"Небайдужі" до Ситника: Чи дійсно аполітичним є рух на захист НАБУ

Антикорупційна тема все більше набуває ознак політичної технології з перспективою виборів 2019 року

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
"Небайдужі" до Ситника: Чи дійсно аполіт…

Учора в Українському кризовому медіа-центрі групою з 27 блогерів, журналістів та активістів було оприлюднено "Декларацію небайдужих". Одним зі спікерів цього руху став колишній боєць АТО, засновник піцерії Pizza Veteranо Леонід Остальцев, який наголосив на аполітичності ініціативи та відсутності зв'язку учасників акції з олігархами і політиками. Він наполягав: як громадянин, має право брати участь у державному будівництві і не лише платити податки, а й знати, на що вони йдуть. "Я хочу це робити, бо протягом 28 років за мене це робили інші, і призвело це до того, що на сході йде війна, рівень корупції настільки критичний, що не піддається опису", - сказав Остальцев. Ці слова стали лейтмотивом усього брифінгу.

Більшість озвучених тез стосувалися не якихось конкретних законодавчих чи прикладних напрямків боротьби з корупцією, а відвертим захистом НАБУ. Так, один із підписантів цієї декларації, юридичний радник Transparency International Ukraine Максим Костецький (він також є керівником проекту "Громадська підтримка запуску антикорупційного суду"), оголосив три вимоги громадянського суспільства: забезпечення контролю громадськості щодо обрання незалежного аудитора НАБУ; внесення змін до Кримінального процесуального кодексу, які б забезпечили НАБУ можливість незалежно від СБУ проводити прослуховування телефонних переговорів; створення Вищого антикорупційного суду з урахуванням усіх рекомендацій Венеціанської комісії. За великим рахунком, нічого нового, про це неодноразово заявляв директор НАБУ Артем Ситник.

Усі учасники наголошували на незалежності та абсолютній автономності кожного з "небайдужих". "Усе це почалося в одній класній піцерії (йдеться про Pizza Veteranо – ред.), де зібрались люди, які хочуть показати, що в Україні є громадянське суспільство. Не треба шукати змов і таємних течій. Це – громадська позиція", - розповів журналіст Юрій Бутусов.

Варто зазначити, у кожного з ініціаторів руху є свій бек-граунд, у декого навіть доволі скандальний. Зокрема, нардеп Ігор Луценко, якого не запідозриш у симпатіях до влади, свого часу звинувачував одного з підписантів "Декларації небайдужих", а колись члена громадської ради НАБУ Дмитра Шерембея у наявності судимостей. Шерембея також називають близьким соратником Віталія Шабуніна, який, у свою чергу, є одним із головних громадських адвокатів Ситника. Його "Центр протидії корупції", згаданий вище Transparency International Ukraine та ін., працюють на кошти іноземних грантодавців, то ж слова "небайдужих" про повну незалежність виглядають сумнівними. Так само, як заяви про те, що учасники руху раніше були між собою незнайомі. Приміром, до ініціативної групи входить син екс-міністра оборони, лідера партії "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка – Олексій, який наразі є головою Ради громадського контролю НАБУ. А ще - одним із очільників "Автомайдану". Вихідцями з цього руху є ще кілька ініціаторів "Небайдужих", зокрема, Олександр Хаджинов.

У списку є й юристи - Масі Найєм, брат нардепа Мустафи Найема, та Євгенія Закревська, відома як один із адвокатів родин Героїв Небесної Сотні. Навряд чи несподіваною стала й поява в цьому колективі Юлії Марушевської – представниці команди Михайла Саакашвілі та колишнього керівника Одеської митниці. На брифінгу вона розповіла, що старі корупційні схеми продовжують діяти. Окрім згаданого вище Костецького Transparency International представлена експертом з питань антикорупційних реформ у секторі безпеки та оборони Артемом Давиденком. У колі "небайдужих" і Євген Шевченко, про якого відомо, що він підприємець і агент НАБУ. Одним словом, досить цікава компанія, яка, безумновно, матиме підтримку мережевої спільноти. Та от наскільки ця підтримка буде значною - питання.

Приміром, на момент написання статті до ініціативи долучилося всього 800 людей. І це при тому, що у кожного з її учасників власна аудиторія у Facebook у рази більша. Можливо, справа не лише у відсутності новизни у декларації, а і в добре відчутному присмаку піару. Так, дещо притягнутою виглядає теза про небежання влади провести незалежний аудит Антикорупційного бюро. Поки ситуація виглядає таким чином, що профільний комітет Верховної Ради, у якому зібралося багато захисників відомства Ситника, не може узгодити компромісну кандидатуру аудитора від парламенту. І чи винні у цьому тільки депутати від коаліції, це ще як подивитися. Може ми й помиляємося, проте відсутність аудиту Бюро, схоже, влаштовує всіх. І не в останню чергу захисників НАБУ, які бояться, що Ситника після аудиту звільнять.

Як вже писав Depo.ua, зараз проглядається намацування форматів для єднання "лідерів думок". Враховуючи пієтет американців до НАБУ, відкриття "громадянського фронту" видається цілком логічним технологічним кроком. До того, якщо у владних коридорах США все ж дозріють до введення в гру в Україні власного кандидата у президенти, подібна громадянська платформа цілком може стати у нагоді. Вона має ефективних і молодих спікерів, що імпонуватиме виборцеві. Звідси припущення, що "Небайдужі" скоро із Facebook вийдуть на телеекрани.

Щоправда, політтехнологічна задумка може і не спрацювати на перспективу, якщо Верховна Рада вже на наступному пленарному тижні підтримає створення Антикорупційного суду.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme