Головна проблема експертів в історії з Трампом – консенсус-прогноз, - політолог

Те, що більшість експертів під час президентських виборах в США прогнозували перемогу Хілларі Клінтон, пов’язано з їх бажанням рухатися у мейнстрімі
Depo.Влада
15 листопада 2016 16:00
ФОТО: depo.ua

Як передає Depo.ua, про це під час круглого столу, організованого соціологічною компанією SocioStream AG, на тему, чому соціологічні опитування не передбачили перемогу Дональда Трампа на президентських виборах у США, заявив директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

«Дана тема характеризируется особистою імпресією. Багато хто спочатку говорив про перемогу Трампу. А от ближче до кампанії всі стали більш акуратні в своїх прогнозах. Чому так? Мабуть, тому, що треба прибрати таку річ як консенсус-прогноз. В результаті ти йдеш у мейнстрімі. І тут всі підхвачують – Хілларі, Хілларі. Тому з консенсус-прогнозами треба бути дуже обережним і вміти ризикувати. Але експерти бояться показатися дурними», - зазначив він.

 

Водночас Карасьов звернув увагу на проблеми для соціологів у зв’язку зі змінами суспільства. «Є репрезентативна вибірка, а сучасний світ переживає кризу репрезентації. Груп, які можна було б репрезентувати, залишилося мало. Суспільство атомізується. Групи інтересів сидять у соцмережах і стосуються переважно не гендерних чи професійних тем. Вони теж залишаються, але фактор індивідуалізації стає ключовим. Тому цю репрезентативність дуже тяжко зараз підібрати. Раніше як було – беремо жителів села, працівників тощо – зараз це не спрацьовує. І ця проблема, на мою думку, стане одною з ключових для соціологів», - сказав Карасьов.

У свою чергу, політолог Андрій Круглашов звернув увагу на небажання опитаних чесно відповідати на поставлені питання. «Якщо дискурс загнано у підсвідоме – страх перед мігрантами, страх перед диктатором чи чимось іншим, то питання мало чого дадуть. Дуже ймовірно, що допомогти можуть тести імпліцитних асоціацій – те, що не запитувати у лоба. Є й інші проблеми: уявімо, вибори в США, дзвонить вам жінка, а Трамп позиціонується мало як не жінконенависник, вам дуже комфортно відповісти, що ви за Трампа? І таких моментів, які змінюють результати соцопитування, дуже багато», - сказав він.

Більше політичних новин читайте на Depo.Влада