Граблі Зеленського: В чому причина останніх факапів президента

Чи змусять недавні політичні невдачі лідера України переглянути свою кадрову політику 

Антон Коломойцев

Український президент самовпевнено крокує по граблям, які залишилися йому від Порошенка. Він так і не зрозумів, що коли ти формуєш команду зі своїх друзів, та друзів своїх друзів, то потрібно бути готовим, що і їхню роботу доведеться робити самому. Як самому доведеться навчитись, наприклад, тонко відрізняти інспіровані противниками протестні акції від масового соціального запиту. В іншому випадку Зеленський ризикує одного ранку прокинутись і зрозуміти, що його літерний поїзд на повному ходу летить у прірву.

Провали президента Зеленського стали особливо наочними після візиту до США і зустрічі з Трампом, після якої американський лідер особисто і вся американська преса дозволяють собі дуже неприємні випади і в бік Зеленського, і в бік нашої країни.

Мало хто з критиків Зеленського вже тут, в Україні, не кинув камінь в президента і його команду. Голосніше всього чути тезу: "Я так і знав!" 

Кадрова філософія Зеленського

Але ми ризикнемо припустити, що справа тут не стільки в тому, що він призначає на ключові посади своїх друзів, які будуть слухняними і передбачуваними. Проблема в тому, що, призначивши їх, він довіряється їм і залишає у безконтрольності. Уявляючи собі, що вони впораються зі своїм обсягом повноважень, не зрадять і не зкорумпуються. Навіть можемо запідозрити президента, що він чистосердно розраховує на порядність цих людей.

Відомо, що ступінь порядності окремого індивіда, який опиняється у кріслі чиновника, вимірюється рівнем спокуси на яку рано чи пізно поведеться навіть найчесніший управлінець. І цією спокусою можуть бути не тільки жага до збагачення, а й банальна лінь або вроджене самодурство, які перетворюють потенційно ефективного реформатора на зашкарублого чинушу. І такі приклади зірковох хвороби ми бачимо вже навіть у новоствореному кабміні.

Президент має пам'ятати, що рівень корупції визначає не ефемерна порядність призначенців, які неодмінно рано чи пізно скурвлюються, а стійкість системи до схильності окремих суб'єктів управління піддатись спокусі. Це як система "захисту від дурня", яку обов'язково передбачають інженери, коли створюють якісь складні механізми. В політиці і державному управлінні це є система стримувань і противаг, яка забезпечується, з одного боку, нормами закону та політичною традицією, а з іншого - волею керівника держави.

В Україні ж кожен новий гарант, прийшовши до влади, оголошує про "унікальну команду, яка не крастиме", він автоматично прирікає себе на майбутню ганьбу ватажка злодіїв і корупціонерів. Саме тому, що покладається на "порядних хлопців", а не переймається створенням належної системи запобігання проявам слабкості і користолюбства. Для всіх, хто мавє уявлення про функціонування державного організму очевидно, що з корупцією боротись марно. корупцію можна лише упередити, створюючи умови, коли вона стає неможливою.

Свої на всі 100

Варто врахувати, що по президенту б'є не тільки можлива злодійкуватість, але й неефективність новопризначених управлінців. І коли призначена людина провалює якийсь фронт - його роботу доводиться виконувати тому, хто це призначення зробив.

Так, коли Зеленський призначає своїх друзів Баканова і Бухарєва керівниками СБУ і думає, що цим він закрив питання національної безпеки і може зайнятись більш важливими справами - то має бути готовим, що ці друзі займатимуться будь-чим, але тільки не національною безпекою і убереженням самого Зеленського від внутрішньо-політичних траблів. А рано чи пізно зганьбляться самі і зганьблять свого патрона.

Аналогічно, призначаючи "100-процентно свого" Рябошапку Генеральним прокурором Зеленському слід бути готовим власноруч займатись переслідуванням справжніх злочинців. А Рябошапці лишити місію задоволення його власних амбіцій з будування картонних макетів правосуддя - як будував свою паперову ідеальну тюрму начальник Твардієвич з легендарного польського фільма "Ва-банк".

І як тут забути академічний приклад "милого друга" Порошенка заступника секретаря РНБО Гладковського-Свинарчука, який по суті став останнім гвіздком у віко політичної труни експрезидента?

Але приклади нинішніх керівників СБУ і ГПУ, а разом з ними і всього складу уряду, - справа гіпотетичного майбутнього. Повернімось до того, що Зеленському вже зараз доводиться вигрібати зі скандалів, як у випадку з тим же Трампом, коли банальна недбалість членів команди перетворила українського голову держави на всесвітнє посміховисько.

Тепла ванна Зеленського

У випадку з Америкою радникам президента, здається, вдалося переконати його, що він перебуває на вістрі успіху, що Трамп від лестощів попливе, відкладе свої нагальні справи і почне допомагати своєму "прекрасному" колезі з України виріщувати його проблеми з Путіним. Але результат став уроком, що, зайве спрощення завдань і недооцінка загроз - шлях до катастрофи

Власне, аналогічну поверхневість демонструє і парламент, який отримав свій вотум довіри від Зеленського і втілює його у штампування законів, які задньою лівою написали десь у BRDO відпрацьовуючи черговий грант. І коли кожен з депутатів натискає зелену кнопку за закон, що явно дискримінує українських підприємців, він водночас уникає особистої відповідальності, ховаючись за спину відповідальності колективної або особистої відповідальності президента.

Така поверхневість є характерною і для новоствореного уряду Олексія Гончарука. При всіх принадах молодості і "європейського досвіду", уявлення Гончарука про реальну економіку поки що досить аморфні. Що вони є настільки ж суперечливими і недосконалими, як і ті законопроекти, які під керівництвом Гончарука напрацював вже згадуваний BRDO. Може, звісно, Гончарук і навчиться. А може - й ні. Як би не було, але цей ризик цей знову ж таки лягає на Зеленського.

Зазвичай президенти люблять оточувати себе людьми, які ллють єлей в їхні вуха і створюють теплу ванну відірваності від реальності. Здається Зеленський навіть удосконалив таку систему: він оточує себе навіть не тими, хто бреше аби монарша особа не нервувала, а тими, хто видає удаване за дійсне через недостатній рівень обізнаності та особистої відповідальності.

Саме така кадрова філософія може зіграти з Зеленським злий жарт і під час вироблення стратегії щодо акцій проти капітуляції. Він цілком може піддатись запевненням і навіюванням оточення, що протести проти "штайнмайєра" - проплачені акції його політичних суперників, які не мають під собою справжнього соціального нерву. Він вже це практично сказав у зверненні до народу, натякнувши на Порошенка. Може це й справді так.

Але обпікшись на молоці, тепер Зеленському доведеться дути на воду і більш критично оцінювати рівень професіоналізму і відповідальності тих, кого він взяв у човен під назвою "українська державна влада". Або впасти у прірву.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада