Експертка назвала антиконституційним ручне регулювання Зеленським ядерної енергетики

Указ президента України Володимира Зеленського щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері і подальший розвиток ядерної енергетики, який передбачає передачу держпідприємства "Енергоатом" з підпорядкування Міністерства енергетики безпосередньо у ведення Кабінету Міністрів, є антиконституційним

Про це заявляють експерти, передає Depo.ua з посиланням на "Ділову столицю".

"Ліга антитрасту" стверджує,  що рішення Зеленського суперечить чинному законодавству. Зокрема, згідно зі статтею 21 закону "Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку", "державне управління у сфері використання ядерної енергії здійснюється міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади, визначеним президентом". У Законі України "Про Кабінет Міністрів України" записано, що КМУ (уряд) "є вищим органом у системі органів виконавчої влади", з чого за бажання можна зробити висновок, що Кабмін не є центральним органом виконавчої влади.

У "Лізі антитрасту" зазначають, якщо управління "Енергоатомом" таки передадуть, може скластися ситуація, коли держкомпанія з-під підпорядкування Міненерго вийде, але в управління Кабміну не потрапить.

Ольга Кошарна, фахівець у сфері ядерної енергетики, теж наголошує, що указ президента порушує закон. За її словами, рішення передати "Енергоатом" в підпорядкування Кабміну зачіпає багато питань ядерної безпеки, а також підписані Україною в цій сфері міжнародні угоди.

"Ми — члени Конвенції про оперативне оповіщення про ядерну аварію, Конвенції про безпечне поводження з відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами, але головне — Конвенції про фізичний захист ядерного матеріалу і ядерних установок. Це — дуже серйозний момент, особливо в умовах війни, коли особливо гостро стоїть питання безпеки та фізичного захисту АЕС", — зазначила експертка.

На її переконання, указ, ініційований нинішнім керівництвом "Енергоатому", націлений на те, щоб над підприємством не було ніякого контролю. Вона попереджає, що тепер Україні варто чекати негативної реакції з боку міжнародної спільноти.

Негативно можуть відреагувати і кредитори. "Енергоатом" в 2014-15 рр. отримав від Європейського співтовариства з атомної енергії (Євроатом) і ЄБРР 600 млн євро кредитів на підвищення безпеки енергоблоків українських АЕС. Тож невідомо, як вони сприймуть перепідпорядкування їхнього позичальника.

Зазначимо, в Кабінету Міністрів немає фахівців для управління "Енергоатомом". Натомість у штатному розкладі Міністерства енергетики за сферу ядерної енергетики і безпеки відповідають 30 осіб.

"Міністерство має погоджувати плани фізичного захисту АЕС і є розпорядником бюджетних коштів, які виділяються на це. Міністерство погоджує фінплан "Енергоатому" і програму розвитку ядерної енергетики в рамках Енергостратегії, і ще багато чого робить саме міністерство, тому що воно володіє ситуацією. А хто це робитиме в Кабміні? Там же немає нікого", — сказала Кошарна.

Нагадаємо, 23 вересня президент Володимир Зеленський підписав указ про передачу "Енергоатому" в управління Кабміну.

Довідка: Це не перша спроба перевести "Енергоатом" в підпорядкування Кабміну. Першу зробило в 2017 р. Міністерство економічного розвитку і торгівлі, очолюване віце-прем'єром Степаном Кубівим. Міністерство енергетики було категорично проти, і проти цього виступали експерти Кабміну. У документі департаменту з питань розвитку паливно-енергетичного комплексу та житлово-комунального господарства Секретаріату Кабміну зазначалося, що уряд не зможе керувати "Енергоатомом", оскільки він — колегіальний орган і складається з посадових осіб, які не є фахівцями в сфері використання ядерної енергетики.

У жовтні минулого року Кабмін вивів зі свого підпорядкування Держатомрегулювання (Державну інспекцію ядерного регулювання, ДІЯРУ) — відомство, яке відповідає за безпеку ядерних об'єктів. Це рішення, яке порушувало українське законодавство і міжнародні зобов'язання, викликало шквал критики. Зрештою його скасували.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme