Герої "Революції на граніті" 25 років потому

Якими стали герої першої революції, студенти, які перемогли комуністичну систему
Герої "Революції на граніті" 25 років потому
Герої "Революції на граніті" 25 років потому

Зранку 2 жовтня кілька десятків студентів групами по двоє-троє стягнулися на площу Жовтневої революції (тепер Майдан Незалежності) у Києві, оголосили про початок голодування та висловили вимоги:
недопущення підписання нового союзного договору;
перевибори Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі;
повернення на територію УРСР українських солдатів, а також забезпечення проходження військової служби юнаками-українцями виключно на території республіки;
націоналізація майна Компартії України та ЛКСМУ;
відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.

Герої Революції на граніті 25 років потому - фото 1

Більшість становили студенти з Києва, Львова та Дніпропетровська. До кінця дня голодувати почало 108 студентів.
5 жовтня до табору завітав Леонід Кравчук, з яким вели перемовини Доній та Іващишин. Консенсусу досягти не вдалося. Але важливим стало транслювання цієї зустрічі по телебаченню, люди зрозуміли, що в Києві зібралися не екстремісти, як провадила комуністична верхівка, а звичайні хлопці та дівчата.

Герої Революції на граніті 25 років потому - фото 2

12-17 жовтня на підтримку студентів застрайкували всі вищі навчальні заклади Києва, а також технікуми, ПТУ і старші класи шкіл. Мітингувальники перекрили рух транспорту, оточили Верховну Раду, захопили корпуси університету ім. Шевченка. Студентські акції протесту пройшли в обласних центрах, зокрема, Луганську та Львові. Після розмови зі студентами демонстративно здав свій квиток члена КПРС відомий письменник Олесь Гончар (на фото внизу - онука Гончара, яка приймала активну участь в голодуванні). 

Герої Революції на граніті 25 років потому - фото 2

Це був масовий рух за ідею незалежності України.
17 жовтня Верховна Рада УРСР пішла на поступки і виконала більшість умов студентів.

Герої Революції на граніті 25 років потому - фото 3

Тоді і тепер. Олесь Доній, студент университету. Був одним з організаторів акції. Згодом став відомим политичним діячем, народним депутатом України.

Герої Революції на граніті 25 років потому - фото 4

Тоді і тепер. Маркіян Іващишин, один з провідників Революції на граніті. Громадський, політичний, культурній діяч і підприємець. Голова мистецького об'єднання "Дзига" у Львові.

Герої Революції на граніті 25 років потому - фото 5

Тоді і тепер. Олег Тягнибок, студент Львівського медичного інституту. Український політик, голова політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Свобода».

Герої Революції на граніті 25 років потому - фото 6

Тоді і тепер. Дмитро Тузов, студент Київського університету імені Тараса Шевченка. Згодом став відомим тележурналістом і громадським діячем.

Герої Революції на граніті 25 років потому - фото 7

Тоді і тепер. Вячеслав Кириленко, студент Київського університету імені Тараса Шевченка. Нині - віце-прем'єр з гуманітарних питань, міністр культури України.

Герої Революції на граніті 25 років потому - фото 8

Тоді і тепер. Анжеліка Рудницька, студентка Київського університету. Нині - співачка, телеведуча, художниця, науковець, громадський діяч, президент мистецької агенції «Територія А».

Герої Революції на граніті 25 років потому - фото 9

Тоді і тепер. Вахтанг Кіпіані, молодий журналіст. Зараз головний редактор Інтернет-видання «Історична правда».