Карантин, звільнення, зміни: Як коронавірус вразить ринок праці

Кількість людей, що шукає роботу, шалено зросла вже у перший тиждень карантину. Тепер їх на 60% більше, ніж в аналогічний період минулого року. Втім, зумовлена коронавірусом криза не лише призведе до появи натовпу безробітних, а й докорінно змінить розподіл сил на ринку праці

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Карантин, звільнення, зміни: Як коронаві…

Вже зараз спостерігаються певні зміни орієнтирів.  За даними аналітичного центру hh.ua/grc ,  як і на початку року, все ще активно шукають спеціалістів IT, сфери продажі та маркетингу, але у частині оголошень додають, що зустрінуться з кандидатом вже після закінчення карантину. Що ж до коректив від коронавіруса, наразі сплеск вакансій кур'єрів, пакувальників, операторів служби підтримки, водіїв. Втім, інтерес до таких вакансій традиційно високий, тож кадрового голоду немає.  Але не доставкою єдиною.

Так, додатково зріс попит на спеціалістів зі сфер IT, бухгалтерії, банків та медицини. Остання вперше опинилася у ТОП-10, а кількість пропозицій у сфері збільшилася більше, ніж вдвічі.  Також є зацікавленість у працівниках фінансового сектору та фармацевтах. 

Натомість менше шукають робітничий та адміністративний персонал, спеціалістів з будівництва, нерухомості, архітектури. Впала частка і тих, хто прагне знайти свою першу роботу. 

"З'явилися і деякі "спеціалізовані" вакансії. Наприклад, особистого і корпоративного вірусолога-контролера коронавіруса, фахівця з охорони праці та промислової безпеки, агента з продажу юридичних послуг для компаній, які постраждали від пандемії (антикризовий пакет)", – йдеться у звіті компанії. Проте перераховані вакансії все ж досить поодинокі.

За інформацією Всесвітньої ради з туризму та подорожей, у зоні ризику опинилися 75 млн робочих місць зі сфери туризму, з них 10,1 млн – у Європі.  Загалом, за песимістичного сценарію, для ринку праці коронавірусна пандемія може виявитися більшим лихом. ніж фінансова криза 2008-го. 

Так, за оцінками Міжнародної організації праці,  якщо у 2019-му було 188 млн безробітних, у році поточному їх кількість може зрости на 5,3 млн (за умови відносно швидкого закінчення пандемії) аж до 24,7 млн. Для порівняння, під час кризи 2008-го на ринку праці додалося 22 млн безробітних. 

Depo.ua аналізував, які зміни можуть чекати на світовий та український ринок праці в найближчому майбутньому.

IT-галузь: Зростання попиту на цифрових заробітчан

Вже на початку року, не враховуючи коронавірус, експерти прогнозували посилення відтоку за кордон висококваліфікованих українських спеціалістів – зокрема, медиків та IT-шників. 

Попри те, що за умови закритих кордонів сезонна міграція збирачів полуниці та будівельників відчутно зменшиться, людей з вищою освітою це не торкнеться. Адже, зокрема, працю IT-спеціалістів доволі легко організувати дистаційно. 

Вже зараз, в умовах карантину, компанії активно намагаються забезпечити роботу віртуальних офісів, і на фоні глобальної кризи зростає експорт комп'ютерного обладнання. Так, протягом минулого місяця експорт напівпровідників з Південної Кореї підвищився на 20%, пише Reuters.  У Міністерстві торгівлі країни розповіли агентству, що наразі шалено зріс попит на сервери, адже зі збільшенням трафіку потрібні і більші потужності. 

Про підвищення продажів повідомив і японський виробник лептопів Dynabook, а його конкурент – Rival NEC Corp – про зростання інтересу до обладнання, яке забезпечує дистанційну роботу – зокрема, вбудованих динаміків.  Покращилися показники і у австралійського рітейлера електроніки JB Hifi.

І тут стандартний прогноз про "ринок насититься і вгамується" видається недоречним. Адже софт виходить з ладу, потреба у потужностях збільшується, крім того, все більше компаній і надавачів послуг відшукують можливості перебратися у віртуальний простір. 

Логічно, що загалом у світі зросте попит як на виробників необхідного обладнання, так і на IT-спеціалістів, що допомагають як забезпечити роботу без перебоїв, так і створити софт для підвищення комфорту ведення бізнесу. 

Сфера розваг: Зміна форматів

Через заборону масових заходів під ударом опинилися і працівники сфери розваг. При цьому, якщо за одного сценарію, потреба затягнути паски тимчасова, за іншого – йдеться про зміну формату дозвілля. Адже з'ясувавши, що проходити квести, брати участь в інтелектуальних іграх та дивитися фільми зручніше онлайн, люди можуть не так швидко зрадити нові звички навіть після закінчення епідемії.  Зокрема, минулого понеділка, на фоні тотального падіння паперів більшості підприємств, акції Netflix зросли на 9,2%. А в компанії запевняють, що протягом кварталу очікують плюс 7 млн платних підписників. 

Натомість у 500 кінотеатрах, що вже запрацювали у Китаї після карантину, протягом вікенду було в середньому менше одного відвідувача на сеанс, акценує Variety.  При цьому глядачі розподілилися непропорційно – 80% відвідувачів подивилися кіно у невеликих залах в слабконаселеній місцевості, яку коронавірус вразив найменше. 

Тож або глядачі мегаполісів ще не оговталися від страху і не хочуть наражати себе на небезпеку, або ж після пандемії поряд кіномани надаватимуть перевагу більш камерним форматам, усвідомивши, що надто залюднені місця насуть потенційну загрозу. 

При цьому вже зараз чимало компаній намагаються не давати глядачам забути, що крім гречки їм потрібні ще й видовища, та залучати людей на онлайн-вечірки, змагання та шоу. І паралельно з компаніями, що вже давно прижилися на ринку, спробувати сили у бізнесі віртуальних розваг намагаються і новачки.  Марафони, майстеркласи та екскурсії часто проводять безкоштовно. Втім, така благодійність на період коронавіруса після нього може стати прибутковим бізнесом. Знову ж таки, обслуговувати кожен такий захід часто має не один IT-спеціаліст, що підсилює попередній тренд. 

Медицина: Дефіцит кадрів

ВООЗ і раніше говорила про зростаючий попит на медичних працівників – за прогнозами експертів, він мав подвоїтися до 2030 року. При цьому може утворитися дефіцит медичних кадрів у країнах з низьким рівнем доходу. 

Пандемія коронавіруса може значно пришвидшити ці зміни – наразі, у розпал захворювання у багатьох країнах спостерігається не лише дефіцит індивідуальних засобів захисту, але й, власне, лікарів. Хворих більше, ніж на це розраховувала система, крім того, самі медики – у зоні найбільшого ризику і часто змушені йти на лікарняний, підхопивши Covid-19.  До боротьби з хворобою залучають інтернів та студентів старших курсів.

І хоча йдеться про інфекційний форс-мажор, епідемія стане уроком для системи і мотивує країни забезпечити такий собі "стратегічний резерв медпрацівників". А отже, переманити принаймні висококваліфікованих спеціалістів з менш розвинених держав зі слабшою економікою, включаючи Україну.  

При цьому вже після спалаху можна прогнозувати підвищення інтересу населення до здоров'я загалом, а значить, загальне зростання попиту на медичні послуги. 

Паралельно ж може збільшитися активність з пошуку фармацевтів та провізорів. Зокрема, за даними BBC, британська аптечна мережа Lloyds Pharmacy прямо зараз шукає 1500 працівників. 

 

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme