Боргова катастрофа для Гончарука: Як Україна входить в опалювальний сезон

Через теплий жовтень сезон комунальних катаклізмів з опаленням відтерміновується ще на тиждень

Боргова катастрофа для Гончарука: Як Укр…

Опалювальний сезон, який цього року розпочнеться з певним відтермінуванням через радикально високу температуру жовтневого повітря, є подією невідворотньою. Кожен регіон України перебуває у різній стадії готовності. Depo.ua вивчає ситуацію з підключенням України до тепла і аналізує можливість політичних наслідків потенційного зриву початку опалення.

Південь

Південна частина України по очевидним причинам пізніше вступає у опалювальний період. При цьому витрачає менше ресурсу і загалом проходить зиму мен нервово, аніж на тому ж Сході, де ще добре пам'ятають розморожений у 2006-му Алчевськ.

Температура повітря на Запоріжжі вдень сягала +26 градусів Цельсія, тож поки в опаленні особливої потреби немає. Відмашку на початок опалювального сезону, тобто відповідні розпорядження голів, з’явилися лише в кількох населених пунктах та скрізь прив’язані до температури за вікном. Аби опалення увімкнули середньодобова впродовж трьох днів має
бути 8 градусів тепла чи менше.

Єдине місто, де опалювальний сезон офіційно стартував, – Енергодар. Саме він викликав найбільші побоювання щодо вчасного початку опалювального сезону та сталого його проходження. Насамперед, через низьку оплату за комунальні послуги. Але питання трохи вдалося врегулювати, зокрема, й завдяки тому, що на містоутворюючому підприємстві Запорізькій АЕС уклали угоду про відрахування комунальних платежів із зарплат працівників.
Нині в Енергодарі тепло прийшло майже в усі об’єкти соціальної сфери, готові до роботи й усі тепло-розподільчі пункти. Рішення про підключення до тепла житлових будинків лишається на розсуд керуючих кампаній та ОСББ.

Ще одне місто на Запоріжжі, де теоретично можуть виникнути проблеми, – Бердянськ. Після цьогорічної аварії на каналізації, там користуються тимчасовим каналізаційним трубопроводом. Якщо на ньому станеться аварія, у місті вимикатимуть воду, що може призвести й до певних проблем з опаленням. На те, щоб полагодити каналізаційний колектор, місту потрібно понад 100 млн грн, їх хочуть отримати з державного бюджету.

У Херсоні підключать опалення, щойно похолоднішає. Розпорядження щодо цього вже є. Торік у Херсоні виникла критична ситуація з опаленням. Херсонська ТЕЦ не змогла вчасно розпочати теплопостачання через заборгованість перед Нафтогазом та, як наслідок, відсутності лімітів на газ. Без тепла мало не до грудня залишалася частина обласного центру. Цьогоріч опалювальний сезон обіцяють розпочати вчасно.

Як свідчать дані  НАК "Нафтогаз" , сумарна заборгованість теплопостачальних організацій Дніпропетровщини за спожитий газ становить станом на 15 жовтня становить 6,4 млрд грн, з них за 2019 рік – 2,04 млрд грн. В обох випадках область на 2 місці в Україні серед боржників. І якщо у Дніпрі питання вирішити вдалося, то інші міста у зоні
ризику. Хоча у Кривому Розі опалювальний сезон  вже розпочався.

Під найбільшою загрозою столиця Західного Донбасу Павлоград. Борги "Павлоградтеплонерго" становлять 63,87 млн грн. Ще влітку місцева влада застосувала жорсткі заходи до боржників. Заарештовано 13 автівок і 13 квартир боржників. У 20 боржників встановили наявність закордонного паспорту. Передано документи в суд для встановлення обмежень на виїзд
за кордон. 108 боржників отримали досудові вимоги на суму понад 6 млн грн. Але поки що просвіту в цій історії немає.

У Кам’янському борги КП "Тепломережі" становлять 3,64 млн грн. Але такого підприємства вже не існує. 26 липня під час сесії міськради було ухвалене рішення про створення КП "Центральні тепломережі". Вирішено передати з балансу КП "Тепломережі", а також КП "Кам'янська теплопостачальна компанія" на баланс нового КП усе майно. У рішенні сказано, що дебіторську заборгованість споживачів та базу даних абонентів (особистих рахунків) комунального підприємства Кам’янської міської ради "Тепломережі" також передадуть "Центральним тепломережам".

Непроста ситуація у Новомосковську, де по квартирах боржників ходять контролери , а місцеві комунальники масово подають у суд. Найбільша сума заборгованості за спожите тепло у Новомосковську становить майже 40 тис. грн.  Накопичив рекордний борг мешканець однієї з багатоповерхівок по вулиці Горького. 

У Миколаєві місцева влада відзвітувалася про готовність до опалювального сезону на 99%, хоча ще на початку жовтня комунальне підприємство "Миколаївоблтеплоенерго" просило депутатів міської ради про допомогу 2,32 млн грн через критичну ситуацію на підприємстві. "Працівники ОКП "Миколаївоблтеплоенерго" протягом останніх трьох місяців не отримують заробітну плату, заборгованість з заробітної плати перед працівниками складає близько 12,5 млн грн та нарахувань з податків на заробітну плату 9,5 млн грн. Крім того існує заборгованість за спожиту електроенергію в розмірі близько 8 млн грн", - йшлося у звернені. Проте міська влада рапортує про готовність дати тепло.

За інформацією НАК "Нафтогаз", станом на 17 жовтня 23 підприємства Одещини мають борги перед "Нафтогазом", що ставить під удар початок опалювального сезону. Найбільшим боржником є КП "Теплопостачання міста Одеси", яке заборгувало загалом 805 млн 663 тис грн. Щоб своєчасно та без проблем почати опалення комунальники мають заплатити хоча б 192 млн.

З року в рік борг КП "ТМО" росте, одеська мерія щороку виділяє комунальному підприємству дотації, які сягли вже астрономічних масштабів. Так, на останній сесії Одеської міськради, яка відбулася у вересні, депутати погодили
виділення підприємству 215 мільйонів гривень у якості дотацій. КП "ТМО" буквально "доїть" мерію, торік на його потреби пішло близько мільярда гривень з міської казни у якості тих же дотацій. У той же час, заборгованість споживачів усіх категорій перед КП "ТГО", станом на 16 вересня 2019 року, складає 434,8 млн грн, зокрема населення – 412,4 млн грн.
Немає ніякого сумніву, що на найближчий сесії депутати знову виділять "ТМО" необхідну суму, щоб своєчасно розпочався опалювальний сезон, адже попереду міські вибори.

На Буковині готові запустити опалення. За словами начальника управління ЖКГ Чернівецької ОДА Олександра Левченка, технічна готовність об'єктів у регіоні забезпечена в повному обсязі. Варто зауважити, що жодне підприємство, яке
постачає тепло у Чернівецькій області, не має боргів перед НАК "Нафтогаз".

Захід

Львівська область готова до опалювального сезону на 90%. Саме таку цифру називають у Львівській ОДА. Проблемними є два міста у області - Новояворівськ і Новий Розділ, які не готові до початку опалювального сезону. Там обіцяють подати тепло 10 листопада. Сьогодні, 18 жовтня, обласна комісія ТЕБ і НС, яку проводили без журналістів, оголосила у цих двох містах надзвичайну ситуацію місцевого рівня.

Про те, що Львівська ОДА планує визнати ситуацію у Новояворівську та Новому Роздолі техногенною катастрофою депутат Верховної Ради Павло Бакунець повідомив під час брифінгу у Верховній Раді 17 жовтня. "Два великих міста Новояворівське і Новий Розділ є на порозі техногенної катастрофи. Хочу повідомити, що Альона Бабак одразу відреагувала на цю проблему і шукає шляхи її вирішення. Віримо, що найближчим часом ЛОДА збере комісію і визнає цю ситуацію техногенною катастрофою локального характеру, а Львівська обласна рада знайде кошти для того, аби допомогти погасити борги по зарплаті працівникам на ТЕЦ", – заявив він.

За словами Бакунця, оголошення техногенної катастрофи дозволить позапланово виділити кошти з державного або обласного бюджету для розв'язання проблем із опалювальним сезоном.

Мер Новояворівська Василь Муравель, який також взяв участь у брифінгу в Верховній Раді, розповів, що працівники Новояворівської ТЕЦ відмовляються приступати до подачі тепла мешканцям доти, доки їм не виплатять борги по зарплаті. "Магістралі міста майже готові, котельня майже готова, але є найважливіша проблема: працівники, які працюють на котельні, понад 4 місяці не отримують зарплати", – заявив Муравель. 

У Рівненській і Волинській областях проблем з початком опалювального сезону нема. Принаймні про це нічого не відомо.

На Закарпатті кожен житель - сам собі кочегар. У 2012 році область повністю відмовилась від центрального опалення. це стосується не тільки населення. У бюджетних установах встановлено 1127 котелень, які працюють як на газу, так і на твердому паливі та електроенергії. Наразі, за інформацією ОДА, в області немає проблем із підготовкою до опалювального сезону: рівень оплати населення за спожитий газ зростає, бюджетні установи заборгованості не мають.

До речі, на Закарпатті є один негазифікований район: 99% жителів Рахівщини опалюють свої будинки дровами. 

Прикарпаття в цілому готове до опалювального сезону, зазначають в Івано-Франківській ОДА. На сьогодні рівень  підготовки за різними напрямками складає від 99 до 100 відсотків, що відповідає затвердженим графікам. Всіма підприємствами теплоенергетики області укладено договори на постачання природного газу НАК "Нафтогаз України". ТОВ
"Станіславська теплоенергетична компанія", не маючи 90 відсоткового рівня розрахунків, уклала договір реструктуризації з НАК "Нафтогаз України" та розраховує на отримання номінацій природного газу.

Ледь не зірвався опалювальний сезон в Калуші. КП "Водотеплотехсервіс" мало недостатній рівень розрахунків за газ для отримання номінацій, однак минулого тижня прийнято рішення сесії міської ради про фінансову підтримку цього підприємства та виділено необхідні кошти для розрахунків.

На Тернопільщині з настанням перших жовтневих холодів подали перше опалення на об'єкти соцсфери - 4,4% закладів. Станом на 15 вересня 2019 року рівень підготовки об’єктів теплопостачання, водопровідно-каналізаційного  осподарства, житлового фонду та дорожньо-мостового господарства до роботи в осінньо-зимовий період становив орієнтовно 90%, підготовлено 1182 котельні усіх форм власності (89,6%), 3196 житлових будинків (90,7%), 1245 об’єктів соціально-культурного призначення (92,3%).

При тому, загальна заборгованість споживачів області за використаний природний газ станом на 1 вересня 2019 року (з врахуванням боргів минулих років) становить 767,3 млн гривень, у тому числі: населення - 413,7 млн гривень, підприємств комунальної теплоенергетики – 359,9 млн гривень, бюджетних установ та організацій - 1,3 млн гривень.
Особливих проблем з подачею тепла в області не прогнозується, якщо звісно ж, не накопичуватимуться "газові" борги.

Хмельниччина також має певні проблеми з підготовкою. З початку жовтня, при настанні перших холодів опалювали вже заклади соціальної сфери Хмельницького та Кам'янця-Подільського. Всього в області підключили 4,9% житлового фонду і 12,7% об'єктів соцсфери.

Тим часом газівники говорять про можливий все ж зрив опалювального сезону через борги. Збитки "Хмельницькгазу" досягли відмітку у 482 млн грн. За словами місцевих газовиків, велика кількість газових мереж давно вже вичерпала ресурс, а для їх заміни не вистачає грошей. Надзвичайних ситуацій, звісно, не прогнозують, але й дати гарантії, що ніде ніщо не прорве – не беруться. А от у Нафтогазі кажуть, що за блакитне паливо не розрахувалися 116 компаній, серед них підприємств з Хмельниччини не називають.

В ОДА між тим звітують, що вдалося цьогоріч вирішити багаторічну проблему з опаленням Шепетівки. Майновий комплекс міських тепломереж вдалося через суди відібрати в приватника і рішенням позачергової сесії Шепетівської міськради його передали на баланс комунального підприємства "Шепетівське підприємство теплових мереж". 

Враховуючи те, що повернення майна з концесії відбулося в примусовому порядку, і ТОВ "Шепетівка Енергоінвест" добровільно не передало ні майно, ні відповідну документацію на нього, керівник "Шепетівського підприємства теплових мереж" до 30 жовтня 2019 року має провести інвентаризацію фактичної наявності та стану майна. Правда, ще треба укласти договір із НАК "Нафтогаз України" на постачання блакитного палива для забезпечення шепетівчан централізованим опаленням.  Лише після цього, можна буде говорити про початок опалювального сезону в Шепетівці, але особливих проблем не прогнозують.

Але також треба згадати про борги. Комунальне підприємство "Шепетівське підприємство теплових мереж" буде змушено погасити перед НАК "Нафтогаз України" 78,68 млн грн боргу за споживання газу, який до цього рахувався за ТОВ  "Шепетівка Енергоінвест". Ця сума "лягає" на плечі місцевого бюджету. Торік у Шепетівці опалювальний сезон розпочався із запізненням – з середини листопада 2018 року. І весь час тут існувала загроза його зриву через борги за спожитий природний газ ТОВ "Шепетівка Енергоінвест". Окрім міста проблем слід чекати і в інших населених пунктах, адже ПАТ
"Шепетівкагаз" змушене було зупинити транспортування газу ще й в десяток сіл району. 

Схід

На Луганщині проблеми з початком опалювального сезону можуть виникнули у місті Рубіжне. Як, власне, це і було минулого року. Справа в тому, що у грудні 2017 року міська влада Рубіжного затвердила програму децентралізації централізованого теплопостачання. Вона полягала в тому, що багатоповерхові будинки відключать від котелен, натомість встановлять опалення автономне, яке живитиметься електроенергією. Але перед цим в будинках потрібно було капітально відремонтувати внутрішню та зовнішню проводку, щоб мережі витримували
навантаження.

Мешканціям міська влада обіцяла матеріальну допомогу з бюджету на встановлення приладів індивідуального опалення. Соціально незахищеним верствам населення казали, що переведуть їх на "автономку" за рахунок бюджету в цілому. І тим і іншим потрібно було подати заявку у спеціально створену комерційну організацію, роботу якої оплачували також з
бюджету. Подейкують, що ця організація пов'язана з самим мером Хортівим.

Багатоповерхівки відключили від котелен швидко, так же оперативно демонтували майже усі газові котельні та тепломережі. Але на цьому все і закінчилося. Люди добросовісно подавали заявки на підключення автономного опалення, більшість з яких залишилися без відповіді. Електропороводку в будинках ніхто міняти не збирався. У місті і досі 1,5 тис. квартир були не обладнані альтернативним опаленням.

На Донеччині під загрозою опалювальний сезон може опинитися у Бахмуті. Нещодавно НАК Нафтогаз опублікував перелік боржників за теплопостачання. Найбільший боржник в Донецькій області - ТОВ "Бахмут-Енергія". За тепло у Бахмуті заборгували 96 млн грн.  Заступник директора ТОВ "Бахмут-Енергія" Сергій Логвінов розповів, що 100 мільйонів боргу виникли через несплату місцевими жителями рахунків за тепло, повідомляє Вільне радіо. За його словами, якби бахмутяни оплачували рахунки, то проблем не було б. Логвінов каже,  що підприємство намагатиметься борг реструктуризувати, але якщо частина містян ігноруватиме платіжки, то без опалення будуть усі.

Формально в Харківській області опалювальний сезон розпочався 15 жовтня. Однак через теплу погоду чиновники пообіцяли зараз увімкнути батареї тільки на об’єктах соціальної сфери – садках, школах, лікарнях тощо.

Водночас в Харкові, проблеми виникли на рівному місці. 15 жовтня в обласному центрі працівники районного відділення "Харківських теплових мереж" відмовилися виходити на об’єкти та підключати соціальну сферу. Люди скаржилися на тримісячні борги по зарплаті. Уже 16 жовтня під час сесії Харківської міської ради депутати проголосували за виділення тепловикам із бюджету 90 млн грн на зарплати. Однак ця разова акція навряд убезпечує мешканців міста від проблем із комунальниками в майбутньому.

Ще однією величезною проблемою по регіону є тотальна зношеність мереж. Харків кілька років поспіль виділяє сотні мільйонів гривень на будівництво парків і фонтанів, однак гроші на ремонт теплових мереж бере у кредит, зокрема у Світового банку. Тому і заміна труб відбувається вкрай незадовільними темпами (брак грошей і деморалізовані робітники
"ХТМ" не сприяють стійкості системи в Харкові). Так, цього року відбувся ремонт та реконструкція понад 24 кілометрів технічно зношених теплових мереж – приблизно в 10 разів менше від необхідного обсягу.

Третьою проблемо, що заважає підтримувати теплове господарство є борги споживачів. Зокрема, в Харкові вони сягнули 2,4 млрд грн.

Центр і північ

На Кропивниччині проблеми зі стартом опалювального сезону можуть виникнути у Світловодську. Там теплогенеруюче підприємство "Світловодськпобут" потрапило у приватні руки. Ситуацією нині займається прокуратура області. Рахунки
підприємства арештовано.

Єдиним теплопостачальним підприємством є СП ТОВ "Світловодськпобут". Ним не вирішено питання отримання в НАК "Нафтогаз України" номінацій споживання природного газу (відсутній договір реструктуризації заборгованості за  спожитий природний газ та не забезпечено рівень оплати 90%, необхідна сума для досягнення цього рівня становить 22,9 млн грн), що не дасть можливість здійснити запуск котелень, та як наслідок, може призвести до зриву опалювального періоду 2019/2020 року.

ОДА рекомендувала СП ТОВ "Світловодськпобут", у разі не погашення заборгованості перед НАК "НафтогазУкраїни", придбавати природний газ на умовах попередньої оплати у інших газотрейдерів, або вирішити питання власникам підприємства щодо поповнення статутного капіталу для погашення вказаної заборгованості. Однак, ні Світловодською міською радою, ні власниками вказаного підприємства не були вжиті необхідні заходи для забезпечення
отримання номінацій споживання природного газу від НАК "НафтогазУкраїни".

Тому ОДА Кропивниччини направила до обласної прокуратури, управління СБУ області, Головного управління  національної поліції області звернення про вжиття у межах компетенції заходів відповідного реагування.

У Полтаві комунальне підприємство "Полтаватеплоенерго" розробило та вже погодило в органах місцевого  самоврядування графік пуску котелень підприємства з початком опалювального періоду 2019-2020 рр. У рамках підготовки до опалювального періоду тепловики виконали поточний ремонт обладнання 90 котелень і теплогенераторних, 28 центральних теплових пунктів (ЦТП) та гідравлічні випробування майже 214 км мереж
теплопостачання, що перебувають на балансі підприємства. Але зношеність тепломереж може вдатися взнаки з початком опалювання.

"За підрахунками фахівців комунального підприємства, відсоток зношеності мереж теплопостачання перевищує 60%, тому аварійні пориви виникають досить часто" – зазначив головний інженер "Полтаватеплоенерго" Володимир Пасічко.

Також існують проблеми з опаленням будинків, які раніше отримували тепло від великих промислових підприємств, які зараз скидають "непотрібний баласт" у вигляді комунальних послуг населенню. І якщо для опалення квартир будинків по вулиці Деповській міська влада виділила мешканцям по 15 тис. грн для переобладнання помешкань системами індивідуального опалення, то для 109-го мікрорайону зараз терміново роблять реконструкцію мереж теплопостачання. Опалення мікрорайону має забезпечити фірма "Полтаватеплокомфорт", яка взяла в оренду заводські котельні Полтавського турбомеханічного заводу.

Проте станом на початок жовтня НАК "Нафтогаз України" не надало цьому підприємству договір-номінацію на постачання газу. За словами заступника мера Полтави з питань ЖКГ Олексія Чепурка, "Полтаватеплокомфорт" має погасити 90% боргу заводу за газ, інакше номінацію їм не нададуть. Посадовець зазначив, що питання погашення боргу влада тримає на особистому контролі. Теплоенергети також скаржаться на борги: станом на 1 вересня у Полтаві за послуги з
централізованого опалення та постачання гарячої води заборгували 222 млн грн. Тепла погода середини жовтня дозволила енергетикам трохи відтермінувати подачу тепла – для початку опалювального сезону потрібне розпорядження місцевої влади, яке ухвалюється в разі, коли середньодобова температура кілька діб буде нижчою +8ºС.

Опалювальний сезон у Сумах також відтермінували. Відповідне рішення ухвалила комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Ініціаторами затримки подачі тепла у житловий сектор виступили як місцеві мешканці, так і теплогенеруючі підприємтва. Розпочинати опалювальний сезон вони вважають недоцільним, оскільки до 24 жовтня метеорологи прогнозують у Сумах від +9 до +12°С. Комісія ухвалила рішення призупинити опалювальний сезон у житловому секторі. З датою подачі тепла визначатимуться на наступному засіданні комісії, яке заплановано на 22 жовтня. 

Водночас зберікгається проблема опалення Курського мікрорайону через важкий фінансовий стан містоутворюючого підприємства "СНВО", яке силами власної котельні здійснює опалення значної частини міста. Минулого року проблему вдалося вирішити шляхом громіздкої схеми з викупу у завода за кошт міста будівлі будинку дитячої творчості. Як вирішать проблему цьогоріч - невідомо. 

У Житомирі опалювальний сезон розпочнеться з похолоданням. Житомирський міськвиконком ухвалив рішення про початок опалювального сезону з 10 жовтня, проте через потепління місцева влада прийняла рішення відтермінувати запуск теплоносія. У той же час, комунальники наголошують, що система заповнена та готова до роботи. Відтак, опалення зараз подається тільки до соціальних закладів Житомира та області.

З 15 жовтня у Вінниці розпочався опалювальний сезон для населення. Таке рішення прийняв виконавчий комітет Вінницької міської ради ще 10 жовтня. Чиновники та тепловики посилаються на прогноз погоди, однак попри рекордне потепління, запуск теплоносія не призупиняють. Станом на 18 жовтня, у Вінниці опалення було подано в 329 будинків. У
дитсадках і лікарнях Вінниці опалювальний сезон розпочався ще 7 жовтня.

У Києві загрози опалювальному сезону поки немає. Ще наприкінці вересня мер Кличко заявив, що з 1 жовтня розпочнеться підключення централізованого опалення у навчальних і медичних закладах. Зараз теплі батареї вже майже в усіх лікарнях, а також у дитячих садках та школах. На черзі – житловий фонд. Втім, ще в середині вересня заступник мера столиці Петро Пантелеєв казав, що має зібратись Київрада для голосування за виділення коштів на початок опалювального сезону. Мовляв, невирішеними є питання придбання необхідних обсягів газу та мазуту на весь зимовий період для підприємства "Київтеплоенерго". Проте Київрада з того часу так і не збиралась. 

З іншого боку опалювальний сезон у Києві все ж стартував на початку жовтня і поки чиновники вже не піднімають питання про якісь проблеми. Хоча у коментарі Depo.Київ голова комісії Київради з питань житлово-комунального господарства Володимир Бондаренко казав, що навіть якщо Київрада не проголосує за виділення коштів на опалювальний сезон, все рівно у мерії будуть ресурси, щоб кияни були з теплом.

Опалювальний сезон у Черкасах розпочнеться 25 жовтня. Вже кілька років поспіль мешканці Сміли на Черкащині з острахом чекають на початок опалювального сезону. Через борги приватної структури – ТОВ "Сміла Енергоінвест" - місто кілька разів опинялося на порозі колапсу. Доходило навіть до перекриття містянами автодоріг з вимогою дати тепло в помешкання. Цьогоріч голова уряду України Олексій Гончарук 15 жовтня запевнив, що до кінця тижня проблеми із опалювальним сезоном у Смілі будуть вирішені. За його словами, уряд і місцеві органи вирішили це питання. Тож,за словами урядовця, у смілян немає підстав для хвилювання щодо опалення домівок.

Загроза невчасного початку опалювального сезону, або й навіть повної відсутності тепла в деяких районах міста нависла і над Черніговом. Скорочення заборгованості Облтеплокомуненерго за спожиту теплову енергію мешканцями міста відбувається надто повільно. При загальній заборгованості області в сумі 370 мільйонів гривень, 96 з них заборгували саме приватні споживачі (86 млн – Чернігів, 10 млн – Чернігівська область).

На минулому тижні котельні  Облтеплокомуненерго так і не змогли дати тепло навіть у заклади соціальноїсфери. Там, де була технічна можливість (15 дитсадків), тимчасово, з 8 по 10 жовтня, підключили від джерел Чернігівської ТЕЦ. 14 дошкільних навчальних закладів так і залишилися без тепла. Причина - неотримання номінацій на природний газ від "Нафтогазу" через великі борги споживачів.

У той же час Чернігівська ТЕЦ, яка опалює в тому числі й частину Чернігова, заявила про готовність розпочинати опалювальний сезон. Зокрема, теплоносій обіцяли подати у батареї жителів обласного центру, як тільки міська рада ухвалить відповідне рішення. Вже на початку місяця у Чернігівська ТЕЦ подала теплоносій на школи та дитячі садки. Щоправда лише на дві доби - у зв’язку з потеплінням, теплопостачання було призупинено.

Нині ситуацію на Чернігівщині рятує лише погода - через потепління офіційний початок опалювального сезону був відтермінований, але проблема із боргами досі залишається актуальною.

***

Загальне враження від готовності України до опалювального сезону складається не надто оптимістичне. Зношеність інфрастркутури і наявність величезної кількості боргів в системі виробництва та постачання тепла дозволяють говорити про наявність великої кількості критичних точок, де може проривати у найнеочікуваніший момент. 

Спеціалісти передбачають, що одного сезону, а таким може стати і нинішній, вал технологічних та фінансових проблем може призвести до ланцюгової реакції, коли міста "падатимуть" одне за одним.

Очевидно, що крайнім у такій ситуації буде уряд і його очільник Олексій Гончарук, який поки що заповзято зайнятий переформатуванням органів центральної влади. Тоді як контроль за ситуацією в регіонах, здається, перестав бути предметом адекватної уваги. Про це, зокрема, може свідчити і потурання безвладдю у регіонах, де більшість областей вже півроку залишаються без повноцінних голів облдержадміністрацій, а деякі області вже пішли на друге коло перезавантеження.

Враховуючи ж, що голови ОДА традиційно виконують роль погоничів мерів в таких питаннях як опалення, нинішня ситуація безконтрольності допускає наявність ще й свідомо прихованих проблем, які почнуть вистрілювати коли температура повітря впаде значно нижче нуля.

І тоді в Києві швидко заходяться шукати крайнього, на якого ляже провина за розморожені труби. Тож Олексію Гончаруку час напружити свої "професорські звивини" і призамислитися над тим, кого сценаристи з Банкової готують на роль жертвовного цапа.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"