Карл Волох: "Нюрнберг" по-українськи повинен показати нутро режиму Януковича

Depo.ua поспілкувався з громадським активістом Карлом Волохом про перспективи нового «Нюрнбергу» над Януковичем та його оточенням
Depo.Влада
9 квітня 2015 14:40
ФОТО: depo.ua
Карл Волох: "Нюрнберг" по-українськи повинен показати нутро режиму Януковича
Карл Волох: "Нюрнберг" по-українськи повинен показати нутро режиму Януковича

- Учора Ви у Facebook повідомили про те, що у Службі безпеки України зареєстровано кримінальне провадження за обвинуваченням екс-глави держави Віктора Януковича, суддів Конституційного суду України та ряду інших великих чиновників за фактом змови з метою зміни конституційного ладу, а також узурпації влади. На Вашу думку, чи може ця кримінальна справа в перспективі стати «Нюрнберзьким процесом» по-українськи?

- Дуже на це сподіваюся. Я думаю, що саме в рамках цієї справи будуть розкриті дії представників минулої влади по узурпації влади. Я щиро сподіваюся, що якщо це, принаймні, не стане новим «нюрнбергом», то це буде дуже сильною «подвижкою» для того, що б показати нутро режиму, який існував з 2010 по 2014 рік.

- Минуло більше року з трагічних подій на Майдані, влада змінилася, працює вже третій генеральний прокурор. Чому, на Вашу думку, тільки зараз це питання з'явилося на порядку денному наших правоохоронних органів?

- Все що я з цього приводу думаю, знаходиться на рівні здогадок. Мені здається, що в цьому питанні до недавнього часу активно працювали гроші. Особливо це стосується Генеральної прокуратури. Хоча відразу обмовлюся, прямих доказів цього у мене немає, але підстав вважати так - достатньо. Всім відома справа просто банально не розслідувалася.

Я пам'ятаю, що буквально після призначення на посаду Генпрокурора Віталія Яреми в особистій зустрічі він мені скаржився на те, що якийсь слідчий, що займався дорученою йому справою, буквально її «хоронив». Пропадали речові докази, не було жодного руху в розслідуванні. Теж саме відбулося і тут: працювали гроші, зв'язки.

Варто враховувати, що влада донині не люстрована, а правоохоронні органи, які дико цьому опираються, зав'язані саме на ту владу. Вони зав'язані на гроші тієї влади, а там вкрадені гігантські суми.

- Враховуючи той факт, що люстрація досі не завершена, чи не боїтеся Ви, що дана кримінальна справа може затягнутися на десятиліття? Тим більше, що у нас є цілий ряд кримінальних справ, провадження за якими ведуться десятиліттями ...

- Люстрація тільки почалася, і по ідеї вона повинна закінчитися за два роки. Але сьогодні є, принаймні, таке враження і надії, що під тиском суспільства з'явилося більше політичної волі. І, судячи з усього, багато хто сьогодні розуміють, що без того щоб продемонструвати суспільству реальні результати боротьби зі злочинністю та корупцією, ніхто з чиновників і політиків з цього живим вже не вийде, їх просто викинуть на звалище. Таке розуміння, мені здається, приходить. Нинішній генпрокурор виглядає набагато більш рішучим, існує серйозна підтримка політичних сил.

- За Вашими підрахунками, скільки приблизно людей можуть потрапити під дану кримінальну справу?

- Під цю кримінальну справу складно назвати певну кількість фігурантів. Бачте, поки не зрозуміло, чи вдасться оголосити підозру і привернути народних депутатів. Те що вони брали участь у змові - це сто відсотків. Але чи зуміє слідство довести, що вони брали участь у злочинній змові, це велике питання. Насправді дехто з них щиро вважав, що вони таким чином виконують свої службові обов'язки. Це питання - дуже складне і надзвичайно тонке.

Що стосується суддів, то довести їхню провину буде набагато простіше. Це ж стосується і певного кола керівників колишньої Адміністрації Президента та інших наближених до Януковича осіб. Хоча, якщо дивитися по депутатам, то можна розслідувати питання щодо групи депутатів, яка подавала конституційне звернення за свідомо фальшивим питання (у 2010 році до Конституційного суду щодо конституційності проведення «політреформи» - Ред). Адже на той час Конституційний суд вже дав однозначну відповідь і трактування, а вони знову подали звернення, нібито не розуміючи. Але чи зуміє довести наслідок злочинний умисел, я не знаю. Питання навіть не в хорошому чи поганому слідстві, а в тому, чи існують докази...