ЛЧ 2018
Євробачення
Обличчя
Сектор
Спепроекти
Країна Укропів

"Електронний суд", додаткові способи захисту: Рада попередньо схвалила нові правила судового процесу

Сьогодні Верховна Рада ухвалила в першому читанні президентський проект Закону "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів"

Depo.Влада
20 червня 2017 12:17
ФОТО: depo.ua

За відповідний законопроект проголосували 253 парламентарів, передає Depo.ua.

Метою документа є нормативне врегулювання процесуальних механізмів, які мають забезпечити ефективний, справедливий, неупереджений та своєчасний захист прав і свобод особи в суді.

Першочерговою зміною, яка знайшла відображення в усіх процесуальних кодексах, є впровадження ефективного захисту прав особи, яка звертається до суду. На цьому ж принципі базується і право суду застосувати на вимогу особи спосіб захисту її права, який не передбачений законом або договором.

Законопроект передбачає низку змін, направлених на забезпечення таких засад судочинства, як змагальність, диспозитивність та пропорційність.

"Переважна більшість процесуальних повноважень суду переглянута виходячи з принципу виконання судом у цивільному та господарському процесах виключно ролі арбітра і ніколи – слідчого. Докази, включаючи висновки експертів, подаються сторонами; суд витребовує докази і призначає експертизу лише у визначених законом випадках", - йдеться у пояснювальній записці до документа.

З урахуванням принципу диспозитивності сторонам надається фактична, а не формальна свобода на будь-якій стадії судового процесу відмовитись від позову або укласти мирову угоду, предмет якої до того ж (на відміну від чинних правил) може виходити за межі предмета спору, якщо це не порушує вимоги закону і права третіх осіб.

Відповідно до нових правил юрисдикції та підсудності юрисдикція між загальними, господарськими та адміністративними судами розмежовується залежно, в першу чергу, від предмета спору, а не суб'єктного складу сторін.

Також законодавчі зміни передбачають:

- розширення засобів доказування, дієві механізми забезпечення доказів та позову;

- спрощення та прискорення розгляду нескладних справ: сторони можуть звернутися до неформальної процедури розгляду – врегулювання спору за участю судді, за наслідками якої вони можуть або укласти мирову угоду або продовжити судовий розгляд;

- забезпечення ґрунтовної підготовки та розгляду складних справ;

- розгляд справи в розумні строки, забезпечення правової визначеності;

- механізми запобігання зловживанню процесуальними правами;

- ефективна компенсація судових витрат;

- упровадження "електронного суду": здійснення судочинства із застосуванням інформаційних технологій, зокрема, вчинення всіх процесуальних дій через засоби електронного зв'язку з відповідними механізмами ідентифікації та безпеки, учасникам справи забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, не залишаючи свого житлового або робочого приміщення, а для свідків, експертів – в приміщенні іншого суду.

- підтримка судом міжнародного комерційного арбітражу та третейського суду;

- нові правила розгляду справ Верховним Судом;

- професійне і відповідальне представництво в судовому процесі.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада