Гастролі апатрида. Навіщо Саакашвілі поїхав у Польщу

Михайло Саакашвілі, якого позбавили українського громадянства, навідався у Польщу

Гастролі апатрида. Навіщо Саакашвілі пої…

Після чисельних інтерв'ю західним ЗМІ, включно з France 24, BBC і CNN, а також "Українській правді" та навіть організованій по скайпу прес-конференції, де він говорив одне і те саме про українську владу, яка "його боїться" з Порошенком, Михайло Саакашвілі вирушив до Польщі.

Приводом для візиту стали заходи до річниці початку Варшавського повстання 1944 року. Саакашвілі роздавав коментарі нечисельним польським ЗМІ, демонстрував український паспорт, а також писав про своє турне у "Фейсбуці".

Зокрема, польській радіостанції RMF FM Саакашвілі підкреслив, що він, як лідер партії "Рух нових сил" відвідає ще декілька європейських країн. А в Польщі буде обговорювати співпрацю із "Правом і справедливістю". Проте, що цікаво, зустріч із Ярославом Качинським у Міхо не відбудеться. Втім, Саакашвілі сходив в українську церкву, поспілкувався з кількома депутатами Сейму та українською громадою, наговорив телеканалу "Республіка" купу компліментів щодо Польщі. Серед найбільш гучних слова про Міжмор'я і лідерство у ньому Польщі, про вбивство президента Леха Качинського у 2010 році, яке здійснила Росія та заява про "наддержаву Європи", якою є відповідно Польща. Окрім цього Саакашвілі торкнувся складних і спірних історичних моментів між Україною та Польщею, натякнувши що він, як представник "покоління нових українських політиків", готовий до діалогу. По суті, Саакашвілі показав, що підтримує Качинського і його протидію "героїзації УПА" в Україні, а також бачить в особі лідера провладної партії свого союзника.

Паралельно із візитом до Варшави Саакашвілі у "Фейсбуці" роздмухував бульку щодо перекриття пункту пропуску "Краковець" на кордоні з Польщею. Мовляв, його "шукали у багажниках авто", щоб не впустити в Україну, а позафракційний нардеп Деревянко навіть казав, що "Краковець" заблокований по вказівці Порошенка. І, справді, 5-го серпня на в'їзді в Україну черги були, втім вони є звичними для цієї пори, а Міхо банально скористався цим явищем, щоб зробити черговий швидкий піар.

Попри те, що Саакашвілі погрожував приїхати в Україну, наразі замість цього він влаштовує своєрідне західне турне. Головна мета всього шоу - показати як своєму електорату так і потенційним виборцям з українським політичним істеблішментом, що Захід із ним. Його випустили із США, впустили в Польщу. Далі він кататиметься Європою, критикуючи українську владу. Все це, за його планом, має привернути увагу українців та налякати українських політиків, можливо, навіть Порошенка.

Польща була обрана Саакашвілі не просто так. Попри заяви багатьох політиків про дружбу, у нас із поляками досить непроста ситуація, яку всередині Польщі підігріває Ярослав Качинський, голова правлячої партії "Право і справедливість", котрий заявляв, що "Україна з Бандерою не увійде до Європи" і, по суті, Качинський є каталізатором внутрішньопольського негативу до українців, включно із нашими заробітчанами. Проте, варто підкреслити, що зустрічі з Качинським не було, а потенційне співробітництво Саакашвілі з ним наразі залишається примарою і страшилкою для Порошенка.

З іншого боку, маючи певні зв'язки із Західними політиками, Саакашвілі цілком може бути своєрідним меседжем Заходу до України. Варто нагадати, що міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс закликав Україну дати можливість Саакашвілі захистити право на громадянство, якого того позбавили 26-го липня Указом президента Порошенка. Турне Саакашвілі може бути сигналом Заходу, щодо того, що там не хочуть списувати Міхо як політика і не вся діяльність української влади їх влаштовує. Втім, за великим рахунком, український президент Порошенко має тримати власну лінію поведінки і в цьому питанні не йти на поступки. Наразі Порошенко не реагує на випади Саакашвілі і не коментує його діяльність, зосереджуючись на інших внутрішньоукраїнських питаннях. Тактика подібного "мовчання" свого часу принесла йому перемогу на президентських виборах. Електорат у цей момент розуміє непохитність позиції, що є ознакою лідера і сильного політика. Тому президент виглядає досить впевнено не граючи із Саакашвілі у гру, яку апатрид дуже любить - політичний скандал.

Саакашвілі ж у свою чергу залишається виключно хитати ситуацію навколо України. Його ставка - західний споживач, а також українська громада за кордоном і обмежене коло внутрішнього потенційного виборця. Своїми діями Саакашвілі намагається зробити все, щоб інтерес у спонсорів партії не зник і щоб вони продовжували вкладати гроші у проект в Україні. Оскільки, всі інвестори "Руху нових сил" вкладали гроші суто під нього - той самий Сакварелідзе не є популярним і харизматичним спікером, що здатен притягнути народ. Проте, всі ці ініціативи виглядають сумнівними. До виборів ще досить далеко, а постійно кататися по Європі, сипати одними і тими ж фразами з критикою влади довго не вийде. А навіть якщо і вийде, Саакашвілі постійно повторюється і не каже нічого нового, окрім "корупція", "олігархи" та "злочинний режим Порошенка". А у цьому випадку постійне повторення швидше не відкладається у голові українців, які ще слухають Міхо, а, навпаки, фільтрується через його надокучливість. Розмови про Майдан проти Порошенка наразі залишаються виключно розмовами. Революція не організовується за помахом чарівної західної палички. Для цього має зійтися дуже багато факторів всередині країни. Наразі цього не видно.

Окрім цього, Саакашвілі цілком може осісти в Польщі і судитися з Україною щодо громадянства. А з Польщі, зрозуміло, простіше контактувати з юристами, котрі представлятимуть його інтереси, а також тиснути на владу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme