Відставка Зеркаль: Чому Зеленський опинився без "лави запасних" напередодні дипломатичної війни

Трагедія полягає не в тому, що Олена Зеркаль йде у відставку. Вона в тому, що в сфері зовнішньої політики в команді Зеленського залишилися, здебільшого, непрофесіонали. Або професіонали – але без готовності захищати власну думку. Ну, чи без власної думки

Відставка Зеркаль: Чому Зеленський опини…
Фото: УНІАН

Заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль, яка раніше анонсувала свою відставку, сьогодні оприлюднила заяву на звільнення.

Власне, запідозрити, що вона не надто затримається в новій команді МЗС, можна було вже 21 травня, коли Зеленський призначив її заступницею глави офісу президента Богдана – а Зеркаль демонстративно відмовилася від посади вже після публікації недолугого і неузгодженого указу про призначення.

Втім, 14 серпня Зеркаль і сама повідомила журналістам, що збирається у відставку – після того, як завершить представлення інтересів України в Стокгольмському арбітражі і в Морському трибуналі стосовно затриманих і вже відпущених українських моряків.

20-го листопада Олена Володимирівна повторно повідомила, що йде з відомства. Озвучивши чіткі причини. З яких головна – це незгода із зовнішньополітичним курсом чинного керівництва країни. "З точки зору "ми будемо дружити з Росією" – я не той персонаж, який про дружбу", – наголосила Зеркаль. А інша причина відставки – це брак довіри з боку нового керівництва. Впродовж останнього місяця Зеркаль була відсторонена від процесу переговорів щодо транзиту та можливої прямої закупівлі російського газу, і для неї "це був останній аргумент, що треба йти".

З певної точки зору, все це – абсолютно штатна ситуація. В якій посадовець високого, явно "політичного" рівня, не поділяючи цінностей нової владної команди, відносно тихо і загалом безпроблемно залишає своє місце – як у кращих зовнішньополітичних відомствах розвинутих європейських демократій.

Але в цій "абсолютно штатній" ситуації є один тривожний момент. І стосується він того, хто зможе замінити конкретно взяту Зеркаль в представленні інтересів України на ключових європейських та глобальних судових майданчиках.

І штука не в тому, що Зеркаль така вже незамінна. Штука в тому, що в команді Зеленського геть відсутня "лава запасних" у сфері зовнішньої політики. Скажемо прямо – навіть ті представники нової політсили, які вже "на полі", вигляд мають вкрай непереконливий. Можна згадати про Андрія Єрмака, який наразі виконує роль "смотрящого за зовнішньою політикою" від офісу президента. І який – скоріше за все, через брак дипломатичного досвіду – не зумів мінімізувати як контактів з представниками Трампа, так і результатів цих контактів – внаслідок чого Україна опинилася в центрі політичного скандалу у США. І якого неодноразово звинувачували доволі різні люди – від Романа Безсмертного до Андрія Піонтковського – у наявності підозріло щільних контактів з представниками російської влади. І за наявної ситуації це виглядає дуже, дуже негарно. Можна згадати і Вадима Пристайка, що ніби як і є професіоналом – але на даному етапі виконує роль навіть не повноправного партнера Банкової у сфері зовнішньої політики, а "герольда" для голосного озвучення рішень Офісу президента. За таких умов відставка Зеркаль – яка єдина з наявних посадовців має досвід не тільки реального протистояння з російськими дипломатами і юристами, але й блискучих перемог над ними, виглядає відверто прикро.

Звичайно, в наявній ситуації проти Зеленського і його команди грає багато факторів. Тут і той момент, що всі вони прийшли з-поза меж питомо політичних еліт, що послужило їм електоральним трампліном і кадровою пасткою водночас. Тут і той факт, що попередня влада, попри проблемні моменти у питаннях внутрішньої політики, загалом дуже достойно продемонструвала себе у сфері політики зовнішньої.

Але все це не дає Зеленському та його команді жодних прав на поблажки. Тому що наступні бої з Росією, не виключено, відбуватимуться не тільки в авдіївській "промці", але й за столами переговорів у Парижі, Мінську, чи де там іще українцям доведеться домовлятися з Кремлем про мир. І напередодні цих боїв Зеленський втрачає одного з найкращих бійців зі своїх і без того не надто густих рядів.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"