Штрафи і контроль: Що передбачає закон про коронавірус, який проголосувала Рада

На позачерговому засіданні парламент розглянув проект протиепідемічних і пом'якшувальних заходів

Штрафи і контроль: Що передбачає закон п…

Сьогодні, о 8:00 відбувається позачергове засідання Верховної Ради на якому був розглянутий та ухвалений проект законодавчих норм з протидії епідемії коронавірусу та її негативного впливу на економіку та суспільне життя. За відповідний законопроект проголосували 344 депутати.
 

Що приховується за цим - розбираємо на підставі оприлюдненого проекту Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)", який став доступним напередодні засідання ВР на офіційному сайті парламенту. Між тим Depo.ua відомо про існування і іншого проекту. Але йдеться, швидше всього, про "болванку" офіційного документу, який хтось злив у мережу не дочекавшись остаточної версії.

Отже, саме тепер депутати розглядають проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19)" авторство якого належить представникам кожної парламентської фракції та групи (Від "Слуги Народу" у списку авторів значиться голова профільного медичного комітету Борис Радуцький, від фракції Порошенка - Вікторія Сюмар, від ОПЗЖ - Наталія Королевська, від "Батьківщини" - Валерій Дубіль. Є у списку авторів і представники "Довіри", "За майбунє" та "Голосу").

Така згуртованість авторів законопроекту дозволяє говорити про попередню узгодженість питання серед усіх політичних сил, представлених у Верховній Раді, а значить - і про невідворотність його підтримки всіма секторами ВР.

Очікувано головною метою пропонованого проекту є запобігання поширенню коронавірусу COVID-19 серед населення України. І для цього законодавець збирається застосувати дуже незвичні і суперечливі заходи, які у "мирний час" могли би бути сприйняті як намагання мало не узурпації влади. 

Але те, про що міг тільки міряти попередній президент Петро Порощенко задля зупинення власного політичного краху, впало в руки Володимира Зеленського як яйце з неба. І, схоже, завдало отримувачу "подарунку" аж зовсім мало задоволення.

Тим не менш розрулювати ситуацію доведеться саме чинному президенту. А от чи співпадає його бачення шляху вирулювання з пандемії коронавірусу з тим, що вкрай нажахані нардепи намагаються ухвалити зараз у ультратурборежимі і розбігтись на карантин - велике питання. Адже напередодні президент вже заявив, що народні обранці мають не ховати голову у пісок, а продовжити працювати над нагальними політичними питаннями.

Спрощення процедур

Передусім влада, з якою нам призначено долати безпрецедентну медичну та цивілізаційну кризу, хоче спростити питання державних закупівель у період дії надзвичайних заходів з подолання пандемії. У проекті закону передбачається, що проведення закупівлі товарів, робіт та послуг в рамках боротьби з коронавірусом та його наслідками буде відбуватись без застосування процедур, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі". Список необхідних товарів, що придбаватимуться в обхід традиційних процедур, визначатиме Кабмін.

Плюс до того буде звільнено від сплати ввізного мита та ПДВ лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, призначених для запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19). 

У мирний час у таких радикальних послабленнях можна було б побачити потакання корупційним намірам чиновників і невмолимим апетитам посередників, але в даний момент депутати, зрозуміло, підуть на те, аби дати уряду можливості розпоряджатися грошима бюджету у ручному режимі - аби лише їм вдавалося затикати дірки потреб, пов'язаних з подоланням епідемії.

Режимне посилення

Закручування гайок, яке запроваджує Верховна Рада, полягає у посиленні відповідальності за порушення формальних санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням.

За проступки щодо порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, а також масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) і боротьби з ними, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, передбачать штраф до 34 тисяч гривень. А зможуть запроторити і до буцегарні на строк до трьох років.

Якщо ж через порушення режиму, і це буде доведено, хтось помре, - сісти можна і аж на вісім років.

Поки що у проекті не видно покарання для лікарів, які перед цим проблискували у ініціативах міністерства внутрішніх справ, яке вчора виступало з ініціативою в разі відмови лікарем обстежити пацієнта з симптомами або скаргами, що скидаються на прояви коронавіруса, спропонувалося такому медику заплатити в бюджет від 170 до 425 гривень штрафу. А за відмову лікувати людину, у якої підтверджений коронавірус, лікаря пропонувалося карати штрафом від 425 до 850 гривень. І навіть саджати у тюрму, якщо хворий помре.

Втім, не виключено, що ці речі з'являться в проекті вже перед голосуванням.

Соціальний пакет

Дивно, але спробує законодавець і подбати про економічний порятунок людей під час епідемії. Йдеться про запровадження комплексу правових норм, спрямованих на захист прав фізичних та юридичних осіб.

Подбати хочуть про працівників, яким через пандемію не буде іншого виходу, аніж працювати з дому. Причому у перелік потраплять навіть державні службовці.  

Полегшать життя і переселенцям, яким на період карантину не доведеться дотримуватись режиму обліку внутрішньо переміщеної особи. При цьому намагаються якось забезпечити безперебійність надання субсидій.

Безробітним та тим, хто щойно став таким полегшать процес реєстрації та доступу до грошової допомоги, яку виплачує держава.

Для бізнесових стосунків важливу роль відіграє віднесення юридичного факту введення карантину до форс-мажорних обставин. Це, напевне, допоможе тим, хто застряг у карантині із невиплаченими кредитами та іншими платежами. Не дадуть і стягнути банкам та фінансовим установам іпотеку, яка опиниться під загрозою невиплат у цей напружений момент.

Не буде і державних перевірок, принаймні планових, у сфері господарської діяльності. Натомість буде у законі передбачено анонсоване напередодні Зеленським збільшення грошового забезпечення для медичних працівників у розмірі до 200 відсотків заробітної плати на період здійснення заходів щодо запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19).

Дилема для нардепів

Загалом проект, який винесено на розгляд ВР, нагадує таке собі умивання рук парламентарів від всього, що відбувається в державі з якнайшивдшою можливістю для нардепів відбути на самоізоляцію і перекладання відповідальності за все, що далі відбуватиметься у державі на плечі президента та уряду.

Втім з таким планом поки що не погоджується президент, який намагається розділити відповідальність з парламентом, змушуючи той не впадати у ізоляцію. Тож зараз ми й побачимо, чи стане у парламенту сміливості відповісти на наданий йому народом картбланш.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"