Хто такі українські хакери з Avalanche, яких ловили спецслужби 41 країни світу

Depo.ua розповість про українських хакерів, та чому полтавський прокурор може злетіти з посади через втечу кібер-злочинця

Хто такі українські хакери з Avalanche,…

У соцмережах в IT-топіках вже майже тиждень обговорюють історію з ліквідацією гигантського міжнародного хакерського угрупування Avalanche. Справа в тому, що йдеться про міжнародну операцію, у якій взяли участь представники 41 країни світу. Втім, у бочці з медом не обійшлося без ложки дьогтю. Але про все по порядку...

Мережа хакерів під красномовною назвою Avalanche (лавина, - Ред) фунціонувала з 2009 року та використовувалася для поширення вірусів, фішингу та спаму, а також для відмивання грошей. З її допомогою щодня інфікувалося до 500 тисяч комп'ютерів. У світі порахували фінансовий збиток від діяльності цієї мережі. Він склав близько 100 млн євро. Серед постраждалих – громадяни 180 країн.

Операція з ліквідації кібер-злочинців проводилася одночасно в 30 країнах і координувалася з офісу Європолу в Гаазі. Про масштаби операції можна судити з заяви міністра внутрішніх справ Німеччини Томаса де Мезьєра, який назвав її "унікальною" і "викликом міжнародній злочинності в кібер-просторі". В ході операції вдалося ідентифікувати 16 підозрюваних. Завдяки злагодженим діям правоохоронців 30 листопада затримали п'ятьох головних організаторів мережі. Трьома з них виявилися українці. Причому одного було затримано в Німеччині, а ще одного – в Азербайджані.

Третій громадянин України жив у Полтаві. В операції з його затримання брали участь оперативники Департаменту кіберполіції та слідчі Головного слідчого управління, а також бійці спецпідрозділу КОРД, які поїхали брати злочинців у Полтаву. Вони координувалися німецькими правоохоронцями. При затриманні один з головних організаторів Avalanche Геннадій Капканов намагався втекти від правоохоронців, і навіть застосував автомат Калашникова. Врешті-решт його затримали, хоча фактично своєю стріляниною по поліції Капканов "напрацював" собі ще одну статтю Кримінального кодексу.

Відео-матеріали під час затримання хакера в Полтаві

А от далі відбулася абсолютно детективна історія: замість того, щоб ухвалити рішення про арешт на 40 діб, як цього просив прокурор, Жовтневий райсуд міста Полтава ухвалив рішення про звільнення Капканова з-під варти. До речі, досить оригінальною видається аргументація слідчого судді Лариси Кулешової, яка відмовилася задовольнити клопотання прокурора, аргументуючи своє рішення тим, що Капканов є українцем, а, згідно із законами, громадян України не видають іншим країнам. У місцевої прокуратури на такий "патріотичний" підхід судді аргументів не знайшлося…

Хто такі хакери з Avalanche (ФОТО, ВІДЕО) - фото 2

Український хакер Геннадій Капканов

У результаті, тепер Генеральний прокурор Юрій Луценко заявляє про можливість зняття з посади прокурора Полтавщини Миколи Кармазіна через недбалість, за якою організатора хакерських атак звільнено з-під варти. За словами Луценка, коли прокуратура скеровувала справу до суду, у ній не було статті, яка передбачає серйозну кримінальну відповідальність за замах на вбивство працівника правоохоронного органу, і яка не передбачає іншого запобіжного заходу, крім взяття під варту.

Тепер Капканова розшукують. За словами Луценка, хакер наразі не зміг втекти з території України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme