Гібридна вакцина: Чому Медведчуку так хочеться щепити українців саме "Спутніком"

Медведчук знову взявся просувати в Україні антиковідну вакцину "Спутник V". У МОЗ поки реєструвати сумнівний препарат відмовляються. Чи не змінить влада свою позицію?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Гібридна вакцина: Чому Медведчуку так хо…

Один із лідерів "Опозиційної платформи - За життя" Віктор Медведчук повідомив, що харківська фармацевтична компанія "Біолік" подала заявку на реєстрацію в Україні російської вакцини "Спутнік V". За даними кума Путіна, "Біолік" 30 грудня звернувся до міністерства охорони здоров'я та Державного експертного центру міністерства із відповідною заявою. Натомість заступник глави МОЗ – головний санлікар Віктор Ляшко спростував чутки про державну реєстрацію російської вакцини. За його словами, в Україні будуть застосовувати "лише ті вакцини проти COVID-19, які успішно пройшли третю фазу клінічних досліджень". А дозволи на використання вакцин проти коронавірусу видаватимуть лише тоді, якщо ці препарати вже зареєстровані "в країнах з жорсткою регуляторною політикою".

Вакцини від коронавірусу – питання політичне і навіть ідеологічне. За тим, яка з країн погодилася колоти своїх громадян "Спутніком", можна легко простежити і на які простори поширюється політичний вплив Росії. І де він закінчується. Переважна більшість держав або вже відмовилася від вакцини російського походження, або влаштовує їй додаткові перевірки. Тут можна погодитися з президентом Зеленським: отримати вакцину від коронавірусу непросто, адже всі країни борються виключно за свій інтерес і в глобальній черзі першими стоять найбагатші з них. За таких умов Росії вкрай вигідно просувати свою вакцину в країни, які опинилися позаду заможних. А разом зі "Спутніком" просувати туди і свої політичні інтереси. В нашій ситуації у цьому промоушені може бути, до прикладу, натяк на пом’якшення у питанні повернення наших полонених в обмін на згоду колоти українців російською вакциною сумнівного походження.  

Наразі Україна підписала угоду про поставки китайської вакцини компанії Sinovac Biotech. Віктор Ляшко днями повідомив, що до нас цей препарат потрапить лише після завершення всіх клінічних випробувань, а якщо його реєстрація не буде вчасно завершена, гроші нам повернуть. Також, за його словами, тривають переговори з іншими виробниками вакцин, зокрема, йдеться про постачання вакцини шведсько-британської компанії Astra Zeneca. Втім, поки остаточно невідомо, коли до нас поставлять китайську вакцину (обіцяють, що вже навесні), про терміни поставок інших засобів для щеплення від ковіду взагалі казати важко. І ось тут вустами провідників російських інтересів в Україні пропонується просте рішення: не чекати ні на китайське, ні, тим паче, на західне диво, а зареєструвати "Спутнік V" та почати щеплення вже найближчим часом.

Цього варто було очікувати. Протягом останніх місяців проросійські ЗМІ та експерти, афільовані з "ОПЗЖ", як мантру повторюють, що важливо рятувати людське життя, а не загравати із Заходом (стара пісня про "зовнішнє управління"). Ще один елемент цієї пропаганди – загострення уваги на побічних ефектах вакцин західного виробництва. Заява ж Медведчука виглядає як черговий елемент маркетингового просування російської вакцини в Україну. Не здивуємося, якщо наступним кроком стане завезення "Спутніка" коштом депутатів "ОПЗЖ", а в разі заборони щеплення ним – кампанія зі звинуваченням влади у небажанні рятувати українців від ковіду.

Однак особливого політичного зиску промоутери російської вакцини не отримають. Дійсно, поки до нас приїде китайська чи якась західна вакцина, владі закидатимуть, що вона недостатньо настирлива у відстоювання саме наших інтересів. Проте є два моменти, які серйозно заважають ініціаторам просування "Спутніка" в Україні.

Перший – статистичне зниження показників інфікування і смертності. Про причини цього вже багато сказано, у тому числі - про підозри на заниження цифр. Але до європейських показників захворюваності нам, слава Богу, ще далеко. У МОЗ прогнозують сплеск після новорічних гулянок, однак і тут ніхто не може передбачити, наскільки зростуть цифри. А якщо у нас з кінця грудня спостерігається позитивна динаміка (кількість захворілих менша за кількість тих, хто вилікувався), то у пересічних громадян, втомлених від майже року карантинних обмежень, виникає логічне питання: який сенс у вакцинації, коли ковід (згідно з офіційною статистикою) йде на спад.

Другий момент пов’язаний із першим: в нашій країні - дуже значна кількість противників щеплення. В принципі, не лише від ковіду. Тому швидше рейтингові бали набиратимуть проповідники відмови від вакцинації, аніж ті, хто з політичних або фінансових міркувань просуває вакцини на наш ринок. Нині владі потрібно готуватися до провалу масового щеплення населення. І до того, що ті ж самі діячі, які нині нахвалюють "Спутнік", завтра провину за небажання українців вакцинуватися повісять на "слуг".

А ще потрібно готуватися до скандалів із присмаком корупції. Варто згадати минулорічні - з вивезенням медичних масок за кордон, за що ніхто так і не відповів. Ще свіжа в пам’яті й історія з літаком із китайським вантажем, його особисто зустрічав президент, а потім виявилося, що частина начебто гуманітарного вантажу продавалася в мережах магазинів відомої вітчизняної компанії. Не виключено, так само хтось вже рахує прибутки від майбутніх поставок вакцин в Україну. А хтось – збирає компромат на поставника та на його лобістів у коридорах влади.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme