Дорогой товаріщ Зеленський: Як президента і його "слуг" все більше затягує в брєжнєвщіну

Володимир Зеленський під час виборів презентував себе як нове обличчя і сучасного керманича, якому не притаманні ніяки заморочки набридлих українцям професійних політиків і чиновників. Але вже за рік вийшло так, що він та партія "Слуга народу" асоціюються с з радянською брєжнєвщіною навіть більше, ніж попередники

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Дорогой товаріщ Зеленський: Як президент…

Виною цьому - подарунки, що їх преподносять голові держави, гарячкова підготовка до його приїзду в регіонах і пафосні зібрання "правлячої партії", які багато кому зі спостерігачів нагадали радянські часи

Читайте також: Зе-брєжнєвщина: Як "слуги" на з'їзді хвалили президента, сварили попередників та ігнорували карантин

Новий президент і 181 презент: Що і коли дарували Зеленському

Подарунок кропивницьких вихованців школи олімпійського резерву – диплом почесного першого дану майстра та іменний чорний пояс з вишитим японською мовою прізвищем президента та назвою виду спорту "традиційне карате" неабияк розігрів і без того не холодний український інформпростір. Соцмережі вибухнули, як сказали би у "Вечірньому кварталі", шуткамі-прібауткамі, стібаючись з Зеленського-каратиста так, як не стібалися ні з Зеленського-футболіста, ні з Зеленського-баскетболіста, ні з Зеленського-поштаря. Пішли жарти на тему: Володимир Олександрович скоро очолить стаю стерхів чи ще не сезон?

Загалом подарунки голові держави – не гріх і обов'язкова складова його публічної діяльності. Президента обдаровують директори компаній і відвіданих ним підприємств, прості люди і очільники інших країн. Згідно з інформацією Офісу Президента, станом на 10 квітня 2020-го Зеленський як президент отримав 181 подарунок. Це годинники, сувеніри і макети військової техніки, тарілки і чаші, ручки і краватки, статуетки, вази, пам'ятні знаки і купа іншої продукції. З найцікавішого можна згадати, приміром, дозиметр з ЧАЕС, кепку-гоцманку з Одеси, маску для сну з Естонії, мішечки з нутом та насінням коріандру з Турції. Зрозуміло, що далеко не всі дари потрапляють у стрічки новин, але саме останні і "роблять" президента, його образ.

Інформаційно помітні презенти Володимиру Зеленському почали підносити ще до того, як він з розгромним рахунком подарував себе Україні на президентських перегонах 2019-го. Наприклад, в лютому 2019-го у Львові йому чи то перед концертом, чи то перед зустріччю з виборцями – важко розібратися – намагалися вручити лижі з російським триколором та двоголовим гербом. Це міг би бути епічний почин, але майбутній президент про дари "львівських волхвів", вочевидь, не знав, а і знав би, то не взяв, тож строкаті лещата лишилися на поталу публіці. Сам Зеленський тим часом гуртом і в роздріб роздавав нездійсненні обіцянки, а от щодо реальних подарунків був не надто щедрим – прямо скажемо, аналізів не допросишся. 

З обранням на посаду стало цікавіше. Деякі подарунки були серйозні і гідні статусу – як, наприклад, репринтне видання "Острозької Біблії", передане Предстоятелем Православної Церкви України Митрополитом Епіфанієм наприкінці квітня 2019 року. А от наступна подарована зеленському книга була інакшою і з підтекстом: на київському "Книжковому арсеналі" одне з видавництв подарувало президенту "Політику для початківців" для читачів від 7 років. Автори ідеї казали, що президент подарунок зацінив. А от чи відкрив… Наступні півтора року на найвищій державній посаді наштовхують на думку, що ні. А міг хоча б дітям на ніч читати…

Від наступного дару Зеленський вже відбивався: журналісти дружнього каналу "1+1" намагалися брутально підкласти ще юному, неокріплому президенту свиню, точніше, його власний бюст, який тоді якраз з'явився у продажу, ( а слідом як з'явився, так і зник). Зеленський за 2 000 грн, зі скульптурного гіпсу, вкритий трьома шарами лаку та сусальним золотом Зеленського справжнього чомусь не надіхнув. "Де ви це взяли? Це жах! Я це бачив в інтернеті. Не треба мені це передавати! Навіщо мені? Мені не треба!" – відбрикувався від подарунку президент. Хоча це, можна сказати, був знак – перший крок до остаточної слави…

Люто потішили з подарунком естонці: президент цієї балтійскої країни Керсті Кальюлайд подарувала Зеленському під час його візиту до Естонії велосипед. І банку меду, але це вже деталі. Головне – велосипед. В ті часи прем'єр Гончарук ще гасав на самокаті коридорами Кабміну, позаяк президент Зеленський вже забував, як крутити педалі на ВДНГ, де знімався його велозаїзд з корпоративів на Банкову. А українці не забули, тим паче що Голобородько, якого він грав у серіалі "Слуга народу", дуже вправно їздив на веліку... Тож не дивно, що захват від подарунку Кальюланд був всеохопним. Вона потім сказала, що велосипед – то зовсім не дружній жарт, а сувора реклама місцевого виробника. Мовляв, кому ж ще дарувати естонський велосипед, як не Зеленському? Не Трампу ж з Меркель. І не посперечаєшся.

Втім, на естонському чи будь-якому иншому велосипеді Зеленського так і не побачили. У нього нині статус не той. А педалі хай Кличко крутить.

У Львові під час зустрічі з шахтарями у лютому 2020-го Зеленському подарували червону каску "Львіввугілля". Президент у відповідь пообіцяв, що до кінця місяця гірнякам виплатять заборгованість з зарплати.

В червні на Херсонщині очільнику держави подарували кримськотатарський прапор – це зробив один з колишніх політбранців окупантів, що був звільнений за обміном, Едем Бекіров. Він побажав, аби цей прапор найближчим часом підняли в деокупованому Криму. Президент, який ніяк не наважиться назвати Росію агресором, а на Донбасі в нього шмат України відгризла якась "та сторона", тут же пообіцяв, що "ми все повернемо – Донбас, Крим, і людей". Хто саме повертатиме, Зеленський не уточнив, але є підозра, що йшлося про видатних повертанців Кравчука з Фокіним.

Ну і, нарешті, диплом каратиста… Ефект цей звичайний загалом подарунок мав вибуховий. Навіть підзабутий Роман Насіров, скандальний ексголова Державної фіскальної служби, виповз з небуття із запрошенням "до нас на дзюдо". Хоча яке Насірову дзюдо? Він, як пам'ятаємо, в нас інфарктник, йому берегти себе треба і не напружуватися. Хіба лікарняною ковдрою поділитися може…

Почесний - це не заслужений

Загалом, дарувальників можна зрозуміти – і тих, хто від щирого серця, і тих, хто в силу служби. Але словосполучення "Зеленському подарували" все частіше викликає гримасу. Одна справа - якісь дивні сувеніри голові держави, які час від часу відсилають нашу пам'ять до російського "Капітал шоу Поле Чудес". Інша справа - речі, які прийнято не отримувати в подарунок, а заслуговувати талантом і важкою працею. Як от чорний пояс з карате. Такі подарунки відкидають ОП до часів радянського партноменклатурного нафталіну, коли реальних досягнень у країни все менше, натомість її бонзи ходять задарені і куди не ткни – всюди "почесні": доярки, механізатори, атомники, геологи і кораблебудівники. Де побув з офіційним почтом – там і став почесним. Між тим, почесний – це, по суті, не справжній. Це значить, що звання подароване, а не заслужене, вигризене працею. Сувенірне. І вишиті на килимах портрети зі статуетками десь в коморі.

Все, щоб порадувати вождя

Втім, у Зеленського є своя "фішка". Всі ці затримки футбольних матчів, аби президент буцнув по м'ячику, пробіжки до баскетбольних кілець, доставки пошти в село, показові вилазки в супермаркет по каву і солодощі та ігри з огірками на Хортиці – та ж показуха, але іншого штибу. Скидається на те, що вже залежному за стільки років на сцені від постійних аплодисментів Зеленському у такий спосіб дарують емоції, розважають його та підбадьорюють. Створюють картинку демократичного лідера, що купається в народній любові. І саме тому ОП досі не прикрив цю вольницю, над якою похмикує вся країна. І саме тому сам Зеленський із готовністю долучається до гри – відпочиває і ненадовго відкладає заважку булаву, аби кілька хвилин побути тим, ким він стільки роки був – популярним артистом і коміком, якому так треба розваги, сміх і захоплення оточуючих.

Увага – до нас їде президент!

Заради справедливості - підготовка до приїзду президента в регіонах завжди нагадувала кіношні сюжети, коли розвідка дізнається, що до міста підступає Золота Орда і всі в паніці та істериці починають метушитися в пошуках порятунку. Або анекдотичні історії про те, як перед приїздом генералу у військову частину солдати фарбують на клумбах траву.

У випадку із Головнокомандувачем Зеленським солдати траву не фарбували, а вичерпували воду з калюж. Військовим 204-ї Севастопольської бригади тактичної авіації, розміщеної в Луцьку, наказали вигрібати воду з калюж перед можливим візитом в частину президента Володимира Зеленського. 

Щоправда, військові потім заявили, що готувалися не до приїзду Зеленського, а до ремонту дороги. Просто так співпало…

На Миколаївщині у селищі Казанка перед візитом Зеленського з пожежної машини клеїли бігборди "Слуги народу". 

В Кропивницькому комунальники серед ночі терімново наносили розмітку на переходи

У Херсоні перед приїздом Зеленського серед ночі клали асфальт - на площі, де Зеленський мав вручати автомобілі автомобілів для працівників Укрпошти.

У селі Крупа Луцького району до приїзду президента ремонтники латали ями на дорогах, комунальники косили траву, а дорожники ремонтували знаки.

В Житомирі через фейк про приїзд президента почали готувати аеропорт та латати дороги в селах. Про це на фейсбуці написав прессекретар голови ОДА Юрій Мельник, пише "Вголос".

Читайте також - Фарбували пеньки, мили дороги і укладали асфальт: Як до приїзду Зеленського готувалися під Харковом

Масово прибирали і латали вулиці в Ужгороді. Загалом, таких прикладів можна навести дуже багато - і вже за часів Зеленського і за часів його попередників. От тільки Зеленський ніби обіцяв, що все буде інакше і закликав не вішати його портретів у кабінетах. А зараз все скочується до "культу особистості" з шаленою швидкістю.

Що поробиш, треба ж якось вигравати вибори.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme