Реінкарнація Савченко. Чи варто міняти Агєєва на Клиха

Звернення матерів українця Станіслава Клиха та росіянина Віктора Агєєва до президентів України та Росії закладають новий сценарій – обміняти одного полоненого на іншого

Реінкарнація Савченко. Чи варто міняти А…

Клиха затримали на Росії у 2014 році. Звинуватили у нібито участі у бойових діях 1994 - 1995 років на боці чеченців і вбивстві російських солдат. У травні 2016-го засудили до 20 років ув'язнення. Українець провину заперечує, а його близькі і друзі твердять, що Станіслав ніколи не був у Чечні.

Міжнародне благодійне товариство "Меморіал" визнало Клиха політв'язнем.

За свідченням російських правозахисників, у вязниці до Станіслава Клиха застосовували жахливі тортури. Через це чоловік втратив розум і заявляв, що хоче довірити представляти свої інтереси Стасу Михайлову.

Наразі найпопулярніші дві лінії обговорення. Перша – риторична. Українці обурюються тим, що найманого вбивцю Агєєва доведеться міняти на невинну людину, заручника каральної кремлівської машини.

Друга ж полягає у тому, що при поверненні Станіслава Клиха в Україну ми святкуватимемо недовго, адже на політичну арену вийде нова Надія Савченко з риторикою на кшталт братання з бойовиками.

І ця лінія – зовсім не забобонний страх перед повторенням ситуації.

Вже від звернення Тамари Клих волосся стає дибки.

"Я дуже хочу, щоб ми жили мирно, дружно і були одним слов'янським народом", - каже жінка на відео.

Цитата, яка якщо і не продиктована Кремлем, ідеально вкладається у путінську пропаганду. Адже якщо роздробити відео на смисли, один з них фактично акцентує: "Сльози матерів - за єдність України і Росії".

Та й біографію самого Станіслава Клиха бездоганною не назвеш.

НА АНТИМАЙДАНІ НЕПОГАНО ПЛАТИЛИ

Під час Майдану Клих активно фотографувався на позиціях протестувальників, світлини викладав у соцмережі.

На одній зі світлин Станіслав зігує на камеру.

"Я взагаді Шкуро і Краснова підтримую", - відповідає Клих на обурений коментар.

Андрій Шкуро - кубанський казак, офіцер Білої Армії, а пізніше - группенфюрер СС. Петро Краснов - атаман Донського війська, з 1943-го - начальник головного управління казачих військ Імперського міністерства Східних окупованих територій Німеччини.

За фото з Майдану слідує знімок з Антимайдану.

В інтерв'ю для kasparov.ru знайомий Клиха, російський націоналіст Роман Стригунков зазначає: "Взагалі-то він крутився в Маріїнському парку, в наметах "Антимайдану". Там, за його словами, непогано платили. На Євромайдан він заскакував заради цікавості: чайку попити, може, кого зустріти".

Вже після окупації Криму Клих публікує світлину з окупованого Криму - у червні чоловік гайнув до Євпаторії. Один зі знімків - у роздягальні, розфарбованій у кольори російського прапору.

В його ж постах - повна плутанина. Є анонси культурних заходів у Москві та Ростові, "сводки Новороссии", пости про українську мобілізацію.

За словами того ж Стригункова, у Клиха були проросійські настрої.

"Клих досить оптимістично і місцями цинічно дивився на життя, жив одним днем. Сміявся з усіх і з усього. Я думаю, це була реакція на те, що майбутнє в Україні йому бачилося нерайдужним. Звідси і його проросійські настрої і підтримка сепаратистів на південному сході України. Він вважав, що це благо. Навіть якось обмовився, що подав заявку на те, щоб бути послом "ДНР" в Києві. Я тоді сприйняв це насторожено", - розповідав Стригунков.

ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ ПІВДЕННОЇ ОСЕТІЇ І "ЄДИНСТВО СЛОВ'ЯН"

У 90-ті Клих вступив в УНСО, але до цього досвіду серйозно не ставився. Зате був членом партії СПАС (Соціал-Патріотична Асамблея Слов'ян).

У листопаді 2014-го ця організація намагалася провести у Києві "Слов'янський марш", на знак солідарності з акцією "Русскій марш" на Росії. Лідер російського націоналістичного об'єднання "Русскіє" Дмитро Дьомушкін заявив, що слоган акцій - "слов'яни єдині", а направлені вони "проти війни братніх народів".

Втім, акцію блокували українські активісти.

Очільника СПАС Едуарда Коваленка (в минулому - голова УНА-УНСО) у травні цього року засудили на п'ять років позбавлення волі ст. 114-1 КК України "Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань".

27 січня 2015 року Едуард Коваленко провів мітинг проти мобілізації до ЗСУ біля військкомату в Генічеську. Погрожував, що в разі продовження мобілізації він і його люди перекриють дороги, захоплять військкомат, міліцію.

Цікаво, що у відео за 17 травня, опублікованому на YouTube Коваленко зазначив, що Клих не так давно йому телефонував.

"Жахливі умови, просив фінансової підтримки, щоб можна було скинути на картку. Я контактую з його мамою, зв'язав їх по телефону (...) Питання звільнення і обміну важкий - контактів дуже мало. Я з хлопцями на зв'язку, проводимо усі ці заходи", - сказав лідер партії.

На цьому список яскравих штрихів до біографії Клиха не закінчується. Так, у 2009 він як представник Всеукраїнського моніторингового центру, ініціатор проведення акцій "Саакашвілі, поклич своїх додому!" разом з Оксаною Шкодою і Олесем Вахнієм закликали визнати незалежність Південної Осетії і налагодити співпрацю з окупованим регіоном.

Та й тема, чому у розпал бойових дій на Сході України Клих вирушив на Росію, залишається відкритою.

Тамара Клих стверджує, що її син поїхав в Орел до дівчини. Захист українця акцентує на тому, що росіянка співпрацювала у ФСБ.

За словами ж Стригункова, Орел був лише проміжним пунктом. Далі Станіслав планував працювати у Санкт-Петербурзі.

За демократичними нормами, усе це не позбавляє Україну від необхідності визволяти свого громадянина з російського полону. Адже країна, яка живе за нормами демократії, не ділить громадян на "добрих" і "поганих".

Щоправда, після повернення пана Клиха українське правосуддя має зайнятися розслідуванням його діяльності. А українське суспільство - відмовитися від шаблону, який вже схибив в історії з Надією Савченко. Себто замість того, аби робити з Клиха героя, включати в партійні спитки і розкручувати як меідаперсону, варто розібратися у законності його дій і, якщо порушень таки немає, просто залишити у спокої без пафосу і преференцій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme