Грузинська мрія: Чому Саакашвілі швидше стане опозиціонером в Україні, аніж прем’єром в Грузії

Після публікації скандального фото з екс-главою Офісу президента Андрієм Богданом та нардепкою від "слуг" Єлизаветою Ясько Міхеіл Саакашвілі переключив увагу українців із цієї теми на грузинську

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Грузинська мрія: Чому Саакашвілі швидше…
Фото: Mikheil Saakashvili/Facebook

Лідер партії "Єдиний національний рух" Грігол Вашадзе повідомив, що Саакашвілі став кандидатом на посаду прем’єр-міністра від опозиційного об'єднання "Сила в єдності". Сам висуванець відреагував згодою. "Я дав згоду на пропозицію об'єднаної грузинської опозиції стати прем'єр-міністром після перемоги на парламентських виборах 31 жовтня. Безумовно, я хочу допомогти моєму грузинському народу вийти з кризи. Тому я оголосив, що згоден бути перехідним прем'єр-міністром не на повний термін, а на стабілізаційний період, поки нам не вдасться подолати глибоку економічну кризу, в якій зараз перебуває Грузія", – наголосив він.

Все ніби правильно – грузинській опозиції потрібен символ, яким здатний стати Саакашвілі – проте не все так просто. По-перше, виникає питання, чи спробує екс-президент Грузії повернутися на Батьківщину до парламентських виборів. У його рідній країні йому загрожує ув’язнення за кількома статтями, а сам він перебуває у розшуку. Тобто, провладна "Грузинська мрія" Бідзіни Іванішвілі так само може використати арешт Саакашвілі для мобілізації свого електорату. Тому тут 50 на 50, кому на руку зіграє повернення цього політика до дня голосування.

По-друге, пропозицію Саакашвілі озвучив Григол Вашадзе, лідер партії самого Саакашвілі, але поки ніхто не бачив і не чув спільної заяви опозиційного об’єднання "Сила в єдності". У Грузії, і цим вона схожа на Україну, багато політичних партій, які часто нездатні домовитися між собою навіть з дрібних питань, не те, що з такого фундаментального, як висунення спільного прем’єра.Тобто, допоки не буде якогось документу з підписами усіх лідерів опозиційних партій, про серйозність намірів висунути Саакашвілі єдиним кандидатом на посаду голови уряду говорити, мабуть, не варто.

По-третє, для того, щоб очолити грузинський уряд, Міхеіл Ніколозович має спочатку повернути собі громадянство. А зробити це не просто. Закон про громадянство Грузії ставить перед бажаючими низку перепон. Саакашвілі може претендувати на громадянство за народженням, проте для цього потрібні дві умови: перша – офіційний вихід з українського підданства, друга – громадянство надається указом президента. Нинішній президент Саломе Зурабішвілі може відмовити Саакашвілі, спираючись на статтю 16 цього ж закону.

Згідно з нею, серед підстав для відмови в натуралізації є наступні: виходячи з інтересів охорони державної безпеки Грузії або (і) громадської безпеки, надання особі громадянства Грузії вважається недоцільним; якщо особа розшукується правоохоронними органами Грузії або іноземної держави або Міжнародною організацією кримінальної поліції (Інтерпол) або (і) стосовно неї ведеться процедура екстрадиції або видворення. У ситуації Саакашвілі йтиметься не про натуралізацію, а про відновлення громадянства, але і тут є посилання на згадану вище 16 статтю закону про громадянство.

Але якщо під тиском громадськості президентка Грузії все ж поновить підданство Саакашвілі, далі у нього можуть виникнути проблеми з обранням прем’єром. На цьогорічних грузинських виборах прохідний бар’єр становить 1% (для партійних блоків бар’єр залежить від кількості суб’єктів у ньому), що дає шанси потрапити до парламенту багатьом партіям. А чим їх у законодавчих зборах буде більше, тим складніше домовлятися. Крім того, зі 150 членів парламенту 120 обиратимуться за партійними списками, ще 30 депутатів – за мажоритарними округами. Де, за оцінками грузинських експертів, вищі шанси мають кандидати від правлячої партії. І одна з причин – взаємне конкуренція опозиціонерів на окремих округах.

Зрештою склад грузинського парламенту після 31 жовтня може виявитися таким, що прем’єріада затягнеться надовго. І далеко не факт, що Саакашвілі зможе назбирати за себе необхідну кількість голосів. А це означає, що навіть коли цей політик і повернеться до Грузії, в разі невдачі там, не виключено, що він знову приїде до України. Доти у нас можуть кардинально змінитися обставини і Саакашвілі стане в пригоді вже "антизеленській" опозиції.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme