ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Експерт розповів, як офшори врятували українську економіку

Українському бізнесу офшори допомогли компенсувати наслідки високої податкового навантаження

Depo.Влада
25 вересня 2018 17:50
ФОТО: depo.ua

Про це під час Дискусійного клубу "ДС" заявив економіст IMF Group of Ukraine Григорій Кукурудза, передає Depo.ua.

За його словами, українські бізнесмени не єдині в світі, хто використовує офшори. І як підтвердження згадав про Panama papers, Paradise papers і судовий розгляд Єврокомісії з урядом Ірландії щодо компанії Apple, коли всупереч бажанню уряду Ірландії вона отримало в свій бюджет $ 13,1 млрд.

"Виявилося, що Apple тримає дочірню компанію в Ірландії, яка не є податковим резидентом Ірландії, а податковим резидентом офшору з нульовою ставкою податку на прибуток. Вона збирала роялті з кожного iPhone і всі виручені кошти по всьому світу саме в цей iPhone. Все гіганти сплачували менш ефективну ставку податку на прибуток - нижче 1%. Це не тільки Apple, але і Microsoft. Суд пройшов, а Apple замішана в новому податковому скандалі: існує острів Джерсі, там податкова ставка 0%, і вони прекрасно там почуваються", - зазначив Кукурудза.

Це пов'язано не тільки з IТ-компаніями, продовжив економіст, адже в 90-і роки, коли почали переміщувати виробництво з розвинених країн в Третій світ для того, щоб економити на дешевій робочій силі, міжнародна торгівля зросла в рази.

"Більше 50% виручки почала формуватися за кордоном, і активи вони почали розміщувати за кордоном - 60% активів транснаціональних корпорацій знаходяться поза зоною, де знаходиться материнський офіс", - додав він.

За словами Кукурудзи, уряди розвинених країн не зацікавлені в цьому, тому вони активно борються з ухиленням від податків.

"Куди вони інвестують такі доходи? У такі ж країни, наприклад, в Україну, - говорить експерт. - Чи можуть українські бізнесмени знайти країну з більш дешевою робочою силою, ніж Україна? А у нас ще й спільний кордон з ЄС і Зона вільної торгівлі. Таким чином принципова різниця України і розвиненого світу полягає в тому, що так, наші також виводили кошти в податкові гавані і офшори, але потім вони і заводили їх назад".

За підрахунками економістів, з 1998 року вийшло $98 млрд: "Тільки за прямими іноземними інвестиціями ми бачимо, що 73% всіх прямих інвестицій станом на початок 2014 року в Україну прийшло з Кіпру, з Нідерландів, Белізу. Це все офшорні гавані, і все це гроші українського бізнесу".

"Ми перерахували, скільки грошей завели назад через довгострокові кредити, через портфельні інвестиції, вийшло 80 млрд. З 1998 по 2013 роки всього виводили з країни по мільярду в році, і це не враховуючи того, скільки кінцеві бенефіціари українські тих офшорів витратили картками іноземних банків в Україні і скільки нерухомості потім повернулося в Україну", - сказав Кукурудза.

Економіст вважає, що офшори врятували економічне зростання України, тому що у нас податкове навантаження і фіскальний відсоток ВВП коливається на рівні 40-41%, а до цього було ще вище - 43-44%.

"За даним індикатором ми знаходимося в групі з Британією, Іспанією, Німеччиною, Ісландією. У них середній відсоток зростання реального ВВП становить 1,1. Ми хочемо 6-7%, і 3-4%, як в минулому році, нам мало" , - резюмував експерт.

Нагадаємо, що Борис Кушнірук розповів про головну причину існування офшорів – приховування кінцевих бенефіціарів, а також пояснив, навіщо потрібні були офшори Порошенку.

А Володимир Гаркуша розповів, чому український бізнес використовує офшори, і запевнив, що навіть малий український бізнес готовий до співпраці із офшорами.

Більше новин політики читайте на Depo.Влада