Головний подразник: Чому Банковій вигідно, щоб Порошенко відмовився від депутатства

Чутки про можливу відмову Порошенка від депутатства ходять давно. Одні експерти радять йому не повторювати історію Леоніда Кравчука, який після президенства тричі обирався народним депутатом, інші, навпаки, вказують, що за межами парламенту колишній гарант швидко перестане бути цікавим виборцю

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Головний подразник: Чому Банковій вигідн…
Фото: УНІАН

Зокрема, експерт з управління репутацією Борис Тізенгаузен описав ризики для Порошенка у випадку його депутатства. Перший – ілюзорність уникнення переслідувань за рахунок недоторканності. Адже її скоріше за все скасують, а якщо не скасують, то парламент дасть згоду на зняття імунітету з екс-президента. Другий ризик – лідерство в опозиційній фракції за наявності статусу президента є кроком вниз, адже ти лише один із 450 депутатів. І третій ризик – якщо Порошенку потрібна роль батька української опозиції, то грати її на підмостках, контрольованих супротивником, безперспективно. Тому пан Тізенгаузен пропонує екс-главі держави вичекати, поки система проковтне вчорашніх несистемних політиків і зробить їх зручними мішенями, а потім "хакнути" цю систему.

Аргументація експерта виглядає доволі зрозумілою і багато у чому правильною. Ніхто не сумнівається, що у випадку внесення подання на зняття недоторканності з Порошенка, нинішній склад парламенту може дати за це конституційну кількість голосів. До того ж у політичній історії екс-президента вже був схожий випадок – восени 2005 року. Після того, коли вибухнув скандал із "любими друзями" Віктора Ющенка, до яких організатори цього гучного викриття першим зарахували Петра Олексійовича, тодішній глава держави відправив у відставку і головну урядницю Юлію Тимошенко, і секретаря РНБО Петра Порошенка. Але на той час він суміщав секретарювання в Радбезі з депутатством. І щоб "добити" супротивника, у ВР проти Петра Олексійовича консолідувалися і "помаранчеві", і "біло-блакитні" та позбавили його (а заодно і ще 11 сумісників) депутатських повноважень. Це був дуже болючий іміджевий удар. Який, утім, не завадив Порошенку не лише повернутися у велику політику, а й обратися президентом країни у 2014 році.

Також не варто забувати, що звинувачення у корупції не означають, що факти корупційних дій доведені. Нині порушено більше десятка справ, в яких так чи інакше фігурує ім’я екс-президента, але по жодній із них у слідства немає результату, з яким би можна було йти до суду. І коли ці результати з’являться, невідомо. Зрозуміло, що слідчих підганятимуть, адже значна кількість виборців Зеленського очікує посадки Порошенка, однак малоймовірно, що подання на притягнення його до кримінальної відповідальності буде найближчим часом. Хіба справи шитимуть нашвидкуруч для піару. Та і це не означає, що екс-гарант у статусі підозрюваного не матиме права ходити до парламенту.

Зауважимо ще на одному моменті – відмова Порошенка від мандату була б вигідною Банковій, адже вчорашній опонент у сесійній залі, навіть на гальорці, куди "слуги" відправили фракцію "ЄС", становитиме небезпеку. Навіть не тому, що намагатиметься консолідувати опозицію, бо наразі це зробити нереально, а однією своєю присутністю буде постійним подразником для "слуг".

Звісно, можна було б скористатися і позапарламентськими методами політичної боротьби – ходити по телеефірах, створити тіньовий уряд, який і очолити. Однак не слід забувати, що, по-перше, своїх потужних медіа-майданчиків у Порошенка обмаль і не факт, що його часто пускатимуть на телеканали олігархів. По-друге, такі методи, як тіньовий уряд, можуть бути успішними там, де громадяни хочуть чути альтернативу. Результати двох поспіль виборчих кампаній продемонстрували, що занадто багато виборців думають так, як сказали по телевізору. Альтернативні законопроекти – це складно для розуміння пересічного виборця, а простий популізм нівелюватиме саму суть тіньового уряду.

Тому ми схиляємося до думки тих експертів, які не бачать потреби у відмові Порошенка від депутатства. Інша справа – наскільки "ЄС" готова до опозиційної боротьби в тих вкрай невигідних для себе обставинах, у яких вона опинилася. Приміром, не зовсім зрозуміло, навіщо претендувати на посаду віце-спікера, адже завадити "слугам" приймати те, що вони захочуть, у цьому кріслі неможливо. Також не до кінця зрозуміло, яку саме нішу – радикальної чи конструктивної критики – збирається займати "Євросолідарність". Радикальну критику суспільство чути поки не хоче, а конструктивна виглядатиме блідо. Тобто, краще говорити не про роль самого Порошенка в парламенті, з ним якраз зрозуміліше, а про те, чи є у "ЄС" план хоча б на найближчих півроку.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme