Карантин перед дефолтом: Чому Зеленський і Єрмак не зламали Разумкова з Коломойським

Здається, на Банковій визріває рішення про дефолт. Пазли поки складаються: курс гривні пішов донизу, закон про землю завис, як й "антиколомойський" банківський закон. Ситуація ніби навмисно нагнітається, щоб банкротство країни не здалося катастрофою

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Карантин перед дефолтом: Чому Зеленський…

Спершу нардепи, які о 8.00 зареєструвалися для участі в "першому" позачерговому засіданні, розглянули і майже одностайно ухвалили зміни до законів для боротьби з коронавірусною інфекцією. "Вірусний"" блок містив чотири законопроєкти:

1). 344 голосами ухвалили законопроєкт №3219 – зміни до законів, спрямовані на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) (титульний автор – член фракції "Слуги народу" Михайло Радуцький, документ підписали представники всіх фракцій і груп парламенту, що символізувало єднання цього скликання перед серйозною загрозою);

2). Проєкти №№2538 і 2539 (відповідно 290 і 295 "за") – зміни до законів і Податкового кодексу, спрямовані на підвищення доступності лікарських засобів, медвиробів та інших товарів, які закуповуються за кошти державного бюджету особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я (титульний автор – Михайло Радуцький);

3). 359 голосів віддали нардепи за проєкт закону №3220 щодо підтримки платників податків на період здійснення антиепідемічних заходів (автор "слуга народу" Данило Гетманцев та група співавторів з різних фракцій).

У окремих депутатів виникли зауваження щодо щирості намірів розробників законів, які регулюватимуть закупівлі медпрепаратів, і присутності там корупційних ризиків. Представниця фракції "Європейська солідарність" Ніна Южаніна зауважила, що закупівлі за спрощеною процедурою за кошти державного бюджету здійснюватиме приватна структура. Але її поправки депутати не підтримали.

Після цього депутати 358 голосами змінили календарний план проведення третьої сесії дев’ятого скликання. За ініціативою спікера Дмитра Разумкова Рада передбачила з 10 години сьогоднішнього дня до 3 квітня роботу в комітетах, комісіях і фракціях замість пленарних засідань. В разі продовження карантину робота в комітетах триватиме. Для вирішення ж невідкладних питань, пов’язаних із ситуацією в Україні, голова Ради скликатиме пленарні засідання за пропозицією погоджувальної ради фракцій.

Далі почалися дивні речі: з президії депутатам дали команду реєструватися знову – почалося "друге позачергове" засідання. До зали прийшов президент Володимир Зеленський, який своєю присутністю освятив призначення на посаду генерального прокурора колишньої "слуги народу", донині виконувачки обов’язків голови Держбюро розслідувань харків’янки Ірини Венедіктової. Голосів це рішення отримало не так і багато: 269, причому силами лише монобільшості нова генеральна свою посаду не обійняла б. фракція "Слуги народу" дала за Венедіктову лише 224 голоси ("за", зокрема, голосували всі члени групи Ігоря Коломойського у панівній фракції). Плече підставили троє нардепів з "Опозиційної платформи – За життя", 16 членів депгрупи "За майбутнє", 13 – групи "Довіра" і 13 позафракційних.

Нарешті, 243 голоси набрало призначення Ігоря Петрашка міністром економіки України. "Слуги" знов "підвели": 217 "за". В пригоді стали 7 голосів групи "За майбутнє" і 6 позафракційних. Кадрові питання вкотре підтвердили важливість і ефективність для Банкової обох депутатських груп, які діють у цій Раді. Вже не вперше вони фактично рятують імідж влади при важливих голосуваннях.

Після цього пленарна робота Ради завершилася. У монобільшості так і не дійшли руки до "земельного" питання. Щоб завершити розгляд поправок до законопроєкту №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення", необхідно не менше пленарного тижня. Пояснення першого заступника голови фракції "Слуга народу" Олександра Корнієнка щодо термінів завершення розгляду скидаються на відмовки. "Наступне пленарне засідання шостого числа, а то й чотирнадцятого (квітня – ред.). Коли буде найближче пленарне засідання, буде розглядатися ринок землі. Можна розглядати ринок землі на позачергових засіданнях… Зараз йде дискусія з юристами. Адже це питання не врегульоване у регламенті... Є позиція стосовно того, щоб у такий період нічого не приймати доленосного", – пояснив Корнієнко.

Зеленський проти Разумкова

Короткі висновки з того, що сьогодні напрацювали народні обранці. Показовим моментом було, чи продовжить Рада свою роботу в пленарному режимі. Ухвалене ж зрештою рішення про перехід у комітети явно суперечить вчорашній відеозаяві президента про неприпустимість зміни календарного плану парламенту.

У своєму виступі господар Банкової перелічив і рішення, яких чекає від парламенту. "Зараз, у ситуації світової пандемії та загрози глобальної фінансової кризи, парламент України має ухвалювати життєво важливі для економіки закони. Впроваджувати податкову, земельну, трудову реформи. Призначати міністрів економіки та енергетики, генерального прокурора України. Швидкі реформи – це швидка допомога для економіки. Без них – економічна кома", - казав Зеленський.

Частково його побажання врахували, призначивши двох посадовців. Але це явно не все із озвученого гарантом списку побажань. Річ у тім, що за даними джерел Depo.ua, оточення Зеленського під патронатом нового глави його офісу Андрія Єрмака спробувало зіграти за планом, який суперечив баченню Коломойського. У олігарха не дуже хотіли продовження роботи Ради в пленарному режимі, бо пауза в пленарній роботі Ради відтермінує розгляд ключової вимоги МВФ до України – законопроєкту про неповернення банків колишнім власникам. Уряд його відкликав, проте міг у будь-який момент повернути. Проти ухвалення цього закону активно виступає ексвласник "Приватбанку" Коломойський.

Якби парламент продовжив приймати закони за попереднім планом, це означало б тактичну перемогу Зеленського над групою Коломойського. І особисто над Разумковим. Тим паче що вчора з’явилася інформація, з якої випливало, що "слуги" начебто дослухалися до вимоги президента і виявили готовність працювати планово. Але – маємо інше рішення депутатів, яке суперечить прямій вимозі гаранта. Можливо, сторони "зійшлися посередині", погодивши питання двох ключових кадрів.

При цьому в Раді зависло остаточне витіснення із влади так званих "соросят". Щонайменше до квітня не будуть зроблені анонсовані групою підтримки Ігоря Коломойського наступні кроки з розчистки території влади під креатури олігархів – звільнення керівництва Національного банку України, очільника Державної митної служби Максима Нефьодова та вигнання з посади директора Національного антикорупційного бюро Артема Ситника, включеного до реєстру корупціонерів. Та це питання часу. А от пауза із земельною реформою та неухвалення закону про неповернення банків ексвласникам загрожує фінансовій стабільності країни, якщо МВФ розцінить це як демарш київської влади на замовлення олігархів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme