Втихомирити "тітушок": Чому Білецький з Карасем розгнівали Держдеп

Бурхлива діяльність українських правих радикалів привернула до себе увагу Держдепу США. Там назвали С14 і "Національний корпус" "групами ненависті". Це прозорий натяк Києву, що влада має припинити співпрацю з цими організаціями

Ігор Петренко

Оцінки Бюро з питань демократії, прав людини і праці Держдепу з’явилися на тлі недавньої заяви посла США в Україні Марі Йованович, яка назвала українських праворадикалів "тітушками". Стає очевидною вимога Вашингтону до української влади – стримати представників цього середовища і припинити їхні ігри м’язами.

Члени радикальних груп, йдеться в оприлюдненому звіті, затримували людей за невтручання правоохоронців, нападали на журналістів, ромів і представників ЛГБТ-спільноти. Серед прикладів правозахисники наводять нападу на табори ромів у Києві, Львові, Тернополі, Берегово, Ужгороді, Мукачеві, Золотоноші, незаконне затримання членами С14 (лідер - Євген Карась) бойовика "ЛНР" у Київській області (очевидно йдеться про бразильського шукача проблем на свою голову Рафаель Лусварґі) і передачу його СБУ. Крім цього, згадується напад на журналіста, який висвітлював суд над членами C14.

Американські правозахисники вказують на співпрацю радикалів із силовиками та деякими іншими органами влади. "Нездатність поліції та прокуратури запобігти актам насильства, належним чином класифікувати їх як злочини на ґрунті ненависті та ефективно розслідувати їх створили середовище безкарності й відсутності справедливості для жертв, - йдеться в звіті. – 8 червня Міністерство молоді та спорту оголосило, що нагородить C14, націоналістичну групу ненависті, 440 тисячами гривень за проведення молодіжного літнього табору". Не забули американці і про те, що радикали укладали офіційні угоди з муніципальними органами влади в Києві та інших містах і формують підрозділи "муніципальної охорони" для забезпечення громадської безпеки.

Насправді нічого нового представники американської влади не сказали. Всі, хто цікавиться вітчизняною політикою, знають про співпрацю правих об’єднань із силовиками та деякими політичними діячами. Але чому ця заява побачила світ саме зараз, за два тижні до першого туру президентських виборів у нашій країні? Не лише ж тому, що офіційний Вашингтон холодно ставиться до правих чи лівих радикалів загалом. У нашому випадку головна причина інша – Держдепартамент спрацював на випередження, застерігши українських політиків від наміру скористатися послугами радикалів як під час виборчої кампанії, так і в день голосування.

Справді, парамілітарні структури "Національний корпус" (лідер - Андрій Білецький), "Національні дружини" та інші фактично беруть повноцінну участь у виборчих процесах. На початку березня її очільники здійняли інформаційну хвилю заявою про намір контролювати хід голосування на дільницях 31 березня і в разі виявлення дій, які будуть сприйняті ними як порушення, тут же застосовувати до порушників фізичну силу. Реакція Посла США в Україні була блискавичною. Окрім всього вона зазначила: Україна, яка прагне інтеграції до Євросоюзу і НАТО, повинна забезпечити відповідність її дій західним стандартам.

Центрвиборчком звернувся до Служби безпеки України і Нацполіції щодо необхідності забезпечення законності та правопорядку під час виборчого процесу чергових виборів президента. Зі спеціальною заявою виступив і міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, про вплив якого на "Національні дружини" і "Національний корпус" говорять чимало спостерігачів (сам Аваков і лідери згаданих структур такий зв'язок спростовують). Він пообіцяв, що радикали не втручатимуться у виборчий процес. І навіть злегка пригрозив їм: "Після відповідної заяви представника "Нацдружин", ми, реагуючи на звернення голови ЦВК в тому числі, провели профілактику цієї ситуації. Є у нас деяке переконання, що ніхто з тих, хто красиво заявляє, не піде на прямий конфлікт з владою".

Однак події у Києві і Черкасах 9 березня продемонстрували, що той таки "Нацкорпус" готовий йти на конфлікт. А заяви його лідера, народного депутата Андрія Білецького про переслідування кандидата в президенти, чинного глави держави Петра Порошенка у всіх його передвиборчих поїздках, лише підтвердили ризик втручання радикалів у хід виборів.

Чи варто очікувати, що після заяви Держдепу режисери і сценаристи згаданих вище подій теж дадуть задній хід? Можливо, додатково освіжать їхні голови публікації про сумнівні зв’язки правих радикалів. Зокрема, повідомлення про їх співпрацю з одіозним блогером Анатолієм Шарієм. Той, як відомо, займається організацією дрібних провокацій під час передвиборчих поїздок Петра Порошенка і висвітлює все це на своєму YouTube-каналі. Центр "Миротворець" повідомив у Фейсбук, що Шарій об’єднався з лідером партії "Національний корпус" Андрієм Білецьким. "Кошти на проведення акцій Шарія та нацкорпусу отримують в т. ч. і від біглого крадія Оніщенка… Такі в нас тепер націоналісти", – йдеться у повідомленні центру.

Негатив до організаторів провокацій та інформація про їхні сумнівні зв’язки автоматично б’є по силових структурах, з якими можуть бути пов’язані праві радикали. Поки з-за океану лише констатують проблему, але якщо у Києві не зроблять висновків, далі, не виключено, можуть бути прозорі натяки на необхідність кадрових змін у силових структурах.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада