Голоси діаспори: Чому "заробітчани" обрали Зеленського, а переміг Порошенко

Схоже, досягнення чинної влади з-поза меж України виглядають куди як переконливіше, ніж в самій країні. Якщо відкинути неминучу іронію, цей факт є підказкою стосовно правильної стратегії як для чинного президента — так і для його наступників

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Голоси діаспори: Чому "заробітчани" обра…
Фото: poland.mfa.gov.ua

Після того, як ЦВК ліквідувала усі п'ять закордонних виборчих дільниць, які були створені на постійній основі на Росії, розміри закордонного виборчого округу стали і зовсім незначними. Втім, саме статистика з цього невеликого, але по-своєму знакового округу зайвий раз демонструє специфічну закономірність в результатах українського виборчого процесу.

Якщо подивитись на результати із закордонних виборчих дільниць, які, до слова, фактично готові вже багато годин (затяглося очікування тільки з однієї дільниці у США), то можна помітити декілька цікавих особливостей.

Перша — і найбільш очевидна — полягає в тому факті, що вибори у закордонному виборчому окрузі з помітною перевагою виграв чинний президент України Петро Порошенко. Який є лідером у переважній більшості закордонних дільниць — яких, до слова, є 101.

Маленькі виборчі дільниці, де проголосувало до сотні виборців, можна скинути з рахунку. Оскільки, скоріше за все, більшість із учасників виборів там — це дипломати та члени їхніх родин. І певний бонус у представника чинної влади в таких установах є за замовчуванням. Хоча й за таких умов у декотрих країнах виграв Зеленський. Але той факт, що і у великих закордонних дільницях з числа тих, що знаходяться в розвинутих західних країнах, виграв чинний президент, вже багато про що каже. Зокрема, Порошенко отримав більшість голосів у США і у Великій Британії, у Німеччині і у Франції, в Канаді і в Італії. Фактично, в переважній більшості країн, куди їдуть українці на тривалий термін перебування вдалині від вітчизни.

Натомість чим ближчими є виборці до української реальності - як то має місце на виборчих дільницях в Польщі, Угорщині та Чехії, де до урн, вочевидь, прийшов помітний відсоток легалізованих заробітчан — тим гірші результати Порошенка. На всіх трьох вищезгаданих доволі чисельних закордонних дільницях Петро Олексійович Зеленському беззаперечно програв.

Пояснення цьому феномену, здається, просте. Чим далі від України — і від повсякденного українського життя — перебувають виборці, тим більше вони цінують досягнення Порошенка. Вони цінують його дипломатичні успіхи, налагоджування стосунків з ЄС та США, його адекватну й подекуди — навіть цілком успішну міжнародно-політичну лінію. Цінують угоди про асоціацію і безвізовий режим, цінують Томос про автокефалію й десятки інших, дрібніших, але також значущих зовнішньополітичних досягнень.

Натомість чим ближчими є виборці до повсякденної української реальності — до розбитих доріг і багатокілометрових черг на кордоні, некошених чи спалених хащ на узбіччях, прикритих розлогими білбоардами з обличчями чи бодай би “брендовими” кольорами політиків - тим нижчою є їхня оцінка діяльності президента країни. Тим більшою є в цих виборців "тяга до свіжих облич". Не залежно від того, які саме риси на тих обличчях проступають.

Цей поворот сюжету, звісно, не є фінальним, і в три тижні багато чого може змінитись. Але і з наявних обставин можна зробити один простий висновок. Гордість за батьківщину і за цілком реальні зовнішньополітичні звершення у пересічних, не надміру свідомих обивателів значно нівелюється побутом. Якщо цей побут американський, британський чи канадський — гордість за досягнення країни може процвітати. Але якщо цей побут півроку — український, а наступних шість місяців — польсько-заробітчанський, у головах виборців з'являється непозбувний потяг до бурлеску. Який майстри цього жанру неминуче конвертують на свою користь.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme