DW: Німецькі слідчі провалили справу Курченка і Азарова

Німецькі слідчі провалили справу про ймовірне відмивання грошей Сергієм Курченком та Олексієм Азаровим

Бенефіціарів офшорних компаній, через які виводилися гроші до Німеччини, за два роки так і не встановили, передає depo.ua з посиланням на Deutsche Welle.

Як нагадує видання, у складних фінансових операціях компаній групи СЄПЕК Сергія Курченка були задіяні десятки офшорних компаній. Через підставні фірми її гроші опинилися і в Німеччині. Наприкінці 2012 року "младоолігарх", як охрестили бізнесмена українські ЗМІ, купив мережу з понад ста газових автозаправок Sparschwein Gas. Партнером Курченка виступив син тогочасного прем'єр-міністра Миколи Азарова Олексій.

Наприкінці 2013 року, за заявою громадянина України, прокуратура міста Ґера відкрила кримінальну справу за підозрою у відмиванні коштів. Невдовзі, після зміни влади в Україні, з'явилися шанси на успішне розслідування спільно з українською прокуратурою. Адже, щоб довести відмивання коштів, треба встановити їх незаконне походження.

І дійсно: вже за лічені місяці після втечі Януковича і його оточення до Росії Генпрокуратура України заявила про викриття незаконних "схем" збагачення через фірми Курченка. Як встановили слідчі, компанії з групи СЄПЕК купували у великих обсягах за пільговою ціною зріджений газ для населення, а продавали його підприємствам за ринковою ціною. Серед численних "схем" називають і "обірваний транзит", коли паливо завозилося з Росії під виглядом транзиту до третіх країн, але осідало в Україні і продавалося без сплати мит і податкових зборів.

Однак після двох років слідства можна констатувати провал зусиль німецької прокуратури у справі про відмивання коштів.

"В рамках міжнародної правової допомоги ми обмінялися інформацією з правоохоронними органами України і Австрії, а також Швейцарії та Нідерландів. Утім, це поки не дало конкретних результатів, які би дозволили говорити про достатні докази злочину", - повідомив у відповідь на запит слідчий прокуратури міста Ґера, який веде справу Курченка.

Не допоміг німцям і допит ключового свідка - колишнього топ-менеджера СЄПЕК Бориса Тимонькіна, який очікує у Німеччині на рішення про екстрадицію до України. Його обвинувачують у банківських махінаціях на користь "младоолігарха".

Ба більше: німецькій прокуратурі за понад два роки не вдалося навіть встановити, кому ж насправді належать заправки, куплені 2012 року нідерландським трастом.

"Досі ми не отримали установчих документів, які встановлюють, хто саме ініціював заснування Stichting Depositary Donau Investment Fund та (її материнської структури - Ред.) Stichting Manstichami як трастів у відповідності до законодавства Нідерландів та хто є бенефіціарами цих трастів", - йдеться у відповіді прокуратури.

Натомість австрійські колеги вже давно знають, хто стоїть за офшорними фірмами, які купували заправки Sparschwein Gas. Ще в липні 2014 року в Австрії заморозили рахунки компанії LPG Trading - 100-відсоткової "дочки" нідерландського трасту, якому належать німецькі заправки. Австрійці встановили, що бенефіціарами фірми є Сергій Курченко та Олексій Азаров.

"Відомство з охорони конституції в результаті відповідної перевірки знайшло вагомі підстави вважати, що цю компанію контролюють названі особи", - зазначив речник міністерства внутрішніх справ Австрії.

Ідентифікувавши кінцевих власників, Австрія заморозила майно LPG Trading. Німецькі слідчі, своєю чергою, не стали повідомляти органи фінансового нагляду щодо Курченка і Азарова, заявивши, що спершу треба документально ідентифікувати власників. Тим часом з рахунків Sparschwein Gas зникають кошти, свідчить фінансова звітність компанії, яка є у розпорядженні видання.

Розчиняються і кошти на рахунках афілійованої зі Sparschwein Gas австрійської LPG Trading. Ця компанія здійснювала торгівлю зрідженим газом з Росії і Казахстану. До санкцій оборот LPG Trading становив майже сім мільйонів євро. 2014 року, коли соратники Януковича втратили всі преференції, оборот австрійської компанії впав у десять разів.

Після того, як ЄС зняв санкції з Азарова-молодшого, бо українська прокуратура швидко не надала доказів його злочинної діяльності, він не забарився скористатися цим, забравши всі ліквідні активи. Син екс-прем'єра продав навіть службові автомобілі, на які фірма свого часу витратила понад півмільйона євро. Згідно з фінансовою звітністю, на балансі LPG Trading залишилися лише офісні меблі і 77 євро 92 центи на рахунках.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme