Піщанська, Уруський і темна конячка: Чому Рада досі не призначила голів Нацбанку, АМКУ і віце-прем'єра з ОПК

Ключові кадрові питання владою, схоже, гальмуються так само, як і питання призначення місцевих виборів: Банкова і парламент ніяк не можуть визначитись з керівниками Нацбанку, Антимонопольного комітету та особою віце-прем'єра. І якщо вже з АМКУ та віце-прем'єром після вчорашнього засідання фракції є бодай якась ясність, то з очільником НБУ визначеності немає

Економічний і політичний оглядач
Піщанська, Уруський і темна конячка: Чом…

Після вчорашнього вечірнього засідання фракції "слуг" стало дещо більш зрозумілим у якому кадровому напрямку рухається влада, адже після раптового відкликання прем'єром Шмигалем кандидатури віцепрем'єра Уруського стало схоже, що й без того шатка конструкція нових призначень в АМКУ, уряд та НБУ розвалюється.

Певна ясність з'явилася щодо керівника Антимонопольного комітету та посади віце-прем'єра. За них можуть проголосувати вже у цю середу на черговому позачерговому засіданні Ради. А от за майбутнього голову НБУ голосуватимуть не раніше п'ятниці. І то ця перспектива є доволі туманною.

Хто така можлива кандидатка на посаду голови Антимонопольного комітету Ольга Піщанська

Здається, в цьому питанні на Банковій є найбільше визначеності, аніж в усіх інших. На вечірньому зібранні фракції "слуг" у "Парковому" президент оголосив, що пропонує головою АМКУ єдину кандидатуру - Ольгу Піщанську. Особливим сюрпризом таке рішення не стало, адже вона і натепер виконує обов'язки голови АМКУ після того, як Рада 3 липня звільнила з посади керівника Юрія Терентьєва. 

Про цю кандидатуру, як про найімовірнішу, говорили ще з моменту її призначення у вересні 2019 року заступником голови відомства. Тоді сплив мало не родинний зв'язок Піщанської і Зеленського, тож про ймовірне спадкування посади Терентьєва і кар'єрне зростання Ольги Станіславівни не говорив лише лінивий.

Суть зв'язку Зеленського і Піщанської, яка також родом з Кривого Рогу, полягає в тому, що сестра чиновниці, Світлана, нібито є довіреною особою президента по управлінню його бізнесом у Італії. Ольга ПІщанська заявила на це, що інформація подається у дещо спотвореному вигляді. І порадила вивчити відповідні декларації, де ясно і прозоро висвітлено питання щодо будь-якого "переписування бізнесів".

Ольга Піщанська вважає, що її призначення не є продуктом "кумівства" чи інших зв'язків, а відносить своє кар'єрне зростання виключно до власних здобутків.

Про 44-річну Ольгу Піщанську відомо, що вона закінчила Криворізький технічний університет за спеціальністю "промислове та цивільне будівництво", а в 2001 році здобула ступінь магістра економіки підприємництва у Київському національному економічному університеті.

ПІсля навчання робила кар'єру на комбінаті "Криворіжсталь" і доросла до посади менеджера по забезпеченню стратегічних та інвестиційних проектів. А у 2016 році змінила "прописку", попрацювавши недовго у "Метінвесті", а потім - на керівних посадах в інших комерційних структурах. 

Аж поки у вересні 2019 року не прочитала президентський указ про своє призначення в Антимонопольний комітет.

Хто такий майбутній віце-прем'єр з ОПК Олег Уруський

Посада віце-прем'єра з оборонно-промислового комплексу є новою для українського уряду. Про ініціативу створити Міністерство військово-промислової політики з одночасним створенням посади профільного віце-прем'єра було оголошено пару місяців тому. Президент Зеленський, який тоді озвучив цю ідею публічно, оголосив, що "промисловість країни, ОПК і космічна промисловість - це і є стратегія розвитку країни".

Зеленський розглядав низку кандидатур на посаду керівника цієї галузі. Незабаром вспливло прізвище Олега Уруського, якого, як виявилося, рекомендує новій владі колишній багаторічний очільник Ради нацбезпеки часів Кучми Володимир Горбулін.

Після того, як вчора, в ході позачергового засідання ВР, прем'єр Шмигаль раптово відкликав подання на призначення Олега Уруського віце-прем'єром з ОПК через нібито юридичну помилку, багато хто вирішив, що кандидатуру "злили". Але незабаром, в ході засідання фракції "Слуги народу" з'ясувалося, що й справді може мати місце лише тимчасове зволікання, пов'язане з юридичними моментами. А може - й з політичними. 

"Там просто була юридична помилка в поданні і тому його відкликали для того, щоб виправити її і нормально пройти процедуру. Він залишається", - розповів журналістам голова фракції монобільшості Давид Арахамія.

Протеже Горбуліна відомий у спеціалізованих колах як якісний споеціаліст. Власне, підтримка його кандидатури авторитетним Горбуліним для багатьох є найкащою рекомендацією.

Уруський, після закінчення Київського вищого військового авіаційного інженерного училища працював в оборонній, машинобудівній і авіапромисловості, а також у РНБОУ. У 2015 році став керівником Державного космічного агентства. Є лауреатом лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки.

Нині Уруський працює керівником інжинірінгової компанії "Прогресстех-Україна", що входить в міжнародний холдинг Progresstechgroup зі штаб-квартирою в США  і виконує замовлення для Boeing.

Хто стане головою Нацбанку

А от з керівником Національного банківського регулятора все зовсім не так ясно, як з кандидатами на попередні посади. Навколо раптово звільненого Яковом Смолієм крісла точаться неабиякі інтриги, в яких беруть участь як внутрішні, так і зовнішні сили. Смолій, який залишив посаду близько тижня тому, звільнявся з доволі скандальними формулюваннями. Серед механізмів тиску на нього він назвав проплачені мітинги, тиск через суди, інформаційні атаки та необгрунтовані політичні оцінки.

Але найголовніше, що слідує з заяв Смолія, він піддавався і певним настійливим увіщуванням з боку Банкової, яка спонукала голову регулятора до певних дій. "...Я зазначав, що на всіх нарадах де були присутні президент, нардепи або прем’єр, до НБУ звучали заклики залити економіку грішми, відмінити принципи регулювання банківської системи, встановити курс, щоб експортерам було краще, - заявив Смолій. - Поставити інфляцію 11% і курс 30, бо такі параметри закладені в держбюджет. Ці гасла заставили мене прийняти це рішення".

Здається, для Зеленського відставка Смолія стала певною несподіванкою, адже він хотів від НБУ певних дій, але не демаршів. І тепер заповнювати цю вакансію доводиться в умовах різновекторних тисків, де в одну точку сходяться інтереси МВФ, олігархів, колишнього президента, банківського лобі та, власне, бачення команди Зеленського. Знайти тепер зручного виконавця, якого при цьому не заблокують інші учасники торгів - важке завдання.

Саме тому на вчорашню фракцію президент, як кажуть його адепти, прийшов втомленим і з пустими руками. Та представивши вже зрозумілих Піщанську та Уруського, попрямував на інші зустрічі - не виключено, аби владнати питання нового голови НБУ. Обіцяє, що до середи все буде вирішено і до п'ятниці Рада отримає подання.

Про цю перспективу сказав і заступник голови фракції Олександр Корнієнко: "Може таке статися, що в п'ятницю буде позачергове засідання після основного. Тобто в районі 14-15 годин. Саме по призначенню глави Нацбанку України", - сказав Корнієнко після засідання фракції "Слуга народу" 13 липня з участю Володимира Зеленського.

Сам президент, який за спостереженням деяких депутатів перебуває у цейтноті невизначеності щодо голови НБУ, просто боїться залишитись до осені без голови регулятора, адже це загрожує непрогнозованістю дій НБУ, на чолі якого залишається Катерина Рожкова, яка, можна припустити, зовсім не збирається підігравати діючому президенту. А напередодні місцевих виборів, коли економіку потрібно "заливати грошима", це є малоприйнятним.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme