Чи зможе хтось припинити енергоблокаду Криму

Схоже, що питання енергетичної блокади вирішуватиметься вже після 11 грудня, коли стане зрозуміло, чи залишиться на своїй посаді Арсеній Яценюк

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Чи зможе хтось припинити енергоблокаду К…

Попри думки експертів, історія з повернення енергопостачання до Криму може затягнутися на не визначений термін. Не в останню чергу, через позицію центральної влади, які умила руки в цьому питанні. По суті, головним переговірником  з татарськими активістами відносно скасування енергоблокади стали представники "Укренерго", яке пов’язують з російським олігархом Костянтином Григоришиним. Варто зазначити, що саме його називають головним акціонером "Крименерго", яке забезпечує електроенергією окупований Крим.

Втім, результати цих перемовин не вражають. Активісти, які спочатку нібито вирішили дозволити відремонтувати одну з ЛЕП, несподівано дали задню. Координатор акції Ленур Іслямов зазначив, що активісти блокади Криму допустять ремонтників до відновлення ЛЕП в Чаплинці, якщо будуть виконані їхні умови: а саме відпустять низку кримськотатарських в’язнів. Пізніше він повідомив, що російська влада пропонувала учасникам енергоблокади Криму випустити арештованого на півострові заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза в обмін на відновлення поставок електроенергії в Крим. Водночас Іслямов заявив, що учасники блокади не відступають від своїх вимог, зокрема, звільнити  політв’язнів у Криму і на Росії. Активіст повідомив, що спочатку треба звільнити Чийгоза, потім Надію Савченко. Такі вимоги явно ставлять питання повернення електроенергії в Крим у глухий кут.

Посилює складність ситуації те, що президент Петро Порошенко явно відмежувався від цієї війни. І його можна зрозуміти. Якщо підтримати "Укренерго" можна наразитися на негатив з боку громадськості, яка переважно позитивно ставиться до відключення енергопостачання. У свою чергу, підтримати Арсенія Яценюка, який давно воює з енергетичним блоком в уряді, теж президенту не з руки. Тим паче, що офіційно Росія не може мати жодних претензій до президента. У всьому винна купка кримсько-татарських активістів. Тому "гібридна блокада" Криму цілком влаштовує голову держави.

До того ж не вигідно Порошенку підігрувати Кабміну, який намагається набрати бали на цій темі. Недарма ж міністр внутрішніх справ Арсен Аваков публічно заявив про необхідність виключення Криму від електроенергії. При цьому мало хто звернув увагу на те, що голова МВС запропонував, щоб остаточне рішення ухвалювала РНБО, тобто президент.

Тому і зберігається статус-кво: попри велику кількість різноманітних фонових заяв, процес не рухається взагалі. Коли ж очікувати прогресу? Вочевидь, одразу після того, як домовляться головні гравці. Не можна списувати з рахунків і кримських татар, які можуть мати в цій історії не лише "романтичний" інтерес у вигляді війни за повернення Батьківщини та звільнення своїх активістів. До того ж останніми заявами татари дали зрозуміти, що просто так повернути електрику до Криму не дозволять, а силове вирішення питання з активістами суспільство однозначно не сприйме.

Схоже на те, що ситуація в глухому куті, і до 11 грудня, коли в уряду Яценюка завершується річна "недоторканність", навряд чи варто очікувати якихось реальних змін.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme