Ідеал Зеленського: Чому Зе-президенту краще не слухати Леоніда Кравчука

Шостий президент заявив, що поважно ставиться до першого президента. А от питанням про Бандеру "не треба провокувати українське суспільство"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Ідеал Зеленського: Чому Зе-президенту кр…

Президент у репортажі "Української правди", з-проміж іншого, розповів про своє ставлення до історичних постатей. Пряма мова: "Я дуже поважно відношусь до Кравчука. Він дав Україні незалежність. Що б там не було. Багато всього кажуть. Але хто такий Кравчук сьогодні? Він – перший президент України. Зрозуміло, що люди підтримали на референдумі. Все це зрозуміло. Але… Дипломатія, перемовини й хитрість Богдана Хмельницького – там у нього всього було дуже багато. Він воював, потім з ними сідав за стіл. Потім мирився, потім союзничав. Все викручував, що потім забрав назад до України. Є дуже багато різного про Богдана Хмельницького – щось домовився, комусь продався. Все це, знаєте, дрібниці, з яких не складається історія України… Ви ж розумієте ставлення до історії Степана Бандери (на Сході країни – ред.). Нема однозначності. Не треба, мені здається, провокувати українське суспільство та відповідати на ті питання, на які повинен відповісти час".

Зауважимо: під час минулорічних президентських виборів Леонід Кравчук публічно підтримував не Володимира Зеленського, а Юлію Тимошенко та проголошений нею "новий курс". На з’їзді "Батьківщини" 22 січня 2019 року він співав дифірамби Юлії Володимирівні, казав, що за її президентства "всім доведеться жити за законом, бути перед ним рівними і в разі його порушення, відповідати".

Тому перша порада, яку Зеленському міг би дати Кравчук - Живи за законом, Володимире і відповідай перед ним, в разі порушення.

Ставлення до постаті Степана Бандери – чіткий маркер для визначення прихованої чи відкритої проросійськості політиків, або наявності в їхньому світогляді стереотипів радянської ідеології чи міфологем, нав’язаних її модернішою версією "русского мира". Оцінки, дані Зеленським Богдану Хмельницькому, можуть свідчити про ті риси політиків, які йому імпонують. Стосовно ж Кравчука, то він відомий тим, що при всіх владах знаходив собі застосування. Приміром, після обрання президентом Зеленського, він його жодного разу не критикував.

Тому друга порада, яку Зеленському міг би дати Кравчук - Коли ти закінчиш свій президентський термін, закінчуй критикувати і українських президентів, тим паче що твоя критика потім проти тебе і обертається.

Нагадаємо: при комуністах Кравчук, який у студентські роки позував для пам’ятника більшовицькому командиру Миколі Щорсу, пройшов шлях від завідувача сектору перепідготовки кадрів відділу організаційно-партійної роботи ЦК КПУ до члена Політбюро ЦК КПУ, у серпні 1991 року, коли стало зрозумілим, що СРСР доживає останні дні, вийшов з Компартії і в президенти балотувався як безпартійний. Безсумнівним є внесок Леоніда Макаровича у появу України як незалежної держави, проте за тиждень з лишком після обрання першим президентом країни він, разом із Борисом Єльциним і Станіславом Шушкевичем, підписав Біловезькі угоди, які, з одного боку, зафіксували зникнення СРСР, але з іншого – узаконили СНД. Тобто, розривати зв’язок із Москвою, як це зробили Прибалтійські держави і держави колишнього радянського табору, котрі чітко обрали прозахідний вектор розвитку, він не хотів.

Тому третя порада, яку Зеленському міг би дати Кравчук - Всі угоди з ЄС виносити на референдум. Щоб і Росія не образилася.

Далі в політичній біографії Кравчука було багаторічне депутатство у фракції СДПУ (о), лояльній до курсу президента Леоніда Кучми. Під час президентських виборів 2004 року він підтримував Віктора Януковича. "Я побачив, що реальним кандидатом, який може вирішити економічні, соціальні, політичні проблеми є Янукович Віктор. Тому що він має досвід, має волю, має підтримку, має команду, яка може вирішити проблеми, які стоять сьогодні перед Україною, і внутрішні проблеми, і зовнішні", - казав він в інтерв’ю "Громадському радіо" в липні 2004-го. Але Янукович вибори програв і Кравчук на парламентські вибори 2006 року повів "Опозиційний блок "Не так". До його списку увійшли Віктор Медведчук, Юрій Бойко, Нестор Шуфрич, Григорій Суркіс, тощо. Ця політсила виступала проти євроатлантичної інтеграції України і за тісні зв’язки з Росією. До ВР колишні есдеки під іншим брендом не потрапили і Леонід Макарович більше у велику політику не ходив. Однак із завидною регулярністю коментував політичні події в країні. Приміром, 7 грудня 2009 року він в якості довіреної особи кандидата в президенти Юлії Тимошенко заявив про підтримку об’єднання зусиль Тимошенко і Януковича після президентських виборів. Нагадаємо, за півроку до того луснув план створення так званої "ширки" між БЮТ і Партією регіонів.

Тому четверта порада, яку Зеленському міг би дати Кравчук - Повернути Медведчука в переговоний процес, а опезежешників з Донбасу в якості переселенців залучити до переговорів

До речі, у тому ж коментарі Кравчук роз'яснив, що у 2004 році підтримував Януковича, бо той, будучи прем'єр-міністром, декларував підтримку вступу України до НАТО. Але у 2007-му звернув увагу, що позиція "регіоналів" у цьому питанні істотно змінилася. Виходить, Кравчук – за вступ до НАТО? Але "ОБ "Не так" був категорично проти!

Як склалися стосунки Кравчука з Януковичем, підтримку якого у 2004-му він вважав помилковою? Чудово склалися. Леонід Макарович входив до складу Конституційної асамблеї, створеної 17 травня 2012 року указом тодішнього президента. А коли на вулицях столиці вирував Євромайдан, Кравчук виступив з ініціативою загальнонаціонального круглого столу, який Янукович підтримав.

Тому п'ята порада, яку Зеленському міг би дати Кравчук - Очолити ті ж самі установи і при ньому. Щоб зробити Україну президентською державою. Або парламентською. Какая разница, головне - що на Банковій скажуть

До речі, і Петра Порошенка перший президент підтримував. Зокрема, у 2014-му він схвалював мирний план Петра Олексійовича по Донбасу. Тож нема нічого дивного, що Леонід Макарович тепер підтримує Зеленського. Можна навіть припустити, що він буде VIP-агітатором "слуг народу" на цьогорічних місцевих виборах. А заодно, не виключено, "Батьківщини", "ОПЗЖ" і ще когось.

Тому шоста порада, яку Зеленському міг би дати Кравчук - Завжди добре орієнтуйся в політичній ситуації в країні і завжди роби добре зважені заяви

Кравчук роздає коментарі російським пропагандистським каналам, що мало б бути апріорі неприйнятним для першого президента. Він розповідає росіянам про необхідність перегляду закону про декомунізацію у зв’язку з не одностайним ставленням громадян. Але ми не про політичну "багатовекторність" Кравчука, а про те, що політику з такою позицією симпатизує Зеленський. Скажи мені, хто твій друг, і я скажу, хто ти…

І сьома порада яку Зеленському міг би дати вже не Кравчук, а український народ - Кравчук - крутий, але придивися, Володю, до Бандери уважніше

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme