В нього нема претензій до Росії: Чому Кравчука не звільняють вслід за Фокіним

В ТКГ, схоже, якась епідемія сліпоти: спочатку Фокін заявив, що не бачить війни Росії проти України, а тепер Кравчук - що не має претензій ні до Росії, ні до ОРДЛО. І поки українська делегація в особі свого спікера Арестовича вкотре пояснює, що спікер знов не мав на увазі те, що всі почули, багато хто задається питанням - коли Кравчука відправлять у відставку слідом за Вітольдом Фокіним

В нього нема претензій до Росії: Чому Кр…

І одразу спойлер - не скоро.

Леонід Кравчук, який нині очолює українську делегацію у тристоронній контактній групі по Донбасу, став черговою спробою влади налагодити діалог з ОРДЛО та Росією. Після того, як ТКГ залишив Леонід Кучма, а за ним на хвилі скандалу і Вітольд Фокін, Кравчук, схоже, залишається єдиною надією влади якось зрушити переговорний процес. І то настільки великою надією, що влада не бажає її позбавлятися - навіть з огляду на те, скільки обурення час від часу викликають заяви Кравчука. 

Так, у недавньому інтерв'ю телеграмканалу KlymenkoTime, який пов'язують з біглим ексміністром часів Януковича Олександром Клименком, Кравчук зробив кілька суперечливих, заяв. В яких багато хто побачив загравання з ворогом. Дійшло до того, що новопризначеному речнику української делегації Олексію Арестовичу довелося пояснювати суть тверджень Кравчука, якого, буцімто неправильно зрозуміли. 

Йшлося про ту частину, де Кравчук говорив про процес переговорів, який відбувається у Мінському форматі. Де серед іншого український представник зазначив: "... у мене немає претензій ні до Росії, ні до ОРДЛО. Вони відстоюють свою позицію, а ми - свою. Але є одна спільна позиція - припинити кровопролиття і встановити мир". Після цих слів Кравчука було, мяко кажучи, піддано критиці за як мінімум "безхребетну" позицію. Адже як інакше можна трактувати відсутність претензій до агресора, який вдерся на нашу суверенну територію і спричинив смерть тисячам українців.

Згодом Арестович пояснив, що Кравчук говорив не в цілому про Росію та ОРДЛО, а про їхні делегації. І його "відсутність претензій" стосується саме позицій переговорників з того боку.

Другим подразником стали роздуми Кравчука про кримінальне переслідування українських військових за злочини, нибито здійснювані ними під час збройного протистояння на Донбасі. Голові делегації закинули, що його засуджувальна позиція у бік української сторони не є доречною, адже його справа на даному етапі - відстоювати інтереси України, а не судити українських військовиків. Тим більше, про які військові злочини з нашого боку може йтися, якщо країна перебуває у позиції захисту і намагається відбити зовнішню агресію.

Арестовичу й тут довелося "перекладати" - мовляв, Кравчук говорив не про воєнні злочини у розумінні порушень міжнародного гуманітарного права. А про військові злочини у розумінні порушень встановленого порядку несення військової служби.

Кравчук, який має репутацію людини, що дуже обережно поводиться зі словами і формулюваннями, цього разу фактично наступив на граблі свого колишнього заступника в ТКГ Вітольда Фокіна. Нагадаємо, той у вересні заявив, що "не можна розраховувати на врегулювання проблеми непідконтрольної частини Донбасу в довгостроковій перспективі, якщо не оголосити загальну амністію жителям непідконтрольних Києву самопроголошених республік". І сказав про те, що не бачить війни Росії проти України.

Фокіна за такі вислови засудив тоді навіть голова президентського Офісу Андрій Єрмак (через якого пан Вітольд нібито і потрапив в ТКГ - внучка Маша поговорила зі своїм другом "Андрюшею") та міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. В результаті цього скандалу Зеленський був змушений вивести Фокіна зі складу делегації і позбавити його статуса заступника голови українського представництва у ТКГ.

Сам же Кравчук у цьому ж таки інтерв'ю говорить про долю колишнього заступника так: "Коли запрошували Фокіна, виходили з того, що він з Донбасу і добре знає Донбас. І може принести користь. І він почав активно працювати. Але деякими своїми заявами дуже сильно загострив ситуацію в суспільстві. Зокрема його заяву, що він не бачить війни Росії проти України. Виник резонанс і довелося президенту вирішити це питання". За словами Кравчука, питання усунення Фокіна від представництва у ТКГ було вирішено досить делікатно, з максимальним уникненням уражень для репутацій і гідності учасників процесу.

Хоча, мусимо констатувати, що репутація учасників процесу і так страждає - від заяв учасників процесу, наведених вище. Можна припустити, що все це хитромудра гра, розрахована на росіян, але ж не діє - сам голова української місії визнає, що просуватись дуже важко. Переговорний процес з обміну полоненими поки що теж гальмується.  І хоч глава ТКГ кілька разів повторив як мантру тезу про те, що "Мінськ" не знаходиться у тупіку, схоже, що сам Кравчук не вірить в його ефективність. З низкою обмовок він засвідчив, що "Будапешт" (себто Будапештський меморандум) є запасним планом, який незабаром може стати основним. Мовляв, після опитування Зеленського і "оцінок, які дав український народ" є сенс підготувати проект нового документа по Донбасу в якості гіпотетичної альтернативи мінським домовленостям.

Про те, чому витягнутий з-під сукна Будапештський меморандум нічого не змінить, ми вже детально пояснювали. Сумнівно, що про це не знає досвідчений політик і дипломат Леонід Кравчук. Та й речник Путіна Пєсков як тільки було піднято цю тему "плану Б" заявив, що ніяких гарантій ніхто ні з ким обговорювати не буде. От є Мінські домовленості — і їх для всіх цілком достатньо.

Підсумовуючи сказане, українська делегація в ТКГ і далі робитиме різні заяви, через які націонал-патріоти гудітимуть наче рій роздратованих бджіл. Речник ТКГ Арестович і далі, за необхідності, пояснюватиме, що заяви не так зрозуміли бо вирвали з контексту. Висуватимуться і бурхливо обговорюватимуться все нові і нові ідеї, як би примусити Росію до миру. Президент з трибуни підраховуватиме так звані "дні тиші". Війна триватиме. Кравчук говоритиме. Міняти його особливо вже нема на кого, адже підходящі експрезиденти майже закінчилися. А переговори про мир мають продовжуватися - це поки єдине, що влада може дати українцям замість самого миру. 

Читайте також: Колективна безвідповідальність. Чому Єрмак заговорив про те, що ТКГ нічого не вирішує

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"