Річниця "вагнерівців": Чому Зеленський більше не боїться вагнергейту

Бо ніякого вагнергейту вже і не буде. Рік тому стало відомо, що в Білорусі затримані 32 учасника ПВК "Вагнер" і по тому закрутився страшенний скандал з присмаком державної зради. Але зараз тема, що, здавалося, могла знести владу Зеленського, їй вже майже не загрожує. Розбираємо, чому

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Річниця "вагнерівців": Чому Зеленський б…
Фото: inforesist.org

Нагадаємо, 29 липня 2020 року, в санаторії під Мінськом білоруський КДБ затримав 33-х осіб: серед них – 28 бойовиків, 9 з них були громадянами України, 11 перебували у базі "Миротворця". Більшість найманців служили у приватній військовій компанії Вагнера. За даними українських правоохоронців, затримані причетні до воєнних злочинів на Донбасі, зокрема - до збиття пасажирського літака Боїнг рейсу MH17, а також Іл-76 і АН-26 під Луганськом. Офіс генпрокурора направляв до Білорусі офіційний запит про арешт і екстрадицію "вагнерівців". Але на запит України надійшла відмова: затриманих швидко відпустили, переважна їх більшість повернулися на Росію, один лишився у Білорусі.

Володимир Путін охрестив цю подію операцією українських і американських спецслужб. Натомість в СБУ і Службі зовнішньої розвідки України спочатку назвали її російським фейком.

Майже за місяць після тих подій, 18 серпня 2020-го, журналіст Бутусов написав, що затримання найманців було спеціальною операцією українських спецслужб. Готувалася вона понад рік, вагнерівців спеціально виманили до Білорусі. З деталей повідомлень випливає, що українські силовики під прикриттям запропонували бойовикам роботу у Венесуелі, щоб виманити їх з Росії. Начебто група мала вилетіти до Туреччини рейсом Мінськ – Стамбул. Літак збиралися екстрено посадити в одному з українських аеропортів, де "вагнерівців" мали затримати українські спецпризначенці. Однак операція провалилася начебто з вини "крота" в офісі президента Зеленського. 24 липня тодішні заступник голови СБУ Руслан Баранецький і начальник Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба доповідали про операцію в ОП. Тут же, за словами Бутусова, і стався злив інформації. 

Після появи цього допису справу "вагнерівців" опозиція охрестила вагнергейтом і почала активно використовувати її проти Зеленського, Єрмака та їхніх людей. І хоч СБУ і Головне управління розвідки спростували свою причетність до підготовки спецоперації, а Андрій Єрмак назвав ці заяви "вигаданою детективною історією" і "не українською операцією", резонанс отримали слова його попередника на Банковій Андрія Богдана, який в інтерв’ю сказав, що операцію із затримання "вагнерівців" зруйнував один телефонний дзвінок з "оточення Зеленського". Все більше політиків і блогерів почали писати про можливу причетність Єрмака до державної зради.

Далі, ніби розуміючи велику небезпеку наслідків вагнергейту, в Зеленського почали не заявляти, що нічого не було, а спускати все на гальмах. За рік вони досягли значних результатів

Причетних до справи ключових офіцерів звільненено

Протягом року звільнені з посад усі високопоставлені офіцери, причетні до планування і проведення операції. 5 серпня 2020 р. Зеленський звільнив Василя Бурбу, який керував операцією з боку ГУР. Ходили чутки, що той пропонував перевірити Єрмака на детекторі брехні.

З боку СБУ операцією займався Руслан Баранецький як керівник Антитерористичного центру. Тепер він цілком може відмовитися давати свідчення парламентській ТСК. 

Звільнений начальник Служби зовнішньої розвідки Кондратюк також міг бути причетним до вагнергейту - наразі його прізвище включають у списки осіб, яких, на думку частини опозиції, має допитати слідство.

Єрмака Зеленський прикрив своїм зізнанням, що сам розповів про вагнерівців Лукашенку

У нашумілому телеінтерв’ю каналу "1 + 1" Зеленський розповів, що це він сам дзвонив білоруському самозваному лідерові Лукашенку щодо "вагнерівців". Відвівши таким чином підозри від голови свого офісу.

Між іншим, там же український президент заявив: "це точно не була наша операція", ідея проведення операції належала "іншим країнам", а в разі її проведення Україна могла опинитися у міжнародній ізоляції. Тож, вважай, влада фактично герої, бо врятували країну. 

Незалежність та об'єктивність парламентської ТСК не очевидна

Тему вагнерівців завзято ігнорує й парламентська ТСК з усіх зрад. Попсувати своєю активністю плани влади намагаються у команді Петра Порошенка: ще в середині липня п’ятий президент і лідер партії "Європейська Солідарність" повідомив, що фракція "ЄС" у Верховній Раді збирає підписи за проведення позачергового засідання парламенту для голосування за проект постанови щодо ТСК по "вагнерівцях". Перед тим нардепи від фракцій "ЄС", "Голос" і "Батьківщина" зареєстрували проєкт постанови, пропонуючи внести розслідування обставин зриву спецоперації до відання парламентської ТСК із розслідування можливих фактів державної зради, а також викликати Володимира Зеленського на засідання цієї комісії і отримати від президента пояснення у справі "вагнерівців". Але в слідчій комісії, яку опозиція називає фейковою, переважають представники фракції "Слуга народу" та їхні сателіти, тож чекати на детальне розслідування справи з цього боку марно.

Хоч Шевченківський суд Києва і зобов’язав ДБР почати розслідування щодо можливого вчинення президентом Зеленським і його оточенням державної зради через зрив операції із затримання членів ПВК "Вагнера", надії на встановлення об’єктивної істини в цій гучній, здавалося б, справі мало. Справу щодо "вагнергейту" ДБР може й порушить, але тільки щоб заявити: підстав для розслідування немає, бо чинний президент інтереси держави не зраджував.

Фільм Bellingcat чекати втомилися

Міжнародні розслідувачі з групи Bellingcat, які від грудня 2020 року анонсували вихід фільму, де мали бути розкриті деталі зриву операції щодо "вагнерівців", так і не представили жодної частини свого розслідування – ані відео, ані текстової. Хоч представник організації, болгарський журналіст Христо Грозєв, який побував в Україні, не раз обіцяв оприлюднити текстовий варіант розслідування. Очікування на кіно від  Bellingcat уже стало в Україні мемом. Днями Христо Грозєв вкотре з’явився в українському медіа-просторі з новим повідомленням: фільм вийде "найближчим часом".

Складається враження, що ми можемо не побачити результати розслідування взагалі.

Майбутнє справи "вагнерівців"

Отже, за рік тема перестала бути загрозою для Зеленського. Опозиція, звісно, намагається не дати виборцям забути про "зраду", але радше робить це за інерцією. Своєю чергою, влада навіть не переконує українців у своїй правоті в цій ситуації, а просто зменшує до мінімуму згадки про "вагнергейт" насамперед на популярних телеканалах. З огляду на лояльність до Банкової олігархів – власників ключових ЗМІ, з цим завданням влада поки що справляється.

Опозиція могла б спробувати підняти вулицю, але, як свідчать дані соцопитувань, наше суспільство залишається в стані апатії, люди поки не готові активно протестувати. Тож і вагнергейт опонентам Зеленського доведеться приберегти до більш підходящих часів. Коли вони настануть? З огляду на очевидну незацікавленість багатьох сторін давати розвиток цій історії саме зараз, "вагнергейт", схоже, залишатиметься тим "гачком", за який "підвісили" українську владу. І за потреби зацікавлені сторони по цій темі вкидатимуть нові подробиці.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme