Гончаренко, Дубинський і "старі обличчя": Хто і як спробує стати мером Києва замість Кличка

Вибори мерів великих міст можуть стати початком краху наративу "нові обличчя", завдяки використанню якого в минулому році в країні сталася електоральна революція

Політичний оглядач
Гончаренко, Дубинський і "старі обличчя"…

Позиції мерів Києва, Харкова, Дніпра, Одеси, Львова і переважної більшості обласних центрів зараз виглядають досить потужними. У "зеленій" влади немає (поки що) фігур, які дійсно були б здатні скласти серйозну конкуренцію чинним мерів великих міст. Що ставить Банкову перед неприємним для неї вибором: або відправити на гонку "слуг" з ризиком їх провалу, або негласно домовлятися з цими мерами, граючи з ними в піддавки. Обидва варіанти несуть у собі ряд негативних наслідків.

Чому "договорняки" з мерами зіграють проти влади

По-перше, висувати кандидатів від правлячої партії все одно доведеться, інакше виборець не зрозуміє, і ці кандидати будуть воювати з мерами, причому так, щоб це не виглядало боротьбою нанайських хлопчиків. Ми про те, що у домовленостях з Віталієм Кличком, Борисом Філатовим і так далі, якщо буде обраний саме варіант гри в піддавки, повинна бути розписана ще одна партія – взаємовигідне розподіл місць в міськрадах. Тобто якщо скласти справжню конкуренцію діючим мерам не вдасться, то отримати потужні фракції в міськрадах "слугам" по плечу. Тому вже зараз ключові гравці повинні розуміти конфігурацію взаємодії промерських партій та "зелених" у міських радах: або це буде протистояння, або взаємовигідне співробітництво. А цього зараз сказати не може ніхто.

По-друге, крім нинішніх мерів і "слуг" у боротьбі за владу в містах вступлять й інші політсили і групи впливу, які здатні сплутати всі карти. Наприклад, на сході і півдні високі шанси має ОПЗЖ, на західній Україні – "Євросолідарність" і "Свобода", не слід скидати з рахунків і висуванців "Батьківщини" і "Голоси". До цього варто додати містечкові проекти, які "слуги" хотіли відчепити завдяки установці п'ятивідсоткового прохідного бар'єру, проте президент Володимир Зеленський не дав цього зробити.

У ЗМІ все активніше кандидатом в мери Києва від "ЄС" називають народного депутата, одесита Олексія Гончаренка. Він про своє балотування висловився лаконічно: яких-небудь прямих намірів немає, але його команда (Гончаренко назвав її позапартійності) розробила план розвитку столиці. І далі працює в цьому напрямку. Разом з тим в мережі помітна активізація ЛОМов, які почали просувати бренд "Гончаренко". Поки вони роблять акцент на трьох моментах: у "слуг" немає прохідного кандидата; Кличко домовився з Банкової; Гончаренко – яскравий публічний політик, який буде збирати в Києві голоси тих, хто проти нинішньої влади. Тобто і проти "зелених", і проти Кличка. Можна припустити, що ці три моменти складуть основу підготовчої матриці для старту Гончаренко.

Однак у його випадку є кілька важливих нюансів. Нюанс перший – З іншого боку – у "Євросолідарності" є свій електорат в Києві, і значна його частина схильна підтримати на виборах Кличко. Логіка проста: мер далеко не ідеальний, але нехай краще він, ніж "слуга". Як цей електорат відреагує на висунення Гончаренко від "ЄС"? Очевидно, потрібно робити заміри громадської думки, аби не залишитися і без крісла мера, та ще й без фракції в міськраді. Станом на сьогодні Гончаренко, швидше за все, піде саме від "ЄС".

