Громадські активісти попросять Київраду припинити забудову санітарної зони золовідвалу Дарницької ТЕЦ у Києві

Громадські активісти, екологи і жителі Дарницького району Києва мають намір звернути до Київської ради з проханням заборонити забудову в районі золовідвалу Дарницької ТЕЦ, яка підлягає поетапному закриттю та рекультивації

На круглому столі на тему: "Чи можлива нейтралізація екологічного збитку золошлаковідвалу ТЕЦ/ТЕС з допомогою державно-приватного партнерства?", який організували Всеукраїнська громадська організація "Зелений дозор" та Громадська організація "Рада по зеленому будівництву", активісти обговорили варіанти оптимального знешкодження відвалів, подальшу їх рекультивацію, а також варіанти подальшого використання вивільнених земельних ділянок, повідомляє Depo.ua з посиланням на "ДС".

Учасники зібрання проаналізували вимоги європейського законодавства щодо поводження з промисловими і небезпечними відходами, а експерти розповіли про міжнародний досвід щодо зменшення техногенних ризиків.

За словами активістів та екологів, подальше будівництво житла в санітарній зоні золовідвалу під назвою "озеро Горячка" і на вивільненій території небезпечне для життя і здоров'я громадян, тому, на думку голови наглядової ради Громадської організації "Інститут зеленої економіки" В'ячеслава Потапенка, будівництво має бути заборонене.

"Не можна будувати на звалищі, це потрібно припинити", - заявив він.

В'ячеслав Потапенко вважає, що потрібно провести розслідування та встановити винних у тому, що санітарна зона золовідвалу була забудована житлом, а квартири - продані нічого не підозрюючим про екологічну небезпеку покупцям.

За словами експерта громадської організації "Національний екологічний центр України" Олега Савицького, в Київській області та столиці - складна ситуація із забрудненням навколишнього середовища - наприклад, в січні кияни стали жертвою смогу, який щільно оповив столицю і околиці.

"Київ почав нагадувати Пекін. Очевидно, що проблема існує, і з нею потрібно боротися. Але це питання не стоїть на порядку денному київської влади, хоча Київ має впроваджувати політику по захисту навколишнього середовища", - сказав він.

Керуючий партнер юридичної фірми "Імператив плюс" Сергій Єленін розповів, що його компанія супроводжує близько 500 позовів від жителів Обухівського району, які через суд домагаються компенсації за порушення їх прав на чисте довкілля через діяльність Трипільської ТЕС. На його думку, проблеми викидів теплоелектростанцій потрібно вирішувати в комплексі, за участю місцевих громад.

"І державі потрібно зрозуміти, що екологічні проблеми для України - найважливіші", - сказав він.

За його словами, щороку через забруднення атмосфери дрібнодисперсного пилу в Обухівському районі помирає 1200 чоловік, тому держава повинна стимулювати бізнес до модернізації виробничих потужностей - має надавати податкові та екологічні пільги.

"Якщо в найближчі роки не буде кардинальних змін, у нас буде страшна картина... Ми будемо мати екоцид", - сказав він.

Учасники засідання також закликали розслідувати, хто з чиновників дав дозвіл на забудову санітарної зони золовідвалу - в 1963 році Дарницька ТЕЦ отримала 111 га землі, але тепер 35 га відведених під золовідвал забудовані. Забудована ділянка де-юре перебуває в Дарницькій ТЕЦ, але де-факто вона нею вже не розпоряджається: "Питання - як сталося, що житлові будинки були побудовані в санітарній зоні?".

Тому, на думку Михайла Гончаренка, Київрада має заборонити забудову санітарної зони навколо решти 14 га території золовідвалу, щоб не допустити повторення подібної ситуації.

Як повідомляла "ДС", після протестів екологів та мешканців Дарницького району акціонери Дарницької ТЕЦ розробили план модернізації обладнання електростанції, яка дозволить значно поліпшити екологію столичного району Позняки.

Реалізація плану займе 5 років, по закінченні строку Дарницька ТЕЦ більше не буде скидати золу в технічну водойму, яка відома під назвою "озеро Горячка". А територію золовідвалу планують перетворити на зелену зону.

У той же час, не виключено, що забудовники вже розглядають територію чинного золовідвалу як свій майбутій будівельний майданчик.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада