Грузинський міф: Навіщо Зеленський обіцяє повернути Саакашвілі

Володимир Зеленський під час голосування на виборчій дільниці похвалив Михайла Саакашвілі

Кандидат в президенти України Володимир Зеленський проголосував сьогодні на Оболоні поспілкувався з журналістами. Окрім традиційних для всіх кандидатів слів про власний голос за "достойну і гідну людину" комік додав, що має початися "життя без корупції і хабарів". Якщо ж вибори Зеленський програє, то в нього є "план Б" - похід в парламент. Та найцікавішим меседжем від коміка стали слова про екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі. Зеленський похвалив здобутки "Міхо" у Грузії, особливо в питаннях боротьби з корупцією, назвав його серйозним дипломатом. І додав, що у випадку його перемоги Саакашвілі може повернутися в Україну, бо допомога грузина йому знадобиться. Запитання, між іншим, ставив грузинський журналіст.

Зрозуміло, що Саакашвілі в такому випадку може розраховувати на повернення українського паспорта. Зеленський також додав, що громадянство екс-президенту Грузії варто б і повернути. Громадянство ж у нас надає президент, за якого сьогодні і, очевидно, 21-го квітня голосуватимуть українці. Від прізвища цього президента залежить і доля грузина. Варто нагадати, що українське громадянство Саакашвілі втратив у 2017-му, 26-го липня. І пробув українцем два роки, один місяць і 26 днів, встигши пропрацювати головою Одеської ОДА.

Для Зеленського "дружба" з Саакашвілі стає своєрідною політичною технологією. Саакашвілі раніше зустрічався з Зеленським, приходив на ефір "Чисто News", де комік виступав у ролі ведучого з колегою Володимиром Жидковим. Це було в середині березня. Тоді Саакашвілі заявив, що "якось має заробляти". 

У Саакашвілі на сьогоднішню похвалу Зеленського відповіли оперативно. В себе на "Фейсбуці" грузин написав, що "Зеленський не схожий на традиційних політиків". 

Для чого Зеленському може знадобитися Саакашвілі? 

Враховуючи те, що за коміком "стирчать вушка" Ігоря Коломойського, з яким в Саакашвілі були непрості стосунки у часи роботи грузина в Одеській ОДА, комбінація можливої співпраці із Зеленським виглядає дивною. Саакашвілі в Україні може знадобитися. Бодай для того, щоб запалити народ духом реформ. Але знову ж таки, Саакашвілі - це команда раннього Порошенка. Так само, як і екс-міністр економрозвитку і торгівлі Айварас Абрамавичус, який приходив разом з екс-міністром фінансів України Олександром Данилюком на зустріч із Зеленським та отримав запрошення в команду. Як і ці "збиті льотчики" Саакашвілі має певні зв'язки із західними дипломатами, що в теорії може допомогти із діалогом та співпрацею. Та все ж таки, грузинський екс-президент - людина конфліктна. І якщо він повернеться в Україну і спробує увійти у владу - це означатиме емоційні сплески і погрози для різного роду "бариг", які можуть не сподобатися багатьом елітам. 

На яку ж посаду може мітити Саакашвілі у випадку повернення? Навряд чи його задовольнить роль голови ОДА, куди його можуть призначити. Так чи інакше, голів ОДА призначає президент. Швидше за все, він бачитиме себе в Уряді чи в можливих радниках глави держави. Але зміна Уряду - це не повноваження президента. За міністрів голосує Верховна Рада, де у випадку вдалого збігу обставин для Саакашвілі не буде партії "Слуга народу". 

Тому Зеленський, звісно, може обіцяти грузину багато чого, але на сьогодні його заяви не більше, ніж приціл на подальші політичні перспективи. І Саакашвілі тут потрібен, щоб притягнути до себе бодай якийсь електорат, у якого реформи досі асоціюються з прізвищем Саакашвілі через грузинський досвід.  

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна