Голова Ради НБУ не вірить, що був "політичний тиск" на Смолія

Голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин каже, що з подивом дізнався про подання головою НБУ Яковом Смолієм заяви про звільнення за власним бажанням у зв’язку із "політичним тиском"
 

Про це він написав на своїй сторінці у Facebook, передає Depo.ua.

Данилишин зазначив, що Рада НБУ "не відчула жодного політичного тиску".

"Маю відзначити, що ані я особисто, ані інші члени Ради Національного банку не відчували жодного політичного тиску з боку нинішнього або попереднього керівництва держави та мали безперешкодну можливість забезпечувати незалежну політику та виконання основних функцій Національного банку. Враховуючи чутливість грошово-кредитної сфери, вважаю, що заяви про політичний тиск на керівництво Національного банку є необережними та створюють ризик зниження довіри іноземних інвесторів та українських громадян до державних інституцій в Україні, що, в свою чергу, матиме негативні наслідки для економіки у період кризи", – написав він.

Данилишин також додав, що для нього було за честь працювати з 2016 року разом зі Смолієм та колективом НБУ над реформуванням банківської системи України, вдосконаленням монетарної політики та впровадженням міжнародних стандартів банківської діяльності.

"Рада Національного банку, яка відповідає за розроблення Основних засад грошово-кредитної політики та здійснення контролю за її проведенням, підтримувала діяльність Правління Національного банку у реалізації політики, спрямованої на зниження інфляції та забезпечення фінансової стабільності в державі", – додав голова Ради НБУ.

Він також наголосив, що Рада НБУ неодноразово впродовж останніх років вказувала на "недоліки та незбалансованість політики центрального банку, вибірковість застосування монетарних інструментів та недостатньо активну діяльність Правління Національного банку з відновлення кредитування та стимулювання економічної активності в Україні".

"Зокрема, за результатами засідання Ради, яке відбулося 30 червня 2020 року, було ухвалене рішення про те, що жорсткість грошово-кредитної політики Національного банку у 2018–2020 роках призвела до суттєвої деформації економічних стимулів діяльності банків та скорочення рівня кредитування економіки. Нагадаю, що згідно з Законом України "Про Національний банк України" Голова Національного банку звільняється з посади Верховною Радою України за поданням президента України у зв'язку із заявою про відставку із зазначенням аргументів такого рішення, поданою у письмовому вигляді та прийнятою Президентом України. З огляду на визначений Законом порядок прийняття рішень, вважаю, що керівництву Національного банку необхідно бути стриманими у заявах та діяти у чіткій відповідності до законодавства України", – зазначив Данилишин.

Разом з тим, він вислови переконання, що попри можливий тимчасовий період невизначеності, пов’язаний із поданням головою Національного банку заяви про відставку та її розглядом президентом України та Верховною Радою, Національний банк як незалежна та професійна державна інституція забезпечить стабільність гривні та фінансового ринку України.

Нагадаємо, 1 липня очільник НБУ подав у відставку.

Пізніше в НБУ пояснили, чому Смолій написав заяву про звільнення – через систематичний політичний тиск.

Згодом голова комітету з питань податкової та фінансової політики Данило Гетманцев сказав, як на новину відреагували нардепи та які будуть наслідки.

Окрім того, заступниця Смолія Катерина Рожкова опублікувала заяву правління НБУ й прокоментувала його відставку.

Посли країн "Великої сімки" відреагували на відставку керівника Національного банку Якова Смолія і застерегли Україну від тиску на цю установу та загрозу реформ.

В Офісі президента висловили впевненість, що правління Національного банку України (НБУ) буде продовжувати свою діяльність на засадах незалежності та професійності. 

Читайте також: Голова Нацбанку Смолій йде: Що це означає

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Влада