Заборона візитів на Росію: Чому українські "чинуші" і далі їздитимуть до Путіна

Несподівана поява законопроекту про заборону українським високопосадовцям їздити до Росії видається хитрим вивертом, щоб випередити більш жорстку ініціативу голови СБУ Василя Грицака

Заборона візитів на Росію: Чому українсь…

Уперше теза про необхідність введення кримінальної відповідальності за відвідування Росії українськими можновладцями публічно була озвучена головою СБУ Василем Грицаком ще на початку вересня. Після цього тема ніби затихла, аж до минулої п'ятниці, коли Грицак повідомив, що юристи СБУ підготували відповідний законопроект, який передбачає кримінальну відповідальність для політиків, посадовців, представників органів місцевого самоврядування та громадських діячів за поїздки до Росії.

А учора у Верховній Раді за авторством трьох нардепів – членів фракції БПП Андрія Немировського та Андрія Шиньковича, а також позафракційного Андрія Денисенка – було зареєстровано законопроект №7187 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо запровадження тимчасового обмеження права громадян України на виїзд з України до держави-агресора)". На перший погляд виглядає так, наче СБУ, яка не є суб'єктом законодавчої ініціативи, звернулася до депутатів, аби ті допомогли узаконити ініціативи спецслужб. Та, проаналізувавши даний документ, виникає сумнів в тому, що це справді той законопроект, який ініціювали в "конторі".

Перше - він дуже схожий на спробу суттєво пом'якшити наміри СБУ. У законопроекті пропонується обмежити вояжі лише держчиновникам. Кудись поділися інші "проблемні" категорії громадян, як-то громадські діячі та безмандатні політики, які у нас хоча й не обтяжені офіційними посадами, але часто-густо мають "прописку" в Кремлі. Чого лише варті вояжі екс-глави Служби безпеки Валентина Наливайченка на чартері Віктора Медведчука до РФ, про що нещодавно говорив Вадим Рабінович. До речі, ця тема кудись різко зникла з усіх ефірів.

Друге - у законопроекті "трьох Андріїв" нема жодної згадки про кримінальну відповідальність. Замість неї пропонується адміністративна: за порушення обмежень ініціатори закону пропонують штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на 1 рік.

Третє - із законопроекту не випливає, як наші прикордонники збираються ловити порушників (причому ця проблема стосується і озвучених намірів СБУ). Не секрет, що можна літати до Мінська, а вже звідти, подалі від очей українських спецслужб, перебиратися до Росії. Можна робити це і через Європу, але обійдеться дорожче. І навіть якщо докази вояжів до Росії знайдуться, "літуни", які встигнуть у Москві домовитися про якісь оборудки, спокійно "відслюнявлять" невеликий штраф. Слід також враховувати, що нардепи взагалі не можуть бути позбавлені посади, адже їх обирали, а не призначали. Тому їм від прийняття такого закону ні холодно, ні тепло.

Тому запропонований законопроект радше виглядає як спроба перебити проект СБУ, зігравши на випередження. Розрахунок простий – депутатський корпус значно охочіше проголосує за лояльну "адміністративку", аніж за кримінал, який пропонує Грицак. І, до речі, ще одне зауваження і до ідей спецслужб, і до нардепів: заборона чиновникам кататися до Росії - це правильно, та, на жаль, запізно, й до того ж, військові секрети можуть вивозити не лише можновладці. Де заборона виїзду в РФ працівникам стратегічних військових підприємств! Може з них чесне слово взяли не патякати зайвого? Чи у нас така кількість російської агентури на всіх рівнях, що нікого нічим не здивуєш?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme