Олігархи подякують державі за допомогу в фінансуванні партій

Depo.ua опитав експертів відносно перспектив реалізації закону, ухваленого вчора Верховною Радою, щодо фінансування партій з державного бюджету

Олігархи подякують державі за допомогу в…

Чим допоможуть партіям бюджетні гроші. Думка експертів - фото 1Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента": зміни до законодавства сформують інститут партій

Це - важливий крок, хоча він навряд чи одразу принесе повну незалежність партій від олігархів. Тим не менш, він зменшує залежність, і це дуже важливо. Якась нова політсила, що має помітних популярних лідерів, і спирається на певні настрої і ідеологічну платформу, за рахунок первинного успіху на виборах зможе забезпечити собі стабільне фінансування. Проблема в тому, що ті, хто захочуть отримувати гроші від олігархів, все одно будуть мати можливість це робити.

Тому дуже важливо мати можливість контролювати прозорий процес фінансування. У нас багато норм законів, які або частково не працюють, або не функціонують зовсім. У нас, наприклад, є кримінальна відповідальність за підкуп виборців, але підкуп існує. Тому, на жаль, і тут можуть бути різні практичні відступи від закону.

Якщо ж говорити про позитиви, то варто виділити можливість стабільного фінансування для роботи партійних штабів не тільки на виборах, а й у міжвиборчий період. Оскільки з'являться гроші, то їх потрібно буде витрачати, і про них звітувати.

В результаті, ми отримаємо додаткові робочі місця для людей, які так чи інакше пов'язані з політичними процесами. Але у нас ці процеси сезонні - відпрацювали на виборах, і потрібно чекати нових. А тут партії отримують можливість формувати стабільний апарат, який буде займатися, агітаційної, інформаційної, ідеологічною діяльністю системно. Це дуже важливо для формування інституту партій, і робить багато для того, щоб вони не діяли як електоральні машини.

Чим допоможуть партіям бюджетні гроші. Думка експертів - фото 2Віктор Небоженко, директор соціологічної служби "Український барометр": цей закон буде використаний для тиску на опозицію

Теоретично дана схема фінансування може працювати, коли чесні і талановиті люди зберуться і зроблять нову партію, їм вдасться пройти всі перешкоди і отримати якесь фінансування на виборах. А після цього матимуть шалений успіх. Таким ось чином маленька партія, що виражає великі інтереси, може отримати економічний імпульс, не звертаючись до бандитів, Кремля, арабських шейхів, Фірташа або Ложкіна.

Якщо ж говорити про практику, то вона почнеться негайно, відразу з вступу цього закону в силу. Можна прогнозувати, що Віктор Шокін почне працювати в цьому напрямку відразу. Дана норма дозволяє дуже серйозно прибити політичних супротивників. На підставі цього закону слід очікувати появу драконівської практики, коли ті політичні сили, що знаходяться в опозиції, будуть ретельно перевірятися. Тобто "Опозиційний блок" і "Блок Петра Порошенка" себе перевіряти не будуть, але із задоволенням проїдуться по тим політсилам, хто їх критикує. У разі збурень, завжди готова відповідь: це ж європейська вимога.

Якщо ж говорити про майбутнє України, то для її політичної культури це дуже важливо. У населення повинен з'являтися зв'язок з партіями і грошима, які йдуть з їхніх кишень. Я кілька разів був в США і мене цікавило це питання. Аж до того, що я не полінувався і в Каліфорнії попросив показати список людей, які по 1,5-2 тисячі доларів здавали на Демократичну партію. У місцевому "ЦВК" мені вивалили 150 тисяч адрес. Я як соціолог вирішив зробити вибірку – і ми поїхали на околицю Сакраменто, знайшли жінку зі списку, яка підтвердила: я вже 15 років даю по дві тисячі доларів на партію. Тобто, це реально.

І нарешті, справа в тому, що наші олігархи - і це добре видно по Коломойському, який угробив проект "Укроп", по Ахметову, який угробив своєю діяльністю цілий регіон – не політики. Тому коли олігарх дає гроші, передбачається, що у нього є політична стратегія. На жаль, мільярд доларів не робить людину президентом, хоча він і може пройти інавгурацію. Виявляється, мислення олігарха принципово аполітичне. Тому якщо він фінансує навіть щось свіже, гарне, це все перетворюється на корупцію.

Чим допоможуть партіям бюджетні гроші. Думка експертів - фото 3Олексій Гарань, професор кафедри політології НАУКМА: питання, як буде виконуватися даний закон

Ухвалення даного закону – це крок у правильному напрямку. Водночас ми маємо пам’ятати, що колись подібний закон вже ухвалювався Верховною Радою. Потім було сказано: грошей в бюджеті немає. І зрештою його скасували.

Тому далі постає питання про виконання цього закону, і виконання має стосуватися не лише питання фінансового забезпечення, але головне питання полягає у тому, щоб фінансування було прозорим і щоб розкривалися порушення щодо незаконного фінансування. Адже олігархи все одно намагатимуться втіньову продовжувати працювати з партіями.

І тому дуже важливо, щоб тіньове фінансування все ж таки зникло. Адже запровадження прозорого державного фінансування, на жаль, не означає автоматичного зникнення цього явища. І тут вже питання буде, зокрема, до правоохоронних органів, і до журналістів, щоб вони пильнували за цим питанням.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme