воюють, але завжди залишаються на плаву. Тому нічого виключати неможна. В центральному "Опоблоці" представник Закарпаття, соратник Медведчука Нестор Шуфрич не в надто гарних стосунках з утримувачами акцій цієї політсили Льовочкіним й Ахметовим. Тому, не виключено, що "За життя" на Закарпатті зіграють старі есдеківські кадри.

Київ і Київщина. Столичну організацію очолює Володимир Кацман, журналіст і давній приятель Рабіновича. Про якийсь вплив цієї партії в межах столиці говорити складно, оскільки крім реклами на біл-бордах, Рабіновича в телеефірах і масовок, які збирає "За життя" під Нацбанком, нічого більш не пропонується. На Київщині партією керує фінансовий директор асоціації "Українсько-ізраїльська торгова палата" Андрій Альошин. Крім того він діючий помічник Вадима Рабіновича у Верховній Раді. Альошин також має розмаїту політичну біографію: він кілька разів балотувався до ВР від різних партій – від Народної партії, від Партії зелених і навіть від партії "Райдуга". Була колись така. З Рабіновичем він знається ще з часів роботи на каналі 1+1.

Є регіони, де розбудова партії на зародковій стадії. Приміром, на Хмельниччині кілька місяців тому створили обласну та міську організацію й створюють районні. Регіональний осередок очолює Євген Бейдерман, колишній військовий. Відомий тим, що протягом семи років керує дитячо-юнацьким клубом "Поділля", створив молодіжний футбольний клуб, нещодавно очолив обласну федерацію кікбоксінгу. Кажуть, товаришує з міськими депутатами "Самопомочі" і Гереги. Має конфлікт з мером Хмельницького, "свободівцем" Олександром Симчишиним. Той трохи більше року тому звільнив його маму Броніславу з посади директорки 17 ліцею (мер тоді звільнив відразу 12 директорів шкіл і 14 дитсадків). За неї тоді заступилися депутати з "Самопомочі" Худецький, Вавринюк, Палій і Коліщак.

І наприкінці знову повернемося до Дніпра. В обласному центрі, де Рабінович здобув перемогу над "Опоблоком", організацію очолює також спортсмен – дзюдоїст і самбіст Данило Міро. Він має міліцейську освіту, очолює громадську організацію "Спортивний клуб "Спарта", займається бізнесом у сфері роздрібної торгівлі. Кажуть, що Міро – протеже Мураєва. Останній, попри імідж "ботана", є прихильником бойових мистецтв, зокрема, спонсорує всеукраїнський турнір по самбо. Але спортсмен Міро – лише обличчя "За життя" в Дніпрі, реальним керівником проекту називають колишнього депутата міськради – голову комісії з комунальної власності, "регіонала" Геннадія Гуфмана. Досить суперечлива постать, з якою пов'язано кілька гучних скандалів, які випливли на поверхню після приходу до влади в Дніпрі команди Ігоря Коломойського. Гуфман з цього приводу конфліктував зі своїм тезкою Корбаном. Два Геннадії звинувачували один одного у тіньових схемах з комунальною власністю. Нині екс-"приватівці" не у фаворі, а от екс-"регіонали" навіть мають політичний вибір – лишатися в "Опоблоці" чи йти в "За життя".

Активізувалася партія Рабіновича-Мураєва і на Дніпропетровщині: у Павлограді влаштували екскурсію для вихованок спортшколи з художньої гімнастики, у Кам'янському, навпаки, шукають спільну мову з дорослими, обговорюючи питання благоустрою міста. Обласну організацію "За життя" очолює Ігор Внуков. Така особа значилася в якості помічника екс-нардепа з Дніпропетровщини, генерал-майора і колишнього заступника міністра транспорту Анатолія Клименка. Традиційно – "регіонала", який мав стосунок і до партії "Трудова Україна". За часів Януковича Внуков працював заступником начальника Управління громадської безпеки ГУМВС України в Дніпропетровської області. Шанси на повторення дніпровського прецеденту в облраді залежать від того, як швидко послаблюватимуть позиції Вілкулів в регіоні. Хоча в Дніпрі припускають, що Вілкул і сам дрейфує в бік Рабіновича, тому що в "Опозиційному блоці" йому нічого не світить…

Більше новин політики читайте на Depo.Влада