Другий нюанс: Гончаренко - не киянин. Так, він не перший рік живе в столиці, однак під час кожних виборів столичного голови (як, власне, і мерів інших міст) активно розігрується карта "голосуй за свого". У підсумку керівниками стають не уродженці Києва, але хоча б люди, живши в столиці не один десяток років, работавши тут, обиралися народними депутатами і так далі. Гончаренко потрібно терміново принаймні вирівнювати асоціацію з Києвом, оскільки поки що вона спрацьовує на Одесу.

І третій нюанс – завдяки якої саме технології буде перемагати Гончаренко в разі свого висунення в мери? На жаль, у нас вже стало традицією, що виграти кампанію на позитиві майже не реально. Так, Кличко, коли він балотувався вдруге, це вдалося, однак не слід забувати, що була осінь 2015-го, коли країна жила війною на сході, коли у переважної більшості киян ще залишалися свіжими спогади про Майдан, однією з осіб якого був Кличко. До того ж Віталій Володимирович асоціювався з президентською партією, рейтинг якої на той час давав хороші шанси на перемогу. Зараз Кличко в менш вигідній ситуації – йому доведеться звітувати про недоліки його діяльності будуть згадувати все. І ось тут Гончаренко (а якщо його висуне "ЄС", то і Порошенко) може опинитися в ситуації вибору – з ким конкурувати з колишнім політичним соратником, Кличко, або висуванцем від "слуг". Або з обома?

Тому потенційне балотування Гончаренко в мери Києва ефективним технологічним кроком виглядає лише в ідеалі, насправді ж існує багато питань, відповідей на які зараз немає.

Дубинський "противвсех" і " неідеальні "слуги"

Один з таких питань, який, втім, найменше залежить від самого Гончаренко, – підуть у мери Києва самостійно окремі члени фракції "СН". Приміром, активізувалися розмови про балотування в мери столиці Олександра Дубинського. Незважаючи на ореол скандальності, завдяки доступу до ряду телеканалів і специфічної викривальної манері звернення до виборця, він може не стільки конкурувати з Кличком, висуванцем "слуг" або з тим же Гончаренко, скільки виступити в ролі спойлера. Якогось "противвсеха", який буде відбирати голоси у потенційних лідерів перегонів. А ті, в свою чергу, будуть змушені якось йому протидіяти, і тим самим втягуватися в невигідну їм гру, витрачаючи сили не стільки на донесення до електорату своїх програм, скільки на спростування "викривальної" інформації. Втім, на виборах буде багато спойлерів і технічних кандидатів. Можна припустити, що хтось з них буде "працювати" конкретно по Дубинскому. Знову ж таки, якщо той буде балотуватися.

Хто конкретно висуватиметься в мери Києва під брендом "слуг"? Називаються різні прізвища – Олександр Ткаченко, Микола Тищенко, Олександр Качура, проте у кожної з цих фігур вже на старті існують труднощі або з впізнаваністю (як у Качури), або вони вже встигли напрацювати повний кейс "зашкваров", як Тищенко. І ще дуже важливий нюанс, який зараз грає проти кандидата від "слуг", - від діячів з монобольшинства не було чутно якогось плану розвитку Києва. Мається на увазі - конкретного плану, а не прожектерства кшталт відкриття наземного метро по лінії існуючої зараз ородской електрички.

Шанс на повернення "списані в архів"

І ще один момент. Після електоральної революції минулого року, яка ввела в політику "нові обличчя", без діла залишилися десятки "старих облич". Які, щоб не нудьгувати і не втратити шанс на повернення у велику політику, можуть серйозно виступити на майбутніх місцевих виборах. Хто в списках партій, хто в якості кандидатів у мери. А хто і спойлерами. Тим самим вони створять додаткове напруження для тих кандидатів, про яких говорять вже зараз. І можуть стати перешкодою повторення технології "зробимо разом".

Адже, як відомо, парламентські і місцеві вибори відрізняються мотивацією виборців. У місцевих радах вони не хочуть бачити людей, які, згадаємо крилату фразу, за своє життя не побудували навіть собачої будки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme