Концепція примирення: До чого призведе переформатування Інституту нацпам‘яті

Новина про те, що Український Інститут національної пам’яті змінить назву та концепцію діяльності, була очікуваною. Дивно, що про це заговорили лише зараз

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Концепція примирення: До чого призведе п…

Інформацію про перейменування Інституту нацпам'яті повідомили джерела Depo.ua. Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський спочатку спростував інформацію про наміри перейменувати Інститут національної пам'яті на "Інститут примирення", а потім заявив, що брехнею є те, що він виступає ініціатором цього перейменування. 

За інформацією наших джерел, спочатку Інститут візьметься за справи поляків і угорців, а наступним "кейсом" стануть росіяни. Також може бути повністю змінена концепція функціонування установи. Пана Бородянського ми винесемо за дужки, але зосередимося на концептуальній стороні проблеми.

Про зовнішньополітичний бік очікуваних нововведень Depo.ua вже писав. Що ж до внутрішніх, то тут треба трохи згадати історію Інституту національної пам’яті. Нагадаємо, УІНП як центральний орган виконавчої влади з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам'яті був створений у травні 2006 року за президентства Віктора Ющенка. Його першим директором став учений і колишній народний депутат Ігор Юхновський. За президентства Віктора Януковича УІНП понизили у статусі – він перестав бути центральним органом виконавчої влади, але продовжував працювати. Вже з іншим директором – Валерієм Солдатенком. Повернули високий статус Інституту в серпні 2014 року вже за президенства Петра Порошенка. З березня 2014-го по вересень 2019-го цей заклад очолював історик Володимир В’ятрович. Який своєю діяльністю дратував як агентів "русского мира" в Україні, так і польських націоналістів. Тому його звільнення з посади новою владною командою було лише справою часу. Так само, як і зміна концепції закладу.

Не будемо окремо згадувати, що було зроблено в УІНП за В’ятровича, тому що більшість проектів, скоріш за все, будуть поставлені на паузу. Акцент з національної пам’яті саме українців буде перенесений на історичну пам’ять жителів України як багатонаціональної держави. Власне, нічого нового, так вже було за часів Януковича.

Цікавіше, хто очолить цю установу за нинішніх суспільно-політичних реалій. У ЗМІ з’явилися імена претендентів на місце В’ятровича. Серед них є фахові історики, у тому числі й імениті, є люди, які, скоріше за все, подаються на різні конкурси з надією, що саме цього разу підфартить. Не будемо вдаватися до оціночних суджень. Тим більше, всі претенденти вступили у змагання за посаду, розуміючи, що їм доведеться працювати з, м’яко кажучи, менш націоналістично спрямованою владою, аніж було до цього. І першим ділом, яке їм доручать, стане написання спільно з Мінкультуризмом концепції примирення. У тому ключі, в якому його бачать на Банковій.

Однак зауважимо один дуже важливий момент: втілення такої концепції дратуватиме значну частину населення, і в той же час воно має сподобатися іншій значній частині населення. Так було при В’ятровичу, так буде і зараз, адже однією із функцій директора УІНП в нашій державі є функція громовідводу. Тому новий керівник Інституту має бути готовий і до цього. Більш того, може так статися, що на чолі закладу стане такий собі "антив’ятрович", який говоритиме і робитиме все навпаки. Нардеп "Слуг" Максим Бужанський на конкурс не подався, та не виключено, що серед учасників відбору є хтось зі схожими поглядами на історичне минуле та схожою манерою поведінки.

І ще одне – якою б не була нова концепція функціонування установи, рано чи пізно її очільник зіткнеться з проблемою несприйняття науковим співтовариством. Якщо він сам буде з науковців, то зможе дискутувати з опонентами, коли ж це буде менеджер, котрий до історії має дуже побіжний стосунок (а такі у переліку кандидатів є), тоді сама дискусія втрачає сенс. Звідси ще одне припущення – установу очолить саме така людина, так званий ноумен. УІНП щось робитиме, щось десь примирятиме, збиратиме на себе всі "шишки", але не відповідатиме. А з часом критикам просто набридне стукатися лобами об стіну.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme