Гончарук у смартфоні. Чому за людиноцентричністю немає людей, а є тільки Зеленський

На вихідних прем’єр дав аж два інтерв’ю. І як це не парадоксально, він їх дав не українському народу, не бабусям з аджамок, бізнесменам чи тим, хто збирається втікати з України на заробітки. Це інтерв’ю має одного єдиного читача: Володимира Зеленського

Вадим Денисенко
політолог
Гончарук у смартфоні. Чому за людиноцент…

Володимире Олександровичу, не звільняйте мене!

"Для нас, для уряду, він є таким камертоном – клієнтом, замовником, тому що він насправді досить тонко, на мою думку, відчуває настрої людей і їх потреби. І особисто я звіряю з ним правильність рішень, які ми приймаємо.
Я вважаю, що президент у нас дуже розумний. Це правда. Він має великий досвід роботи в бізнесі. Я вважаю, що він хороший менеджер і досить мудра людина". Це, звичайно не "Найвидатніший лідер сучасності", але доволі близько. Інтерв’ю було потрібне Гончаруку лише для однієї цілі, він мав голосно і публічно сказати: "Володимире Олександровичу, я ваш, не звільняйте мене!". І йому, безумовно це вдалося.

У нас є план, але я вам його не скажу

Про економіку Гончарук говорив багато і нудно. Але, що найважливіше, вся економіка зводиться до кількох фраз:

- У нас є схеми на держпідприємствах, але ми їх не ламаємо, бо потім все приватизуємо і буде щастя. Але при цьому я (Гончарук) не відповідаю за все це, бо за держпідприємства відповідає Мілованов і голова фонду держмайна. Тому з них і треба питати;
- Скоро у нас буде віце-прем’єр по інвестиціям і гроші потечуть рікою. 

І нарешті, треба зупинитися на моїй улюбленій фразі, яку сказав голова уряду: "Багато хто намагається представити ціль 40% як обіцянку. Я вважаю, що це досить небезпечна інтерпретація. Це оцінка нашого уряду, оцінка потенціалу нашої країни в наступні 5 років". І взагалі, Гончарук вважає, що чим більше він скаже нам всім про стратегії уряду, тим гірше всім нам буде. Ось його дослівна цитата щодо держборгу: "Розумієте, це дуже чутлива тема. Чому? Тому що будь-яка моя оцінка в тому числі впливає на стратегію, яку ми будемо обирати. Тому давайте так: ми знаємо, що робити, у нас є боргова стратегія, у нас є чудова команда, яка керує боргом. І ми будемо шукати правильний момент і правильні рішення, щоб у випадку, коли українська економіка буде зростати значно сильніше, ніж зростає зараз, це створювало б мінімальний негативний ефект на наші зобов'язання".

Зам по інвестиціям. Чому це не працює?

Окремо варто зупинитися на новій ідеї-фікс Гончарука – на інвестиційному віце-прем’єрі. 
Почнемо з формальних речей. Якщо цей віце-прем’єр не матиме міністерства, а буде всього лише управляти патронатною службою з 10-12 висококласних чиновників у нього нічого не вийде по одній простій причині – у нього не буде інструментарію.

За логікою, цей "віцик" мав би паралельно очолити мінекономіки, але Гончарук до останнього буде битися за Мілованова. Та й, судячи з того, що Мілованов став бажаним гостем на всіх ключовиих каналах і його перестали тролити ці самі канали, "ідіот в економіці" виявився не таким вже ідіотом в комунікаціях з олігархами.

А якщо завершити правильну побудову цієї моделі, то у такого віце-прем’ра з економіки в підпорядкуванні мав би бути Мінфін, адже саме це міністерство координує фіскальну і митну політику держави. Але поки все виглядає так, що ми матимемо пустишку з патронатною службою.

Є ще один важливий момент: ну не треба брехати собі про серйозні інвестиції. Куди важливіше було б зайнятися експортним просуванням країни (при чому це стосується не лише крупного, але й середнього і малого бізнесу). І саме це є найбільшим викликом для нас сьогодні, але про це Гончарук не говорить. Справа в тому, що посол США ніколи не соромиться сказати, що я – це Coca Cola, а наш посол ніколи в житті не скаже, що він це СКМ, "Мотор Січ" чи "Укрлендфармінг". І саме це треба міняти в головах наших міністрів і чиновників. Але куди простіше придумати посаду, яка не буде наповнена нічим крім права літати на всілякі потрібні і непотрібні форуми і говорити всяку пургу про інвестиції.

Правда тут можуть бути внесені корективи. І ім‘я цим корективам - Хорошковський. Але це ніяк не залежить від Гончарука. І тоді ми будемо свідками великого переділу повноважень і серйозних конфліктів в яких прем’єр не зможе перемогти. Правда, до інвестицій це матиме мінімальне відношення.

Люди у нас погані. Їх треба скорочувати

Єдиний момент на якому Гончарук хоч трохи оживився – це держава в смартфоні. І справді, дуже добре, що ті 80 послуг, які вже зараз в електронному вигляді держава надає людям будуть зведені в єдиний портал. Але це всього лише сервіс, над яким почали працювати ще з 2014 року, коли по всій країні відкрилися ЦНАПи і людям не потрібно було ходити в десятки установ за різними довідками. Тоді ж ряд міністерств і муніципалітетів почали розробляти свої електронні послуги (повторюся їх уже 80 тільки державних). Тому, держава в смартфоні – це продовження всього того, що було зроблено за останні п’ять років.

Але при цьому він  ні слова не говорить про цифрові рішення в держгеокадастрі, ДАБІ і т.д. Чому? Мабуть, тому, що нічого в цьому не розуміє.

Паралельно насторожує, хоча, мабуть, правильно сказати, лякає ставлення Гончарука до держслужбовців, які є становим хребтом будь-якої держави. "Я не очікував, можливо, що система настільки інертна, і що у нас із точки зору діджитал все настільки погано. От я цього не очікував. Я не очікував, що настільки низька якість даних. Я звик працювати з даними, ну, тобто приймати рішення". 

Я не знаю, які рішення приймав Гончарук до того, як стати головою уряду. Мені здається, що ніяких рішень він ніколи не приймав. Але працюючи з урядом останні три роки не знати про все це, значить нічого не робити. Це, по-перше, а, по-друге уряд носиться з ідеєю скоротити кожного десятого чиновника. Люди, звичайно люблять скорочення чиновників, але наша держслужба крім всього іншого така розхлябана саме через те, що всяка її реформа зводиться до скорочення. На жаль, в уряду взагалі і прем’єра зокрема немає розуміння, як міняти держапарат. А його справді необхідно міняти, бо реформа держслужби, затверджена попереднім парламентом, на жаль виявилася провальною. І тут потрібно кардинально міняти підходи. Натомість, буде просте скорочення. Чому? Та тому, що прем’єр, який, за його словами, не читає соціологію (він точно нас всіх за ідіотів вважає) виходить з того, що люди люблять, коли клюють чиновників.

І останнє. Чи є тут щось про просту людину, про яку так часто люблять говорити представники зе-команди? На жаль, ні слова.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme