Недовведені санкції: Чому Зеленського зарано називати українським націоналістом

Після введення санкцій проти Віктора Медведчука та його бізнесу починають випливати цікаві подробиці, які залишають більше запитань, аніж дають відповідей

Політичний оглядач
Недовведені санкції: Чому Зеленського за…

19 лютого РНБО ухвалила рішення про санкції пртив нардепа від ОПЗЖ Віктора Медведчука, його дружини Оксани Марченко, цивільної дружини нардепа Тараса Козака Наталії Лавренюк та інших осіб, а 20 лютого президент Володимир Зеленський своїм указом увів це рішення в дію. Під дію санкції,  зокрема, потрапила російська мережа з продажу спортивних товарів "Спортмастер".

Мережеве та експертне співтовариство емоційно і переважно схвально відреагувало на дії влади, їх підтримав і попередник Зеленського на президентській посаді Петро Порошенко. Який закликав не зупинятися на прийнятих санкціях, а ухвалити закон про відповідальність колаборантів. Однак у ЗМІ з’явилися тривожні повідомлення, які наштовхують на певні думки. Перше – СБУ нібито намагалася пом’якшити санкційний удар по бізнесу Медведчука, але РНБО цю позицію не підтримала. Втім, у самій спецслужбі це спростували. Друге тривожне повідомлення надійшло з Житомирщини: за даними місцевих ЗМІ, у Новоград-Волинському районі на магістральному нафтопродуктопроводі, який планується після санкцій націоналізувати, продовжують відкачувати нафтопродукти та заправляти автоцистерни. За словами очевидців, які вчора зробили фото з місця події, на території нафтопродуктопроводу знаходяться автоцистерни. Техніка начебто безперешкодно рухається на території нафтопродуктопроводу, який за рішенням РНБО мав би припинити працювати. І третє повідомлення стосується магазинів "Спортмастер", які продовжують працювати у звичному режимі. За словами продавців, жодного розпорядження щодо закриття магазинів вони не отримували.

Робити висновок про те, що санкції саботують або ж власникам бізнесу дали час, аби вони закрилися з меншими для себе збитками, ще зарано. Все покаже цей тиждень. Однак вже можна робити інші висновки. Наприклад про те, наскільки застосовані санкції є саме антиросійськими, адже так вони подаються Банковою та спікерами влади. Юридичного боку введених заборон тут ми взагалі не будемо торкатися.

Медведчук, Козак, Шарій і три телеканали: Наскільки санкції є антиросійськими

Отже, розглянемо останні дії влади у трьох напрямках – блокування трьох телеканалів, пов’язаних із Тарасом Козаком і Віктором Медведчуком, санкції проти власне Медведчука, його дружини Оксани Марченко і ще низки осіб, та підозру блогеру Анатолію Шарію.

Закриття трьох "каналів Медведчука" - коли закриють канал "НАШ"

Почнемо з телеканалів. Що вони собою являли, якщо коротко: цілодобові новинні випуски з вкрапленнями ток-шоу, куди приходила різношерста публіка, у тому числі - депутати монобільшості. За даними медіаекспертів, загальна доля каналів "112", NewsOne і ZiK була у межах 6% (найбільша аудиторія у першого телеканалу із заблокованої трійки). Порівняно з лідерами переглядів це мало. Важко порахувати, скільки коштів витрачалося на телеканали, але точно суми чималі. Чи виправдовували ці витрати політичний ефект? Так, рейтинг ОПЗЖ зростав, а один із лідерів цієї політсили - Юрій Бойко - тримається у трійці лідерів серед можливих кандидатів у президенти. Але, по-перше, у підвищенні підтримки ОПЗЖ, політпроєкту перелицьованих "регіоналів", багато складових, і чільною є соціально-економічний популізм. А, по-друге, Бойко - з іншої політичної пісочниці, аніж Медведчук. І до групи впливу, яка асоціюється з Бойком і Львочкіним та їхнім надпотужним медіа-ресурсом - "Інтером" у влади питань, схоже, немає. Простіше кажучи, з політичної точки зору три закритих канали навряд чи виправдовували капіталовкладення. Імовірно саме тому ми так і не побачили реального бажання власників заблокованих медіа повернути їх в ефір за рішенням суду.

При цьому продовжує мовити телеканал "НАШ", який за інформаційним наповненням нічим не відрізняється від "112", NewsOne і ZiK, але у нього інші власники. І не лише він, є ще кілька дрібних мовників, котрі за належного фінансування можуть перебрати на себе аудиторію "каналів Медведчука", що нині тисне на інші кнопки пульту телевізора у пошуках підходящого під їхні вподобання контенту. Аби закрити цих ефірних мовників, щодо їхніх власників потрібно знайти докази співпраці з країною-агресором або терористичними утвореннями "ДНР/ЛНР". І ось тут питання: чи хоче влада шукати такі докази. Судячи із заяв і Зеленського, і певних фігур на Банковій, і спікерів "слуг" - ні.

Санкції проти Медведчука - коли влада заборонить ОПЗЖ

Наступне: персональні санкції проти Медведчука і його бізнесу переважно сподобалися і політикам, і експертам, і, можемо припустити, виборцю. Проте варто було очікувати, що від влади вимагатимуть наступних кроків – кримінального переслідування підсанкційних осіб і закриття їхніх політичних проєктів. Однак йти далі влада не хоче, інакше б на найвищому рівні вже ставилося питання щодо існування ОПЗЖ. Утім радше мова йде про спробу відчепити від цієї партії групу Медведчука, але при цьому не чіпати згадану вище групу Льовочкіна-Бойка. Так, вона прямо не зав’язана на Росію, та чи надто риторика її представників відрізняється від риторики "медведчуківців"?

Справа Шарія - коли в місцевих радах здуються "шарики"

Третє: підозра Анатолію Шарію. Цей діяч просто став непотрібний українським політикам, які підтримували його проєкт. "Шарики" потрапили до цілої низки місцевих рад, де вони, скоріше за все, просто зіллються з іншими проросійськими силами. Сам же партійний проєкт, скоріше за все, закриють.

У вищих коридорах влади пообіцяли впроваджувати санкції далі. Ініціатива хороша і правильна, але хотілося б побачити заборони, які потужніше битимуть по позиціях Росії в Україні. Наприклад, влада не проявляє жодного інтересу до УПЦ МП – одного з чільних провідників "русского міра" в нашій країні. У нас також достатньо бізнесменів, які налагодили прибуткову співпрацю з Росією. І спецслужби про це чудово знають.

Тобто, якщо влада взяла курс на реальну боротьбу з Кремлем, а не на підвищення власних рейтингів і протидію зростанню рейтингу Порошенка і його "ЄС" у перспективі перевиборів у наступному році, необхідно приймати рішення, які невідворотно відсуватимуть російський вплив на всі сфери життя. Інакше виборець може відчути себе обманутим.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme