Кадровий голод? Навіщо Нацгвардію відправили патрулювати вулиці

У МВС вирішили перекрити кадровий голод в поліції за допомогою нацгвардійців, але через традиційно недолуге пояснення владою своїх рішень у соцмережах понеслася "зрада"

Про це пише Depo.ua із посиланням на "Ділову столицю".

Вчора на вулиці українських міст вийшли близько 2000 нацгвардійців, які тепер мають право самостійно їх патрулювати. Рішення МВС викликало неоднозначну реакцію в суспільстві, але про все по порядку.

Отже, до 1 серпня нацгвардійці несли службу спільно з співробітниками поліції, тепер же військові будуть п'ять днів на тиждень по 6 годин охороняти громадський порядок, до цього збираються залучити близько 2 тисяч патрульних, 100 автомобілів і 100 службових собак. При цьому в "графік" патрулювання можуть внести корективи, якщо оперативна обстановки погіршиться.

Патрулювати гвардійці будуть в екіпіровці, озброївшись спецзасобами і штатною зброєю. Їм роздадуть планшети, підключені до інформаційно-телекомунікаційній системи Нацполиции, що дозволить в режимі онлайн стежити за оперативною обстановкою в районі виконання завдань.

Планувати маршрути патрулювання стануть залежно від криміногенної ситуації в конкретному місті, і гвардійські патрулі обіцяють залучати в ті райони міста, де ситуація більш напружена. При цьому в прес-службі НГУ уточнили, чим саме займатимуться самостійні піші патрулі і які у них права.

Так, військові патрулі можуть, у відповідності до пункту 1 частини 1 статті 13 закону "Про Національну гвардію України", здійснювати превентивні і поліцейські заходи примусу, зокрема:

перевіряти документи;
опитувати;
здійснювати поверхневу перевірку і огляд;
зупиняти транспорт;
вимагати залишити місце та обмежувати доступ до певної території;
обмежувати пересування людини, транспортного засобу або фактичного володіння річчю;
заходити в житло або інше володіння особи;
перевіряти дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ;
знімати на відео і фотографувати;
перевіряти дотримання обмежень, встановлених законом щодо осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, та інших категорій осіб;
здійснювати поліцейський нагляд.

У всій історії з патрулюванням нацгвардейцами вулиць є кілька моментів, які звертають на себе увагу. По-перше, варто задати собі питання, чому наказ з'явився саме зараз, адже нацгвардійці патрулювали вулиці і раніше, але відбувалося це згідно з іншим наказом про спільне патрулювання з поліцією.

У деяких експертів є підозри, що цей документ порушив Конституцію, у статті 17 якої чітко говориться, що військові формування, а згідно із законом Нацгвардія саме такою і є, не можуть залучатися до обмеження прав і свобод громадян. Іншими словами, причина, по якій у МВС пішли на такий крок, повинна бути дуже серйозною. Візьмемо на себе сміливість припустити, що потреба в патрулюванні виникла через те, що в патрульній поліції настав кадровий голод. У першу чергу, через зарплати, які у правоохоронців залишилися приблизно на рівні 2015 року. Тоді, нагадаємо, 10 000 грн були непоганими грошима і не останньою причиною, по якій новобранці пішли в поліцію. За нинішніми часами ця сума ледь дотягує до середньої зарплати по країні, і особовий склад масово звільняється з НП. Схожі процеси мають місце і в Нацгвардії, але є суттєва відмінність - при прийомі в Нацгвардію жодного бар'єру для тих, хто завалив атестацію, немає.

По-друге, наводячи перелік прав нацгвардійців при виконанні, представники влади не вважають за потрібне згадувати права громадян, які їх обмежують. Тобто, від класичного "ми можемо, ви можете", добре знайомого нам по голлівудських фільмах, залишається тільки половина. Тут, звичайно, можна "перевести стрілки" і слушно згадати, що горезвісного "правила Міранди", згідно з яким затримуваному повинно бути повідомлено про свої права, у нас немає завдяки законодавцям, що не внесли його до законів про поліцію і Нацгвардію в 2014-2015 році. У той же час, правоохоронці могли б попрацювати і в повідомленні про перелік своїх прав додати посилання на розділ Конституції, який регламентує права і свободи громадянина.

По-третє, дуже сумнівним виглядає посилання на "передовий досвід" інших, адже військові запевняють, що патрулі гвардійців - досить поширена серед споріднених формувань країн Європи практика. Тут звертає на себе увагу те, що у встановлений перелік документів, що засвідчують особу, не входять а ні права, а ні банківські карти, а ні службові посвідчення (журналістські, наприклад). Тобто, українцям бажано тепер носити з собою паспорт, якщо вони не хочуть потрапити в управління поліції "для з'ясування", що дуже схоже на звичаї, що здавна практикуються зовсім не в ЄС, а на Росії. Як відомо, жителі Пітера або Москви вже давно не виходять з дому без своїх паспортів.

З усього перерахованого складається цілком певна картина. У МВС придумали, як доступним способом вирішити проблему з патрулюванням міст і нестачею кадрів у Нацполиции. При цьому традіцінно для української влади рішення було дуже погано прокоммуніційовано, через що соцмережі негайно стали обурюватися з приводу "зеленої диктатури", що готується, і тому подібного абсурду, довіряти якому, звичайно, не варто.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook