Єрмак хоче оголосити публікацію прослушок злочином: Коли покарають тих, хто "писав" Гончарука

Глава Офісу президента пропонує заборонити публікацію записів таємних розмов найвищих чиновників, бо це "захистить державну безпеку". Ініціатива ніби непогана, але, мабуть, треба почати не з цього, а з розслідування попередніх витоків і покарання винних

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Єрмак хоче оголосити публікацію прослушо…

В інтерв'ю, що з’явилося на сайті американського видання The Washington Post, Андрій Єрмак, з-поміж іншого, висловився за ухвалення закону про заборону публікації записів "з-під дивана" найвищих українських чиновників. "Це ненормально, коли хтось записує главу держави. І неважливо, чи це незаконний вчинок громадянина України через внутрішні мотиви, чи за цим стоять іноземні спецслужби", – сказав головний адміністратор Володимира Зеленського, згадавши оприлюднені наприкінці травня записи розмови п'ятого президента України Петра Порошенка з тодішнім віцепрезидентом, а нині кандидатом у президенти США Джо Байденом.

Нагадаємо, депутат Верховної Ради Андрій Деркач у травні й червні оприлюднив відредаговані уривки записів розмови начебто між Порошенком і Байденом. Нардеп стверджував, що записи йому передали неназвані журналісти-розслідувачі і що ці плівки свідчать про втручання США у внутрішню українську політику та про "міжнародну корупцію" за часів президентства Порошенка. На записах ідеться про справу компанії Burisma (до якої начебто причетний син Байдена), націоналізацію Приватбанку, кадрову політику в Нафтогазі України, стосунки України з МВФ і підвищення тарифів.

П’ятий український президент назвав це спробою Росії втрутитися у президентські вибори в США 2020 року, а в штабі Байдена назвали записи "діркою від бублика". У свою чергу, сім колишніх послів Сполучених Штатів у Києві підписали лист, де засудили використання України як "знаряддя розбрату" під час виборів у США. Тим не менше, в Офісі генпрокурора України повідомили, що порушено два кримінальні провадження, які розслідують ДБР і НАБУ – за фактом державної зради і через зловживання службовим становищем з важкими наслідками для державних інтересів. І, між іншим, жодного слова про те, чи розслідують українські спецслужби сам факт можливості записати розмову глави держави з високопоставленим іноземцем. А саме це й потрібно було б з’ясувати з огляду на пляму, яку скандал посадив на парадний мундир української дипломатії.

Аргументація Єрмака на користь необхідності ухвалення закону проти оприлюднення подібних записів заснована на тому, що ця ініціатива заспокоїть іноземних дипломатів, стурбованих неможливістю додержання конфіденційності перемовин із українськими політиками. І тут він правий, адже подібних записів в Україні стає дедалі більше. Однак до його ініціативи є кілька серйозних зауважень.

Перше – особисті мотиви Єрмака. Нагадаємо: в останні дні березня член парламенту від фракції "Слуга народу" Гео Лерос зробив набутком гласності відео, де начебто брат глави президентського офісу Денис Єрмак обговорює питання призначення на різні посади за ті чи інші суми "компенсацій". Єрмак-старший у інтерв’ю стверджував, що "плівки" – лише цілеспрямована атака, покликана розхитати ситуацію всередині команди президента. Особливого розвитку викриття Лероса так і не отримали (натомість ДБР порушило справу проти нього самого), та осад вочевидь у фігурантів і їх найближчого кола залишився. І сплив у такій от ініціативі.

Реалізувати її на практиці неможливо. Приміром, як відстежити початок ланцюжка і заблокувати поширення інформації через анонімні телеграм-канали,  які за цей рік стали основним джерелом розповсюдження компроматів і скандалів на представників владної команди?  

Звідси друге зауваження – чому досі не вдалося (чи не надто хотілося) знайти виконавця "записів Гончарука" - оприлюднених у січні 2020 року аудіофайлів, де тодішній глава уряду Олексій Гончарук обговорює з керівництвом Мінфіну і Нацбанку, як пояснити президенту Володимиру Зеленському, чому курс гривні зміцнюється, а в економіці виникають проблеми. Ланцюжок поширення цих записів, начебто зроблених у будинку уряду, був таким: інформацію з невідомого раніше Ютуб-каналу поширив анонімний Телеграм-канал "Темний лицар", а далі тему почали розганяти нардепи від фракції "Слуга народу", яких відносять до групи впливу олігарха Ігоря Коломойського. Оприлюднення "плівок Гончарука" активізувало кампанію проти так званих "соросят", і зрештою привело той уряд до звільнення вже за два місяці, в березні.

Досі у спеціальних служб відсутні відповіді на дуже важливе питання – а хто, власне, "писав" високопосадовців, і як це вдалося зробити. Пройшли обшуки у цій справі на телеканалі "1 + 1", у журналіста, якого підозрювали у монтуванні записів, та надалі справа заглухла. Тож незавершене розслідування залишається серйозним викликом для СБУ. Якби "слухачів" дотепер знайшли і показово покарали, то не виникла б і потреба в ухваленні спеціального закону проти прослуховування. Те ж можна зауважити щодо згаданих "плівок Деркача": справа по цих записах начебто порушена, але самого оприлюднювача досі навіть на допит не викликали. Не хочуть розслідувати, чи не можуть? Питання професійної честі для спецслужбовців.

Ще раз наголосимо: факт появи в публічному обігу аудіозапису як нібито розмови Порошенка з Байденом, так і інших подібних витоків конфіденційної інформації з найвищих кабінетів має стати приводом для ретельного розслідування і встановлення винних або доведення фальсифікації. Інакше не виключені неприємні наслідки: якщо новим президентом Сполучених Штатів наприкінці 2020 року стане Дж. Байден, Вашингтон не забариться запитати у команди Зеленського про успіхи в розслідуванні "плівкового скандалу". А там і до персональних санкцій може дійти. Тож Києву варто підвищити оберти у цьому слідстві. Головне, щоб у процесі пошуку джерел та виконавців записів раптом не з’ясувалося, що шукачі вийшли на самих себе…

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme