Схема "регіоналів": Чому українські міста сидять без тепла

Проблеми з опаленням у Кривому Розі, Смілі, Шепетівці та інших містах засвідчили, що у центральної влади накопичився величезний клубок проблем на місцях

Політичний оглядач
Схема "регіоналів": Чому українські міст…

Вчора до Сміли, яка сидить без тепла, приїхали урядовці і керівництво Черкаської області. Після цього, а також жорсткої заяви президента Порошенка і рішення прем'єра Гройсмана підключити до ситуації віце-прем'єра Зубка, газ на котельні почали подавати. Містяни будуть з теплом. Адже ситуація дійсно неприйнятна.

Коротко нагадаємо, чому у Смілі трапилася біда з теплом. У травні 2010 року міська влада на чолі з Андрієм Колесником передала всі права на міські котельні та комунікації приватному підприємству ТОВ "Сміла Енергоінвест". Місцеве комунальне підприємство уклало з ним договір про спільну діяльність. Засновником "Сміла Енергоінвест" є ТОВ "Комунальні системи України". А його засновники ТОВ "Агентство комунального господарства" і ТОВ "Центр комунального розвитку". Обидва підприємства засновані офшорною компанією з Кіпру "Алвіранда Холдінг Лімітед". Та ж має власників на Сейшельських островах – компанію Maskot Limited.

Прямий стосунок до "Сміла Енергоінвест" мав такий собі Андрій Карпенко. Сестра цієї компанії "Шепетівка Енергоінвест" діяла в Шепетівці, де зараз ті ж проблеми, що і в Смілі. В обох містах місцева влада кілька років тому відмовилася від співпраці з цими компаніями, проте їхні борги нікуди не ділися.

Поставники-посередники, а фактично прокладки, отримували газ, але за нього не платили. Громадяни справно оплачували послугу, але не в державний "Ощадбанк", а в інші банки, які, вочевидь, були в долі з ділками. Таким чином, отримані кошти осідали по кишенях бізнесменів і виводилися на офшорні рахунки.

Нагадаємо, у грудні минулого року депутат Іван Фурсін, якого вважають близьким до групи "газовиків", узяв на поруки Андрія Карпенка. Справу по ньому розслідують ще з кінця 2015-го, а суди постійно затягуються. Тобто, у бізнесменів, через діяльність яких зараз замерзають цілі міста, є солідний "дах". Який дозволяє їм роками уникати відповідальності.

Схожа схема працює і в Кривому Розі. Тільки там за правління Януковича діяло державне підприємство "Криворізька теплоцентраль". Криворізькі можновладці теж косяться на Київ, мовляв, недбайливий постачальник тепла управляється зі столиці. Однак замовчують, що основним боржником ДП "Криворізька теплоцентраль" є не населення, а комунальне підприємство "Криворіжтепломережа" Криворізької міської ради.

Відомо, що всі платежі від населення проходили через систему "Нова-Ком". Службові особи держпідприємства "Криворізька теплоцентраль" примудрилися закласти в тариф послуги цього посередника. За попередніми підрахунками Дніпропетровської обласної прокуратури, криворіжців в результаті тільки цієї афери "нагріли" на 55 мільйонів. При цьому, "Криворіжтепломережа" за час такого посередництва накопичила борг перед своїм постачальником на суму у розмірі 1,2 мільярда грн. Ділові відносини між підприємствами закінчилися в 2013 році, а боргові зобов'язання так і залишилися несплаченими. Нагадаємо, містом і тоді, і нині керує екс-"регіонал" Юрій Вілкул.

Повернемося до Сміли, мер якої Олексій Цибко замість вирішення проблеми на місці їздить до Києва і вимагає дати тепло в уряду. Голова правління "Черкасигаз" Сергій Буян пояснював ситуацію у цьому місті так: "Сміла Енергоінвест", що діяла до передачі так званої естафети по опаленню КП "Смілакомунтеплоенерго", заборгувала 73,5 мільйони гривень... Маємо унікальну ситуацію, коли у січні Смілою споживався газ, за використаний обсяг якого жодна організація не бере на себе відповідальності". "У Смілі група людей з метою "дерибану" бюджетних коштів і крадіжки природніх ресурсів нагнітає політичну і економічну ситуацію", зазначає Буян.

Виходить, що коріння проблем із теплом, які виникли у Шепетівці, Херсоні, Бердянську, Сіверськодонецьку, Кропивницькому та інших містах слід шукати у часах правління країною "регіоналів". Але не тільки - місцеві можновладці вирішили піти простим шляхом - замінити постачальників газу. І при цьому відмовитися від старих боргів. Проте не може бути так, щоб за отриманий газ взагалі ніхто не платив. Мери цих міст знали про проблему і рік, і два тому. Однак, схоже, сподівалися, що нікуди "Нафтогаз" не подінеться і газ дасть. А якщо не даватиме, на київську владу натиснуть бунтами, паленими шинами і перекриттям доріг.

Власне, ця історія не тільки про тепло. Рядові громадяни не повинні ставати заручниками боргів, які накопичили крутелики, котрих покривають у високих кабінетах. Але почалася передвиборча кампанія і біду з опаленням вдало використовують політики різного калібру, підбурюючи народні протести. У тому числі це роблять колишні "регіонали", які нині вдають із себе захисників простого люду.

Це проявило одну із найсуттєвіших проблем влади – слабкість у регіонах. Це і місцеві керівники на кшталт Цибка, які спихають відповідальність на центр, і слабка контрольованість місцевих рад, які неодноразово малювали Києву вігвами своїми неадекватними зверненнями, і невідповідність очільників деяких регіонів покладеним на них завданням. Простіше кажучи, Банкова формально впливає на процеси, а рулять "феодали". На це накладається неспроможність правоохоронної системи довести до кінця справи, подібні до справи згаданого Карпенка.

Можна, звісно, жалкувати, що ВР не прийняла зміни до Конституції, які давали можливість президенту і парламенту достроково припиняти повноваження голови громади, ради громади, районної, обласної ради і призначати позачергові вибори. Тоді б центральна влада мала вплив на місцевих князьків. Проте, як сталося, так сталося. І зараз конче необхідно посилити виконавську дисципліну хоча б у вертикалі обл-і-райдержадміністрацій. Інакше доведеться і далі гасити пожежі виїздами урядовців на місця. Що дає результат, але не вирішує ключової проблеми – керованості регіонами.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme