ЗЕоб’єднання Купрія: Чи вдастся Коломойському зібрати фракцію під Зеленського

Учора на погоджувальній раді ВР нардеп Купрій анонсував створення депутатського об’єднання під кандидата, який поки залишається фаворитом виборів
 

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
ЗЕоб’єднання Купрія: Чи вдастся Коломойс…
фото: Facebook Віталій Купрій

Пізніше в коментарях журналістам Купрій повідомив, що вже встиг подати документи про реєстрацію об’єднання спікеру Ради. І начебто сьогодні на пленарному засіданні має прозвучати відповідне оголошення. Щоправда, нардеп побоюється, що цього не станеться, тому поспішив анонсувати свій крок днем раніше. До ЗЕоб’єднання уже "приєдналися кілька депутатів", однак їх прізвища і точну кількість Купрій не назвав.

Щоб оцінити серйозність події, нагадаємо, хто він, "фундатор нової парламентської коаліції". Був одним з 39 кандидатів у президенти. За підсумками голосування став четвертим ззаду з 0,02 відсотками голосів: за нього проголосували трохи більше 4,5 тис виборців.

Уродженець Дніпропетровщини, Віталій Купрій почав із бізнесу: зокрема, возив одяг з Туреччини на ринки області. Побував у кількох політичних партіях. Став другим на позачергових виборах мера Кам'янського 2008 року. На виборах до Верховної Ради 2012 року балотувався в цьому місті по округу №30 як позафракційний – посів четверте місце з 10,88% або 8 420 голосів.

Брав участь у Революції гідності. Вікіпедія пише про нього як про "чергового коменданта КМДА, голову юридичної служби". "Фішка" Купрія - тема боротьби з корупцією: очолював громадську організацію "Всеукраїнське об’єднання правників "Маємо право!", а після Майдану – комісію по боротьбі з корупцією та злочинністю у Кам'янському, був радником голови Дніпропетровської обласної держадміністрації Ігоря Коломойського з питань правоохоронних органів та боротьби із злочинністю, позаштатним радником Міністра екології з питань боротьби з корупцією.

На позачергових виборах до Верховної Ради України 2014 року переміг на окрузі № 29 у Дніпропетровській області з 29,71% або 16 688 голосів, випередив найближчого суперника на 11%. Перемогу здобув завдяки балотуванню від партії "Блок Петра Порошенка". В Раді став членом фракції БПП. Отримав посаду заступника голови комітету із законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Але вже у березні 2015-го Купрій звинувачує Петра Порошенка в "дестабілізації влади в Дніпропетровській області" та виходить із президентської фракції, стає позафракційним і вступає до контрольованої Ігорем Коломойським партії "Укроп". Ці його дії співпали у часі зі звільненням Коломойського з крісла глави ОДА Дніпропетровщини.

До речі, збирався взяти на поруки звинувачувану у тероризмі Надію Савченко. І от у липні 2018 року Купрій оголошує про вихід з "Укропу" і самостійний похід на вибори. На одному з телеканалів нардеп вів власну програму "Громадська прокуратура", продовжуючи грати на темі корупції.

Між іншим, за перейменування Дніпропетровської області на Січеславську Купрій не голосував. Зате активно і регулярно атакував Петра Порошенка як до, так і під час президентської виборчої кампанії. Розголосу набув інцидент, що стався 26 листопада минулого року на позачерговому засіданні парламенту, де був схвалений режим воєнного стану. Тоді Купрій почав нецензурно висловлюватися під час виступу Петра Порошенка, з приводу чого той зробив депутату зауваження. Після запровадження воєнного стану Купрій написав заяви до Генпрокуратури, СБУ, НАБУ і Головного слідчого управління Нацполіції, назвавши це рішення злочинним. А за кілька днів вніс у Раду проект звернення до Петра Порошенка з проханням оголосити Росії війну.

Починаючи з 2015-го, депутат не раз виступав зі звинуваченнями на адресу глави держави. Обіцяв, що той сяде за грати через корупцію. Кричав про підготовку "БПП" фальсифікації виборів президента. Обіцяв 10 тисяч гривень тому, хто надасть йому докази порушень виборчого законодавства. Подав до суду позов з вимогою скасувати рішення Центральної виборчої комісії про реєстрацію Петра Порошенка кандидатом у президенти через начебто конфлікт інтересів частини членів ЦВК з Порошенком.

У вересні 2018 року НАБУ звинуватило Купрія в незаконному збагаченні: в бюро підозрюють, що депутат заробляв на оформленні щонайменше 118 депутатських запитів до Генпрокуратури в інтересах колеги з фракції Радикальної партії, також дніпропетровця Сергія Рибалки, за що отримував по 5 тисяч євро. Купрій на це відповів, що НАБУ переслідує опозиційного депутата.

Схоже, вчорашні заяви цього діяча логічно лягають у канву його попередньої біографії. Піар – його стихія: зазвичай за гучними заявами стоїть лише бажання нагадати про себе. Питання лише в тому, чи уповноважив неспокійного депутата хтось з оточення можливого майбутнього президента створювати таке об’єднання, чи маємо справу з його особистою ініціативою.

Можливо, через Купрія в публічний обіг запущено тезу про те, що в нинішній Верховній Раді у Зе є певна кількість депутатських "штиків". Або ця заява є спробою почати торги за тепле місце біля нового політичного зеленого "сонця". Нагадаємо, до завершення терміну роботи парламенту 8 скликання у Зеленського немає власної фракції в будинку на Грушевського. Якщо переможе Зе, його команді доведеться у парламенті пробувати складати пазл із підручного матеріалу.

Хто може увійти в гіпотетичну нову групу? Уявляється вона не чисельною. Уважними до побажань Зе-президента будуть члени "Укропу" в Раді, до яких долучиться якась кількість позафракційних, переважно втікачів з "БПП", які шукають політичного прихистку і шансу продовжити своє існування в парламенті ще на каденцію. Однак, з огляду на те, хто збирає воєдино депутатську команду під Зе, тут справа, видно, не в самій цій групі, а в процесі. Треба спочатку говорити, що в Раді почався броунівський рух під фаворита, потім цей рух імітувати, і головне при цьому – отримувати ефіри на дружніх до Зеленського каналах. Чому? Тому що в парадигмі образу, який вибудовують цьому кандидату, нинішня ВР має виглядати його ворогом, вся без виключення, аби в разі перемоги на президентських виборах грати на ненависті свого виборця до депутатів. У цій парадигмі і Купрій нічим не відрізняється від усіх тих, кого Голобородько у своєму серіалі мріяв розстріляти.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme