ГПУ направила до суду екс-головного із ЗНО: підозрюють у підтасуванні 2 тис. тестів

Генеральна прокуратура 27 липня направила до суду обвинувальний акт проти екс-директора Українського центру оцінювання якості освіти Ігоря Лікарчука, його двох заступників та ще чотирьох осіб
Depo.Влада
15 серпня 2016 13:32
ФОТО: depo.ua

Їх звинувачують у несанкціонованій зміні результатів зовнішнього незалежного оцінювання, привласненні та легалізації коштів держбюджету та Американських рад з міжнародної освіти за цілою низкою статей Кримінального кодексу, передає depo.ua з посиланням на прес-службу ГПУ.

За даними слідства, у 2008 році, коли запрацювало програмне забезпечення для ЗНО керівництво Центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) створило злочинну організацію, яка завищувала результати оцінювання абітурієнтів шляхом внутрішнього втручання в комп’ютерні системи. При цьому вони навмисно не забезпечили створення комплексної системи захисту інформації, як передбачено законом.

"У 2014-2015 роках слідством встановлено завищення результатів ЗНО понад 200 осіб, а загалом з 2008 року – близько 2000", – зазначили в ГПУ.

"Завищення результатів ЗНО надало незаконні переваги у доступі до вищої освіти сотням абітурієнтів, переважно дітей керівників органів державної влади вищого рівня, правоохоронних органів, працівників системи освіти, народних депутатів України та їхніх помічників, та обмежило можливість отримання освіти талановитою молоддю, яка мала на це законне право", – зазначили у відомстві.

За даними слідства, до завищення результатів оцінювання непричетні службові особи Донецького, Львівського, Дніпропетровського та Херсонського регіональних центрів оцінювання якості освіти і більшість працівників УЦОЯО, бо "майже всі протиправні дії вчинялись керівництвом Центру".

"Завершено досудове розслідування за фактами створення злочинної організації, привласнення та легалізації нею бюджетних коштів у сумі понад 4 млн грн, завищення результатів ЗНО у 2014-2015 роках" – йдеться у повідомленні.

ГПУ забезпечує поновлення прав потерпілих, уже відраховано 26 студентів, що подали недостовірні дані про результати ЗНО та відповідні документи направлено до вищих навчальних закладів ще стосовно 174 осіб.

Матеріали досудового розслідування щодо завищення результатів ЗНО у 2008-2013 роках виділено в окреме провадження, після завершення якого вирішать питання про відповідальність осіб, які подали недостовірні дані про ЗНО у 2008-2013 роках (анулювання виданих їм дипломів, поверненнями ними коштів до бюджету, поновлення прав потерпілих).

У 2016 році вдалося уникнути зриву ЗНО, хоча доступ до програмного забезпечення ЗНО мали тільки учасники "злочинної організації", наголосили у ГПУ.

Отже, кільком керівникам Центру інкримінують злочини за такими статтями Кримінального кодексу: ч. 1 ст. 255 (створення злочинної організації), ч. 4 ст. 28 (вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією) ч. 5 ст. 191 (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), ч. 4 ст.28 ч. 2 ст. 205 (фіктивне підприємництво), ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 362 (несанкціоновані дії з інформацією, яка оброблюється в електронно-обчислювальних машинах (комп'ютерах), автоматизованих системах, комп'ютерних мережах або зберігається на носіях такої інформації, вчинені особою, яка має право доступу до неї), ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 366 (службове підроблення), ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом).

Нагадаємо, що Печерський районний суд Києва обрав запобіжний захід екс-голові Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) Ігоря Лікарчуку у вигляді нічного домашнього арештую.

Лікарчука викликали на допит у Нацполіцію. Як пізніше розповів освітянин, у якості підозрюваних у справі фігурують сім осіб. А матеріали слідства за рівнем вірогідності скидаються на детективи Агати Крісті

У липні 2015 року генпрокурор України Віктор Шокін заявив, що керівництво УЦОЯО підозрюється в зловживанні службовим становищем. Було відкрито кримінальне провадження, в рамках якого проведено низку обшуків. На час розслідування керівник УЦОЯО Лікарчук був відсторонений від посади. 22 вересня Кабмін звільнив попереднього голову УЦОЯО Ігоря Лікарчука на підставі його заяви про відставку за власним бажанням. Лікарчук своє рішення пояснив тим, що не бачить можливості далі працювати у команді, яка сьогодні при владі.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада