Гроза "бариг": Чому Зеленський ігнорує Саакашвілі

Екс-губернатор Одещини, президент Грузії Міхеїл Саакашвілі нагадує Зеленському про довиборчі обіцянки повернути українське громадянство. Та схоже "Зе-команда" просто використала ім'я грузина. Принаймні, поки що тільки використала

Гроза "бариг": Чому Зеленський ігнорує С…

Автор: Андрій Коваленко

Адвокат Міхеїла Саакашвілі пан Чорнолуцький відвідав Адміністрацію президента і подав на ім’я Володимира Зеленського звернення Саакашвілі "щодо відновлення справедливості та повернення йому українського громадянства". Саакашвілі пише Зеленському, що його позбавили громадянства незаконно і жодні "посади та преференції" грузину буцімто взагалі не потрібні. А якщо в Зеленського є сумніви щодо справедливості повернення громадянства, "він може дати розпорядження голові Державної прикордонної служби про те, що Саакашвілі має право в'їхати в Україну, щоб самому захистити свої права в суді". Чомусь Міхо забуває, що діяльність Держприкордонслужби координується Кабміном через МВС. А президент Зеленський на нинішній Кабмін впливу немає, хіба домовиться з Арсеном Аваковим, на адресу якого вже лунали подяки за забезпечення "чесних виборів". 

Схоже поки про це не йдеться. В президента на момент написання статті не прокоментували ситуацію з Саакашвілі, хоча ще 31-го березня, під час голосування на дільниці, тоді ще комік-кандидат натякав про повернення українського громадянства екс-губернатору Одещини. 

"Саакашвілі, досвідчений шанований в світі політик, багато робить для розвитку демократії в Україні. Досвід Саакашвілі потрібен будь-якому президенту. Михайло вправі розраховувати на найвищі посади в країні", - заявляв Зеленський.  У той же час головний ворог "бариг" Саакашвілі був супортером Зеленського під час виборчої кампанії, роздавав інтерв'ю в яких хвалив коміка, вселяв у виборців надію на реформи із "Зе" після "злочинного Порошенка". 

Ситуація із Саакашвілі парадоксальна. Він був у команді Порошенка, весною 2015-го очолив Одеську ОДА, перед цим отримавши українське громадянство. Та вже в листопаді 2016-го Порошенко звільнив Саакашвілі, звинувативши його у невиконанні обіцянок. А в липні 2017-го позбавив його українського громадянства. Перед цим Міхо розповідав, що сам звільнився через корупцію, звинувачував в ній Порошенка, був одним із організаторів акцій протесту на Майдані і під стінами ВР, судився. Також восени 2017-го він проривав кордон, згодом бігав по даху будинку, де жив в центрі Києва від СБУ, "штурмував" МЦКМ (колишній Жовтневий палац) і в підсумку в лютому 2018-го був видворений з України. Після цього Міхо занурився у грузинську політику і трошки відійшов від української. Та в Грузії його також ніхто не чекав. В Україні його політичний "Рух нових Сил" із Сакварелідзе опинився в тіні.

Але після перемоги Зеленського на президентських виборах Міхо нагадав про себе. Спочатку привітав з інавгурацією, назвавши "новим лідером пострадянського простору", а після заклику президента до всіх українців в інших країнах повертатися, навіть заявив, що він готовий. Тепер от звернення в Адміністрацію президента надіслав. Окрім цього, в Україні активно пропагує повернення Саакашвілі Дмитро Гордон, який бере на себе інформаційну частину лобіювання.

Чи потрібен Зеленському сьогодні Саакашвілі? Відповідь на це запитання дуже проста - зовсім ні. І тут є кілька моментів, які напряму пов'язані з групами впливу в оточенні Володимира Олександроваича. 

По-перше, вплив Коломойського на Зеленського існує. Це доводить призначення Андрія Богдана - юриста Коломойського - головою АП, а генерала Хомчака у Генштаб (його також називають близьким до олігарха). Саакашвілі воював з Коломойським. У часи губернаторства Міхо звинувачував олігарха у незаконному впливі на галузь пасажирських авіаперевезень, публікував різні викриття. Телеканал Коломойського 1+1 також регулярно "мочив" Саакашвілі, зокрема критикував його роботу в Одесі. "Плюси" навіть розповідали про реакцію Коломойського на критику від Саакашвілі. 

"Коли собака без намордника когось кусає, потрібно карати і собаку, і, що важливо, її господаря. Собак в таких випадках присипляють. А в нашому випадку можна відправити в Грузію, щоб вона відповіла за покусаних там людей. Я вважаю, немає сенсу питати з брудного наркомана-шмаркача до тих пір, поки він не пройде курси реабілітації від наркозалежності". І взагалі тематика наркотиків і Саакашвілі постійно розганялася в соцмережах.

Логічно, що поки Зеленський дещо залежний від Коломойського як мінімум в питанні кадрів (є ж ще розбудова партійної структури "Слуги народу"), призначати Саакашвілі на якусь посаду йому невигідно. Коломойський і без того намагається контролювати Зеленського. Якби вчора у ВР була проголосована пропозиція за зміни до виборчого законодавства і вибори за пропорційними списками із зниженням 5% бар'єру до 3%, Зеленський міг би розраховувати на можливість одноосібно сформувати більшість у новій Раді завдяки високим рейтингам "Слуги народу". А це означало б, що Коломойський йому був би непотрібним. Тому зокрема "Відродження", яку асоціюють з олігархом, переважно прогуляла голосування на позачерговому засіданні і допомагла "зарубити" ініціативу президента. Який тут Саакашвілі - хто його пустить. 

Ще одна причина непотрібності Міхо в тому, що Саакашвілі пов'язують з Соросом і демократами. Оточення Трампа зараз веде боротьбу за вплив на Зеленського, воюючи з Коломойським (юрист Трампа Джуліані постійно його критикує і навіть вимагає посадити, а ФБР нібито розслідує фінансові махінації) та людьми демократів навколо "Зе", зокрема Лещенком та іншими "ворогами США". На Банковій і без того не знають, як себе поводити, лише говорячи про небажання втручатися у внутрішньоамериканську політику (справа Burisma, гантера Байдена та втручання НАБУ у президентські вибори 2016, розслідування яких веде ГПУ). Саакашвілі хіба порадити щось може, але швидше стане черговим "ворогом Трампа".

По-друге, навряд чи дуже зрадіє можливому поверненню грузина в Україну голова МВС Арсен Аваков. У "Зе", за кулуарною інформацією, з Аваковим доволі робочі стосунки. Наразі вони домовилися про спільну роботу. А Саакашвілі звинувачував Авакова у корупції. Той у відповідь кидався стаканом. Знамените "бебебебе" пам'ятають всі. Сваритися з Аваковим через Саакашвілі поки недоцільно.

Саакашвілі ж є людиною конфліктною і неконтрольованою. Це доведено Порошенком. Якщо він повернеться сьогодні, то немає жодних гарантій, що не розпочнеться публічна критика Коломойського і Авакова з вуст грузина, а також що Саакашвілі не накинеться на самого Зеленського. Зокрема, через його "залежність від людей Коломойського", "підозрілих кадрів у списках "Слуги народу" і "відсутність реформ" - завжди можна знайти за що, якщо є мета щось виторгувати. Та й образити грузина дуже просто. 

Перед виборами чинному президенту було вигідно позитивно говорити про Міхо, тому що адептів Саакашвілі як поборника корупції і ворога олігархів справді вистачає. Це додавало йому балів. Але тепер Саакашвілі в Україні нікому не потрібен. Навіть Тимошенко, яка підтримувала його на судах у часи Порошенка і разом проривала кордон заради піару. 

В майбутньому, після парламентських виборів, якщо Зеленський справді вирішить звільнитися з-під впливу Коломойського, Міхо йому може стати в нагоді. Можливо, на посаді голови МЗС - міжнародних зв'язків у грузина справді достатньо, чи у радниках. От тільки тоді доведеться змиритися з лобізмом. Саакашвілі точно захоче бачити генпрокурором умовного Сакварелідзе і говоритиме про повернення грузинської команди реформаторів раннього Порошенка. В принципі, враховуючи коротку лаву запасних з власних кадрів, яка сьогодні кидається в очі, чому б Зеленському і не піти на таку авантюру.  

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme