Новий виток справи Гандзюк: Чи посадять замовників та організаторів злочину

Затримання у Болгарії ключового підозрюваного у причетності до нападу на активістку Катерину Гандзюк може стати відсутньою досі частиною ланцюга, яким можна буде пов'язати виконавців та замовників злочину

Економічний і політичний оглядач
Новий виток справи Гандзюк: Чи посадять…

На території Болгарії затримали Олексія Москаленка (Левіна), якого підозрюють у причетності до нападу на активістку Катерину Гандзюк. Впіймання Левіна, який більше двох років успішно переховувався за кордоном, відкриває перед слідством перспективу нарешті пов'язати вже засуджених виконавців замаху із потенційними замовниками, пише Depo.ua. Тож варто розібратись, ким є затриманий і чи стануть його можливі покази підставою для нових викриттів.

Хто такий Левін

За даними слідства, Олексій Левін є кримінальним авторитетом Херсонської області, працював помічником депутата обласної ради Миколи Ставицького і був радником голови Херсонської обласної ради Владислава Мангера. Левін був членом "ОПГ Москала" – банди, яку створив його батько. Банда спеціалізувалася на викраденні авто, вимаганні та збройних пограбуваннях таксистів. В суді у 2006 році було доведено кілька епізодів. Москаленка-старшого засудили до пожиттєвого ув'язнення. А молодшого – до 12 років в'язниці.

Втім, у 2016 році обидва Москаленки були звільнені за "законом Савченко". Подейкують, що сталося це не без допомоги з боку певних впливових "благодійників". Молодший відразу змінив прізвище на Левіна і прилаштувався біля обласної влади Херсонщини. Він став помічником депутата облради від Радикальної партії Ляшка Миколи Ставицького. Який, у свою чергу, був наближеним до голови облради Владислава Мангера.

Політичний "дах" був значною підмогою у відновленому після звільнення кримінальному бізнесі "Кілера" (саме за цим прізвиськом знають у кримінальних колах Херсонщини Москаленка-Левіна). Напрямком діяльності угрупування було рейдерство, вирубування лісу після пожеж, кришування бракон'єрства та грального бізнесу.

Водночас банда мімікрувала під псевдополітичне об'єднання, називаючи себе патріотичною організацією. 

Після нападу на Гандзюк влітку 2018 року Левін опинився у списку підозрюваних і залишив межі України. Його оголосили у міжнародний розшук.

Напад на Гандзюк і роль Левіна

Катерина Гандзюк – активістка з Херсона, яка почала займатися громадською та політичною діяльністю ще з часів Помаранчевої революції, була депутатом Херсонської міськради, радником місцевого мера та в.о керуючої справами Виконавчого комітету міської ради.

Окрім іншого, Катерина активно критикувала поліцію за недостатню протидію проросійським силам у місті, висвітлювала корупційні схеми із підпалом і вирубкою лісу в області, де, за її твердженням, були задіяні місцеві чиновники і "рішали", виступала проти підтримки деякими організаціями та політиками сепаратистських настроїв у області.

31 липня 2018 року дівчину облили сірчаною кислотою біля під'їзду її будинку в Херсоні. Після цього потягом 3 місяців Катерина перебувала у лікарні: вона перенесла кілька операцій, але врятувати їй життя лікарям все одно не вдалося. 4 листопада 2018 року Гандзюк померла через тромб у серці.

Виконавців злочину, п'ятьох чоловіків, що безпосередньо здійснювали напад на активістку, згодом засудили до різних термінів ув'язнення. Але організатори та замовиники вбивства залишилися поза вироком суду, хоча й перебувають у статусі підозрюваних. 

Йдеться про тодішнього голову Херсонської облради Владислава Мангера, якого називають ймовірним замовником. А також Ігоря Павловського і Олексія Левіна, яких вважають організаторами.

На думку слідства, Павловський запропонував виконавців, серед яких знайшлися і ветерани АТО. А Левін виконував функцію посередника між Павловським та замовником.

Втім, після того, як виконавці отримали свої терміни, слідство щодо організаторів та замовниким почало гальмувати. Мангеру пом'якшили підозру – з замовлення вбивства на замовлення побиття. А потім взагалі зупинили слідство. 

Під домашній арешт також випустили Ігоря Павловського. Нібито під приводом погіршення стану його здоров'я. А влітку навіть домашній арешт було скасовано через непродовження запобіжного заходу. Втім, справу по ньому особисто таки завершили розслідувати і передали до суду.

Левін же, який час від часу вигулькував то в Домінікані, то в Європі, продовжував гуляти на волі.

Нове життя справи Гандзюк

Шанси на його упіймання різко зросли у листопаді 2019 року, коли Левіна-Москаленка нарешті оголосили у міжнародний розшук силами Інтерполу.

Тим часом згустилося і над головою Павловського, якого паралельно зі справою Гандзюк розробляли також у справі злочинної організації, яка здійснювала підпали на Херсонщині. 

Павловського запроторили у СІЗО 20 січня 2010 року. І вже менше ніж за тиждень спіймали у Боглгарії Левіна.

В ЗМІ почали говорити про відновлення роботи у справі Гандзюк, адже синхронність, з якою було затримано обох фігурантів, навряд чи є випадковістю. І непевне свідчить, що суспільству незабаром продемонструють волю до покарання організаторів і, не виключено, навіть замовника/замовників нападу на Катерину.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme