Імпічмент Трампу: Чому ситуація у США вигідна Україні

Палата представників Конгресу США оголосила імпічмент діючому президенту Дональду Трампу. В основі справи – звинувачення американського лідера у тиску на Україну. Тож наша країна вперше в історії опинилася в епіцентрі настільки потужного заморського скандалу. Але в підсумку, ситуація може піти Україні на користь

Імпічмент Трампу: Чому ситуація у США ви…

Звинувачення Трампа складалося із двох статей – зловживання владою у відносинах з Україною і перешкоджання роботі Конгресу. Перша базується на скандальній розмові Дональда Трампа із Володимиром Зеленським та іншими обставинами комунікації між Білим домом та українськими політичними діячами.  Так, наприклад, за свідченнями посла США в ЄС Гордона Сондленда, Трамп рекомендував йому, Курту Волкеру та Ріку Перрі співпрацювати з адвокатом президента Руді Джуліані у питаннях, які стосуються України. А це, в інтерпретації демократів, є чимось на кшталт колективного заколоту. 

Щодо цієї статті, 230 конгресменів проголосувало за (імпічмент, – ред.), 197 – проти. При цьому розподіл пройшов майже чітко по партіях. За виключенням двох демократів, які виступили проти відставки президента. Один з них – Джефф Ван Дру, який вже майже переметнувся до республіканців. 

Друга стаття – перешкоджання роботі Конгресу. Зокрема, Трамп відмовився співпрацювати зі слідством і обмежився переважно уїдливими коментарями на адресу демократів, де назвав усю справу "полюванням на відьом". 

Навіть у день голосування очільник Білого дому залишився вірним собі. Виступаючи у Мічігані, президент США штовхнув доволі емоційну промову. 

"Поки ми створюємо робочі місця і б'ємося за Мічіган, радикально ліві у Конгресі переповнені заздрістю, ненавистю та гнівом. Ви ж бачите, що відбуваєтья", – цитує американського лідера BBC.

Другу статтю підтримали 229 конгресменів, натомість 198 в цьому питанні стали на бік Трампа. Тепер, вже в новому році, справа перейде до Сенату, який може або остаточно затвердити відставку чинного лідера, і тоді обов'язки керувати країною перейдуть до нинішнього президента Майка Пенса, або ж припинити цю тривалу історію, визнавши, що Дональд Трамп на імпічмент не заслуговує. 

Наразі у поширеному Білим Домом пресрелізі стверджують, що "президент впевнений, що його честь буде реабілітовано". 

При цьому очевидно, що послання Білого Дому – зовсім не блеф. Аби рішення про імпічмент було ухвалено, його мають підтримати принаймні дві третини зі ста сенаторів. При цьому співвідношення сил у Сенаті – 53 республіканці проти 45 демократів та двох незалежних сенаторів. Себто, ситуація, коли Трампа таки "виселяють" з Білого дому – геть нереальна. 

Тож, скоріше за все, демократи використовуватимуть період перед другим голосуванням для розвитку шоу проти Трампа і активізації його супротивників. Натомість, республіканці продовжать відігравати власну партію: "ми працюємо, доки вони заважають нації розвиватися".  І не факт, що тактика одних або інших справить істотний вплив на електорат. Зокрема, за даними останнього опитування, думки щодо імпічменту Дональду Трампу розподілилися порівну.  Зазначимо, що за одним з попередніх досліджень, позбавити нинішнього лідера його почесного статусу прагнув 51% американців. Втім, розбіжність не надто серйозна. 

А от Україні вся ця історія може бути на руку. Адже попри панічне "ми впали в немилість і тепер про американську підтримку можна забути", набагато логічнішим видається попередній прогноз. Представникам обох політичних таборів наразі вигідно демонструвати лояльність до Україні і навіть турботу про неї. І якщо для Трампа це буде "насправді, ні на кого я не тиснув і залишати цю країну без підтримки не збирався", для демократів це – "ми поводимося набагато цивілізованіше, ніж опоненти". При цьому обидва табори розуміють, що будь-яка похибка в "українському питанні" може бути використана опонентами для подальшого розкручування скандалу і викривлених інтерпретацій. 

Сам Трамп може зіграти на відносинах з Україною протягом подальної передвиборчої кампанії. Адже, теза "тільки порівняйте твердження цих брехливих демократів з тим, що насправді я роблю для цієї країни" неабияк пасуватиме до його нинішньої позиції. 

Втім, вірогідно і те, що очільник Білого Дому намагатиметься залишати Україну без уваги. Але і така позиція потребує дотримання всіх домовленостей і відсутності приводів для скандалу. 

Цікаво, що грати "м'язами добра" щодо України американські політики вже почали. Так, палата представників США затвердила $698 млн на безпеку та зовнішню допомогу Україні у 2020 році. І це на $2,3 млн більше, ніж в минулому. Здається, розбір допомоги може ніяк не залежати від справи щодо Трампа. Втім, рішенню вже намагаються надати саме такого відтінку. 

Так, співголова Українського кокусу в Конгресі США  Марсі Каптур вже наголосила: військову допомогу нашій країні більше ніколи не затримають. 

"Новий акт Конгресу – сигнал підтримки обома партіями демократичної траєкторії України, вільної від російської агресії. Конгрес ніколи не повинен дозволяти цій Адміністрації, або взагалі будь-якій Адміністрації незаконно утримувати таку допомогу знову", – акцентувала пані Каптур. 

Тож намагання використати нашу країну у політичних піар-кампаніях в підсумку може принести Україні солідні дивіденди.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme