Мустафа Джемілєв: Аксьонов плутає меджліс із бандитським угрупованням

Окупаційна влада Криму зазнає фіаско у своїх стараннях замінити главу меджлісу кримськотатарського народу із законно обраного Рефата Чубарова на покірного їм Ремзі Ільясова, а «голову» Криму Сергія Аксьонова зачекалися в Києві
Depo.Влада
19 лютого 2015 16:36
ФОТО: depo.ua
Мустафа Джемілєв: Аксьонов плутає меджліс із бандитським угрупованням
Мустафа Джемілєв: Аксьонов плутає меджліс із бандитським угрупованням

Про це в інтерв'ю depo.ua заявив народний депутат України, лідер кримськотатарського народу та екс-глава меджлісу Мустафа Джемілєв.

Мустафа-ага, як ви розцінюєте спроби кримської влади призначити главою меджлісу кримських татар віце-спікера так званої Держради Криму Ремзі Ільясова?

- Щоб обрати нового главу меджлісу, треба зібрати Курултай, будь-які інші форми незаконні. Зараз окупаційна влада працює з делегатами Курултаю з тим, щоб вони все-таки зібралися на комітет і обрали якогось маріонетку. Наразі роль маріонетки грає Ремзі Ільясов. Але у них нічого не виходить, вони ніколи не наберуть людей, щоб вони прийшли на Курултай, та й взагалі делегати Курултаю вважають, що проводити його на окупованій території не можна.

Вам відомо, що зараз робить кримська «влада» для втілення свого задуму?

- Обробляє кожного члена меджлісу: комусь погрожують, комусь обіцяють якісь привілеї, наприклад, забирають якийсь дрібний бізнес і кажуть, що повернуть, якщо добре поводитиметься.

З 33 людей трьох їм вдалося перетягнути на свою сторону, включаючи Ільясова. Є ще троє-четверо хто вагається, вони кажуть, що все одно треба співпрацювати з владою, вирішувати проблеми, хоча в основі цього страх, а не бажання вирішувати проблеми, бо в режимі окупації жодні проблеми вирішувати неможливо.

За нашими оцінками на вчорашній день, вони можуть умовити на проведення засідання меджлісу сім-вісім осіб. Але навіть якщо вони зберуть кворум, меджліс не має права обирати свого главу, це прерогатива Курултаю.

На вашу думку, чому Ільясов погодився очолити меджліс, як його переконали?

- Ільясов дуже амбітна людина. Він довго вмовляв мене через своїх людей, що буде відданою людиною, відстоюватиме права кримських татар - йшлося про те, щоб я дав добро, щоб він став віце-спікером так званої Держради Криму. Я сказав йому, що категорично проти його входження в окупаційну владу, тим більше що він нічого не зміг би зробити, він був би всього лише маріонеткою. Я згоди не дав. Тим не менш, через два тижні він все-таки пішов туди. Людина керується своїми життєвими проблемами, а не проблемами народу.

І Ремзі Ільясов, і ті інші, вони серед кримських татар як прокажені, з ними не вітаються, і на весіллі за їхні столи ніхто не сідає, за винятком кількох «шісток».

Рефату Чубарову окупанти заборонили в'їзд до Криму. Чи зможе він ефективно керувати меджлісом кілька років, поки триватиме окупація?

- Ну, це ви песимістично сказали, кілька років, вважаю, це все швидше буде... Чубаров - живий глава меджлісу, і він, перебуваючи в Києві, по скайпу досить ефективно проводить засідання. Зараз же не радянські часи, повну ізоляцію вони не можуть забезпечити, є скайп, є телефон, хоча, звичайно, намагаються там не дуже-то багато говорити, бо вони прослуховуються.

Чи не було в меджлісі ідеї призначити в Криму постійного представника Рефата Чубарова, щоб він керував на місці від його імені?

- У Криму Рефата Чубарова представляв Ахтем Чийгоз, тепер його заарештували, і його обов'язки виконує Джеляль Наріман, але він теж готується до арешту і каже, що треба швидше вибирати ще одного заступника. Взагалі всі члени меджлісу потихеньку готуються до арештів.

Які зараз настрої серед кримських татар, які залишилися на окупованій території?

- Вони дуже уважно стежать за тим, що відбувається в Україні. Коли проходять переговори й укладаються якісь угоди і там немає слова «Крим», вони дуже дратуються, починають казати, що їх зрадили, забули.

А коли Порошенко в Новий рік промовив кілька слів кримськотатарською мовою і сказав, що Крим був і залишиться Україною, це була така ейфорія! 90% салютів були за київським часом, люди навіть плакали, телефонували мені і захоплювалися. Кримські татари зараз такі стали освічені, відстежують: скільки коштує газ, нафта і чекають, коли ж Росія обвалиться.

Що б ви хотіли сказати «голові Криму» Сергію Аксьонову?

- Він переплутав меджліс із бандитськими угрупованнями, коли можна підкупити, домогтися чогось погрозами. Нічого у нього не вийде. А взагалі, звісно, з Аксьоновим у нас є розмова... Точніше не в мене, а в генерального прокурора, і ми його з нетерпінням чекаємо в Києві (сміється).

Як повідомляв depo.ua, нинішня влада Криму, у тому числі кримські татари, які входять у неї, вирішили перепідпорядкувати собі меджліс, поставивши на чолі свою людину.

Після анексії Криму меджліс піддався тиску з боку окупаційної влади і російських спецслужб. Так, главі меджлісу Рефату Чубарову і лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву на п'ять років заборонили в'їзд на півострів.